Kvety

Netýkavky, balzamíny a sultánky

Kvitnú skutočne prekrásne a hoci sa pestuje len zlomok z takmer deväťsto druhov rozšírených v trópoch, už dlho patria medzi desať najpredávanejších parkových kvetín. Slovenské aj latinské meno si právom vyslúžili za svoju „nedotklivosť“ dozrievajúcich plodov – stačí letmý dotyk a vystreľujú semená do širokého okolia.

Jediný pôvodný európsky druh netýkavka nedotklivá (Impatiens noli-tangere) zostáva stále záhadou, hoci patrí k širokému okruhu juhoázijských netýkaviek. Žlté kvety sú celkom pekné, rastú však veľmi neusporiadane. Pestovatelia sa preto zamerali na kompaktnejšie rastúce druhy z afrických a malajzijských trópov, z ktorých boli vyšľachtené stovky odrôd. Pozornosť sa dnes obracia aj na ďalšie druhy s kvetmi netradične stavanými alebo vyfarbenými. Patria medzi ne Impatiens mirabilis s kvetmi takmer štvrťmetrovými alebo hľuznaté I. omeiana a I. cinnabarina, ktoré sú čiastočne mrazuvzdorné.

Balzamíny a himalájske netýkavky

Príbuzenstvo balzamín z himalájskeho predhoria patrilo k najobľúbenejším záhradným kvetom našich prababičiek. Môžu sa vysievať priamo do záhrady a dlhé roky udržovať opakovaným vysievaním. Občas sa ešte aj dnes stretneme s netýkavkou balzamínovou (Impatiens balsamina), dovezenou z juhoázijských trópov. Netýkavka Royleho (I. rolei) má veľké kvety v purpurových, orgovánových, lososových alebo bielych odtieňoch na takmer trojmetrových stonkách. Rastie na brehoch riek v himalájskych údoliach a hoci nie je mrazuvzdorná, dlho kvitne a prináša veľké množstvo semien, ktoré si udržiavajú klíčivosť niekoľko rokov. Aj I. balfourii lemuje v pakistanských horách brehy riek. Meter vysoké vzdušné porasty bývajú doslova posiate belavopurpurovými kvetmi. Ešte vyššie vo vlhkých lesoch bhutánskych veľhôr rastie I. cristata. Dorastá do vyše polmetrovej výšky, krémovobiele kvety majú v hrdle hnedočervené škvrny. Pri dostatku vody rastie rovnako dobre na slnku aj v polotieni.

Ostrovné juhoázijské netýkavky

Sundské netýkavky prenikli do európskych záhrad pred dvoma desaťročiami a českí šľachtitelia sa zaslúžili o to, že aj u nás patria k najpredávanejším balkónovým kvetom. I. platypetala je veľmi premenlivá netýkavka z nížinných malajzíjskych, sundských a filipínskych dažďových lesov, podobne ako v novoguinejských horách rastúca I. hawkeri. Z kríženia týchto horských populácií vznikli skutočne hodnotné záhradné netýkavky, známe ako novoguinejské hybridy, ktoré sa hodia na balkóny aj do parkových výsadieb. Pre kompaktný rast sú obľúbené odrody sústredené v sériách „Harmony“, „Sonic“, „Classic“, „Pettitcoat“, „Riviera“. Aj stará „Paradise“, dnes dostupná v takmer tridsiatich farebných odtieňoch, patrí s odvodenými sériami „Celebrette“ a „Celebration“ stále k najlepším. Odrody sérií „Niňo“, „Bonita“, „MiniGini“ patria k najnižším a ponúkajú ich ako črepníkové rastliny. Aj odrody so žltými pestrými listami, ktoré už takmer vymizli pre vyššiu citlivosť na slnko, sú opäť vyhľadávané a dnes ich predávajú v sérii „Sunshine“.

Sultánky a iné africké netýkavky

Netýkavka sultánska (Impatiens walleriana) rastie vo vlhkých lesoch východoafrických horských svahov. Krížením pevninských a ostrovných populácií vznikli hybridy kvitnúce v šarlátových, purpurových, orgovánových a bielych odtieňoch. Medzi kompaktné odrody patria napríklad „SuperElfin“, „Explore“, „Impuls“, „Cajun“, vzrastnejšie sú „Accent“, „Candy“, „Blitz“, bronzovo tieňované listy má „Deco“. Drobnkokveté hybridy, blízke I. usambarensis, ponúkajú predajcovia v niekoľkých farebných odtieňoch odrodových sérií „Firefly“ a „Pixie“. Sultánky rastú v záhrade najlepšie v chladnom polotieni. Na slnku aj pri dostatku vody prechodne vädnú.

Rozmnožovanie

Netýkavky sa jednoducho rozmnožujú vrcholovými odrezkami, ktoré rýchlo zakorenia aj v pohári s vodou. V chladnom prostredí však zle prekoreňujú. Novoguinejské hybridy sa takto rozmnožujú aj v záhradníckej praxi a ich osivo býva dostupné len zriedkakedy. Naopak, balzamíny a iné himalájske netýkavky ochotne nasadzujú plody a ak pozberáme semená, môžeme ich v máji vysievať priamo do záhrady. Aj sultánky sú dnes dostupné v desiatkach farebne stálych odrôd, ktoré sa dajú rozmnožovať semenom. Osivo klíči na svetle do troch týždňov, mladým rastlinám sa lepšie darí v skleníku. Vegetatívne rozmnožované sultánky nebývajú také úhľadne kompaktné ako vysievané rastliny

Netýkavky v záhrade

Darí sa im vo výživných a vlhkých pôdach, avšak dobre drenážovaných – podmáčané stanovištia znáša iba málo druhov. Zatiaľ čo nížinným východoázijským netýkavkám – predovšetkým balzamínam a novoguinejským hybridom – vyhovujú stanovištia teplé a slnečné, africké, väčšinou horské druhy, uprednostňujú chladnejšie a pritienené priestory; v bytoch pri nedostatku svetla však budú kvitnúť len málo. Všetky netýkavky – a platí to aj pre druhy u nás domáce či splaňujúce – sú veľmi citlivé na výraznejší pokles teplôt, preto ich do záhrady vysádzame až v druhej polovici mája. Odkvitajúce kvety nemusíme vyštipovať, odpadnú samy, ale dbajme, aby nezostávali na listoch – rýchlo totiž podliehajú plesniam, ktoré neskôr môžu infikovať celé rastliny. Prezimovanie netýkaviek v bytových priestoroch nebýva bez problémov: teplomilným ostrovným druhom chýba svetlo, pre sultánky a ďalšie horské druhy sú dnešné byty zasa veľmi teplé a suché. Do jari veľmi zoslabnú, výhodnejšie je, keď si každý rok na jar kúpime nové a silné rastliny. Bývajú ošetrené retardantmi, preto dlhšie zostávajú kompaktné a bohatšie kvitnú.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share