Kvety

Maranta

maranthaTáto tropická rastlina je neobyčajná zdobením listov, ktoré sú elipsovité, smaragdovozelené, s tmavozeleným tieňovaním. V lete jej vyberte polotienisté stanovište. Na priamom slnku strácajú listy svoju farbu. V zime potrebuje viac svetla. Má rada teplo a naopak – nemá rada suchý vzduch, preto je dobré sadiť ju do rašelinového substrátu, ktorý udržiavajte vlhký. V období rastu hnojte každé dva týždne. Teplota pôdy by mala byť 20 °. Častejšie ju sprejujte odvápnenou vodou. Od septembra do februára znížte množstvo zálievky. Pretože obľubuje teplo, i v zime jej zabezpečte aspoň 15 °C. Na jar ju presaďte do kyprého, humózneho, mierne kyslého substrátu. Rozmnožuje sa vrcholovými odrezkami pri teplote 20-25 °C.

Opis

Je to málo známa rastlina, ktorá si však zasluhuje väčšiu pozornosť. Je vždyzelená, listy má široko vajcovité alebo oválneho tvaru. Sú smaragdovozelené so širokými pásmi bielej, žltej alebo hnedej farby po obidvoch stranách žilnatiny. Kvet je nenápadný. V botanických záhradách sa pestuje veľa druhov tohto rodu.

Pôvod

Brazília

Pestovanie

Maranta je náročná rastlina. Vyžaduje dosť osobité podmienky, ktoré nemožno zabezpečiť v každom byte. Má sa umiestniť na polotienisté alebo tienisté miesto, neznáša priame slnko. V lete vyžaduje teplotu okolo 20 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť. Väčšina bytov má pre jej pestovanie príliš suchý vzduch, preto ju treba každý deň postrekovať vlažnou vodou. Potrebuje hojné a pravidelné polievanie. Každý týždeň ju prihnojujeme roztokom minerálneho hnojiva. V zime by nemala teplota klesnúť pod 16 °C. Vtedy ju polievame a striekame menej. Ak sa rastlina veľmi polieva, začnú jej žltnúť a opadávať listy. Neznáša výkyvy teploty a prechladnutie, preto je najlepšie pestovať ju v malých okenných skleníkoch, tropických skriniach a pod.

Rozmnožovanie

Marantu rozmnožujeme delením starších rastlín, pričom sa odstránia žlté, staré a nevzhľadné listy. V domácich podmienkach sa obyčajne nedosahujú dobré výsledky, preto je výhodnejšie kúpiť si už vypestovanú rastlinu.

Presádzanie

Presádzame ju každý rok na jar od marca do začiatku mája. Pretože plytko korení, použijeme nižšie a širšie črepníky.

Zemina

Zmes listovky, rašeliny, pareniskovej zeme a piesku v pomere 2 : 2 : 1 :1.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share