Orchidey – exotika v byte
Orchidey (Orchideaceae) sú najväčšou čeľaďou kvitnúcich rastlín a môžeme ich nájsť vo všetkých častiach zemegule, na všetkých kontinentoch a vo všetkých klimatických zónach. Niektoré druhy rastú v pôde, označujú sa ako terestrické, čiže zemné orchidey. Väčšina druhov pestovaných ako izbové rastliny je však epifytických, vo voľnej prírode rastú na stromoch, prípadne na skalách. Okrem obvyklých kotviacich koreňov majú tieto rastliny aj takzvané vzdušné korene, preto potrebujú špeciálny substrát a nádobu. Delíme ich na dva typy – vytvárajúce jedinú stonku a s mnohými rastovými vrcholmi, vyrastajúcimi z horizontálne rastúceho podzemku. Tie majú väčšinou pahľuzy – rôzne tvarované zhrubnuté časti stonky, ktoré slúžia ako zásobáreň živín.
Výber druhov
Najjednoduchšie a najmenej náročné sú hybridy rodu Phalaenopsis. Sú to orchidey s plochými kvetmi, známe aj pod názvom lišajovec, pretože ich kvety sú na oblúkovito prehnutých stonkách a pripomínajú nočné motýle. Veľmi moderné sú hybridy s drobnými kvetmi, s kresbou v tvare bodiek a pásikov či so žltými kvetmi. Najbežnejšie sú však hybridy s bielym a ružovým kvetom.
Do interiéru sú tiež vhodné hybridy rodu katleja (Cattleya), ktoré sú pravdepodobne najznámejšími orchideami. Vytvárajú jednotlivé kvety alebo malopočetné súkvetia. Kvety v celej škále farieb od bielej až po fialovú sú veľmi veľké a príjemne voňajú, čo je pri orchideách zriedkavosť. Najviac sú cenené žlté a červené hybridy, ako aj klasické odrody v ružovej a bielej farbe.
Dendróbia vytvárajú súkvetia na pomerne krátkych stopkách, ktoré vyrastajú z vysokých pahľuz. Kvitnú hlavne okolo Vianoc. Moderné sú hybridy dendróbia vznešeného (Dendrobium nobile). Do tejto skupiny môžeme priradiť aj rod Epidendrum s modernou skupinou Ballerina. Rastliny majú drobné kvety v hlávkovitých súkvetiach a veľmi dlho kvitnú.
Miltónie (Miltonia) sú známe ako „sirôtkové“ orchidey. Majú zamatové ploché kvety, vyrastajúce na dlhých stonkách.
Oncídiá (Oncidium) rozkvitajú súkvetiami drobných kvietkov rôznej farby na dlhých štíhlych stonkách, ktoré vyrastajú z vajcovitých pahľuz. Najmodernejšou je skupina Twinkle, ktorá má drobné kvety voňajúce po vanilke a konvalinkách.
Črievičkovce (Paphiopedillum) sú jedinou skupinou zemných orchideí, ktorým sa v domácich podmienkach dobre darí. Kvety majú pysk v tvare papučky a pásikavý alebo škvrnitý krycí lupeň.
Veľmi moderné sú hybridy rodu Vanda (Vanda), ktoré sa pestujú bez substrátu, zavesené v priestore, a sú obľúbené hlavne pre modrú farbu kvetov.
Neprehliadnite!
Orchidey majú vzdušné korene, ktoré sú dôležitým indikátorom ich zdravotného stavu. V koreňoch obsahujú zelené farbivo, ktoré na fotosyntézu vyžadujú svetlo. Z tohto dôvodu treba pamätať na starostlivý výber črepníka, ktorý by mal byť priehľadný. Ak sú konce vzdušných koreňov biele alebo zelené, potom je vaša orchidea zdravá. Ak sú však korene zafarbené dožlta alebo dohneda, treba sa rastline ihneď venovať.