Kvety

Masdevallia coccinea

Masdevallia_coccineaOd konca mája až do začiatku novembra kvitne aj v záhrade na slnečnom mieste atraktívna, vždyzelená epifytická orchidea – Masdevallia coccinea. Hovorí sa jej aj Kráska z Kolumbie. Za svoje meno vďačí španielskemu umelcovi a botanikovi José Masdevallovi.

Patrí medzi tie epifyty, ktoré v lete môžeme pestovať aj v záhrade, na balkóne či na terase, nie však na priamom slnku, ktoré by ich spálilo. Pestovanie v letných mesiacoch pod holým nebom výrazne podporí ich kvitnutie.

Kráska z Kolumbie má úzke vajcovité listy asi desať centimetrov dlhé a výrazné, osem centimetrov dlhé červené kvety, s malým pôvabným chvostíkom. Dorastie najviac do výšky tridsať centimetrov. V horúcich slnečných letných dňoch ju musíme v záhrade zatieniť a dopriať jej slnečné lúče iba v popoludňajších hodinách. Priame slnko by ju totiž spálilo. Pochádza – tak ako ostatné epifytické orchidey – z trópov a preto v krajinách, kde je studené podnebie, musíme túto peknú orchideu pestovať iba v skleníku. Aj v krajinách s teplejším podnebím je najlepšie ju na zimu a v predjarí premiestniť do skleníka, v ktorom sa teplota pohybuje medzi 10-12 °C. Kráska z Kolumbie miluje vlhký chlad, pravidelnú čerstvú vlahu a postrekovanie. Keď vyschne, zahynie.

Úspešné pestovanie tejto rastliny závisí aj od substrátu. Vyžaduje substrát pre orchidey, ktorý si môžeme aj sami pripraviť z dvoch dielov vláknitého materiálu, napríklad drvenej stromovej kôry alebo rašeliny, a jedného dielu pórovitého materiálu, napríklad ílovitých granúl a rašelinníka. Nemeckým pestovateľom sa osvedčil substrát zo stredne jemnej drvenej kôry a jemného dreveného uhlia v pomere 3:1. tento substrát má však svoje výhody i nevýhody. Výhodou je, že ani celé týždne trvajúce daždivé počasie im neškodí, lebo stromová kôra a drevené uhlie v substráte vodu neprepustia. Nevýhodou je, že keď neprší, musíme rastliny denne polievať, pričom sa pestovateľ nevyhne tomu, aby nenavlhčil aj listy, čo orchideám v období, keď v skleníku majú pomerne málo svetla, vôbec neprospieva.
Každý druhý rok na jar rastliny presádzame. Ak práve kvitnú, presadíme ich až po odkvitnutí. Rozmnožujú sa tak, že na jar ich rozdelíme na časti s piatimi, šiestimi stonkami.

Druhy

Masdevallia tovarensis s úzkymi, až desať centimetrov dlhými listami a s mliečnobielymi, iba štyri centimetre dlhými kvietkami s chvostíkatými kališnými lístkami. Masdevallia wagneriana má zasa bledožlté kvety a dlhé kališné lístky – chvostíky. Masdevallia infracta je výnimočná svojimi päť centimetrov dlhými kvietkami so zelenkastými kališnými lístočkami. Masdecallia coccinea vyniká v zátiší svojimi veľkými červenými kvetmi.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share