Kvety

Cyklamen

Cyklámen

cyklamenCyklámeny rozkvitajú v čase chudobnom na čerstvé kvety. V lete ich môžeme celkom bez obáv nechať vonku v záhrade, koncom leta, po prenesení do miestnosti začínajú opäť kvitnúť.

Cyklámeny ako izbové kvety existujú dnes v troch rôznych veľkostiach – normal, midi a mini. Najväčší je normal, rastlina mohutnejšia, s veľkými kvetmi. Midi cyklámeny sú menšie, bohato kvitnú a príjemne voňajú. Kvety sú pomerne odolné, preto sa odporúčajú i na pestovanie vonku, na balkónoch a terasách. Pred slabými mrazíkmi ich chránime zakrytím. Nie sú však také odolné ako pôvodné, nešľachtené druhy. Mini cyklámeny sú najmenšie, ale nie sú chúlostivé, preto aj vhodné na pestovanie vonku. Kvety cyklámenov majú celý rad odtieňov červenej, ružovej a bielej. Okrem kvetov jednofarebných sú i dvojfarebné s tmavším očkom. Vzácnejšie sú kvety melírované alebo s kučeravým okrajom. Pozornosť si zasluhujú i tmavozelené listy, ktoré majú väčšinou zaujímavú striebristú kresbu.

Pri dobrej starostlivosti prežije cyklámen zimu v miestnosti. Vlhko, ale nie mokro a chladno je to, čo rastliny potrebujú, aby zostali zdravé a dlho kvitli. Viacej im škodí zamokrenie ako mierne sucho. Potrebujú dostatok svetla a ochranu pred teplom z vykurovacích telies. Najlepšie prospievajú v chladných miestnostiach. Mikroklímu rastliny môžeme zlepšiť uložením celého črepníka vo väčšom črepníku s mokrým pieskom. Cyklámen tvorí nové kvety, pokiaľ zamedzíme tvorbe semien.

Po odkvitnutí odstraňujeme vždy celý kvet aj so stopkou tesne pri hľuze, potočením a krátkym trhnutím. Musíme dávať pozor, aby sme pri tom nepoškodili vyrastajúce nové puky. Po odkvitnutí prenesieme rastlinu do chladnej miestnosti a v polovici mája ju vynesieme von, na chránené, zatienené miesto. Dážď rastlinám neškodí. V septembri presadíme cyklámen do novej zeminy a prenesieme späť do miestnosti. Dobre ošetrovaná rastlina je v druhom roku silná, odolná a bohato kvitne.
Cyklámen má drevnatú hľuzu, ktorá vyháňa kvety i listy z preliačenej hlavy. V nej môže zostávať voda a vyvolávať zahnívanie. Preto polievame len pri okrajoch črepníka alebo do misky pod črepníkom. Tretina hľuzy má byť nad zeminou.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share