Kvety

Keď zvonia zvončeky

Vďaka charakteristickému tvaru kvety zvončekov spoznajú aj malé deti. Už menej sú však známe ako trvalky s nespútanou divou krásou. Ak ich pustíme do záhrady, mali by sme pamätať na to, že potrebujú priestor a slobodu.

Vysoké a stredne vysoké druhy a odrody zvončekov sa v záhradách vyskytujú pomerne zriedka. Výnimkou sú len zvončeky broskyňovolistý a klbkatý, ktoré boli v záhradách našich starých mám nenahraditeľné, ale v súčasných výsadbách ich nachádzame už len ojedinele. V ponuke trvaliek sa však objavujú aj rôzne iné druhy a odrody zvončekov. Skôr ako sa pre niektorý rozhodneme, mali by sme dôkladne zvážiť možnosti použitia vzhľadom na vlastnosti a charakter rastu.

Nežné a romantické

Zvončeky sú výnimočné charakteristickým tvarom kvetov a typickou farebnou škálou. Belasé odtiene navodzujú pocit vzdialenosti a opticky zväčšujú záhradu, najmä keď ich použijeme v okrajových častiach pozemku. Romantický charakter kvetov môžeme vyzdvihnúť kombináciami s pastelovými farbami iných kvetov. Atmosféru vidieckych záhrad vytvára zvonček broskiňovolistý a zvonček klbkatý s jemnou alchemilkou, sýtymi farbami maku východného, bradatými kosatcami, kukučkami či margarétami. Je len otázka času, kedy si zvončeky vďaka svojej nenáročnosti nájdu cestu aj do moderných záhrad, kde by mohli vyniknúť v spoločnosti sivolistých kostráv a vysokých rozchodníkov. Odrody zvončeka širokolistého a Campanula lactiflora sa dobre cítia v spoločnosti krásiek, ľalioviek, náprstníkov, čerkáčov, vrbíc a mnohých ďalších. Na slnečných stanovištiach si rozumie s ozdobnicou čínskou ‘Zebrinus’, na prietienených zasa s celou škálou papradí.

Medzi slnkom a tieňom

Zvončeky sú veľmi nenáročné a vďačné trvalky, výborne sa vynímajú vo väčších skupinách pred rôznymi drevinami. Väčšina vysokých druhov rastie na slnečných alebo ľahko pritienených stanovištiach. Podmienkou úspešného pestovania na slnečných stanovištiach je však dostatok pôdnej vlahy. Mohutné aj stredne vysoké druhy sú pomerne náročné na priestor. Aby sme sa vyhli neskoršiemu rozčarovaniu, mali by sme dôkladne zvážiť nielen výber odrody, ale aj miesto výsadby. Pre svoje vlastnosti sú ideálnymi rastlinami do väčších záhrad s prírodným charakterom výsadby.

Vhodné do záhrad

Campanula lactiflora– druh dorastajúci do výšky až 120 cm patrí zo záhradníckeho hľadiska medzi najvýznamnejšie. V súčasnosti nie sú zvončeky v priazni šľachtiteľov a ponúkané odrody sú väčšinou staršie ako päťdesiat rokov. To im však neuberá na osobitom šarme a úzky výber je vyvážený vysokou kvalitou. Populárna ružová odroda “Loddon Anna’, vysoká 90 cm, alebo sýtofialová ‘Prichard’s Variety’ s výškou 80 cm sú stále obľúbené. Týmto zvončekom sa najlepšie darí v polotieni.

Zvonček širokolistý (Campanula lactifolia) – vysoký je 120 cm a nemá takmer žiadne odrody. V záhradách sa používa len zvonček širokolistý var. Macrantha ‘Alba’ s bielymi kvetmi, oba s výškou do 100 cm. V každom prípade sú dostatočne výrazné a môžu si nájsť uplatnenie aj na trvalkových záhonoch.

Zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia) – všeobecne známa a hojne rozšírená mrazuvzdorná trvalka, vysoká 90 cm. V poslednom období sú mimoriadne populárne plnokveté odrody. Patria medzi krátkoveké trvalky, preto sa porast odporúča obnovovať každé tri roky, inak sa zo záhrady veľmi ľahko vytratia. Ponúkané odrody nie sú väčšinou príliš vysoké – do 60 cm a výborne sa vynímajú na trvalkových záhonoch.

Campanula medium– Asi najväčšími kvetmi, ktoré môžu byť dlhé 4 až 6 cm majú nádherný extravagantný tvar, sa môže pochváliť dvojročný zvonček prostredný (Campanula medium). Napriek tomu, že boli vyšľachtené aj plnokveté odrody, ich ušľachtilá krása sa zďaleka nevyrovná nádherným jednoduchým kvetom. V ponuke sú tri staré základné odrody. ‘Alba’ – biela, ‘Rosea’ – ružová, ‘Coerulea’ – modrá, ktorých osivo sa najčastejšie ponúka ako zmes farieb. Medzi novšie odrody patrí ‘Bells of Holland’, s nižším kompaktnejším vzrastom, vhodná aj na pestovanie v nádobách. Vzhľadom na náročné, každoročné predpestovanie a zriedkavú ponuku sadeníc sa však do záhrad takmer úplne vytratili.

Zvonček cesnakolistý(Campanula alliariifolia) – Tento zvonček vysoký 30-60 cm sa ľahko vysemeňuje a rýchlo rozrastá. V záhradách sa pestuje v podstate jediná známa odroda ‘Ivory Bells’ s bielymi kvetmi.

Zvonček bodkovaný(Campanula punctata) – Vďaka bohatému kvitnutiu, zaujímavému tvaru kvetov a výške 40 cm sa stal východiskovým druhom na vznik niekoľkých zaujímavých odrôd. Mimoriadne veľkými a sýtymi kvetmi sa môže pochváliť odroda ‘Kent Belle’ a podobná odroda ‘Sarastro’. Základný druh sa v záhradách správa príliš agresívne. Napriek tomu sa teší značnej obľube. Existuje mnoho zaujímavých odrôd: ‘Beetroot’ s tmavou farbou listov, vínovočervenými kvetmi a výškou 40 cm, ‘Reifrock’, vysoká 30 cm, s krémovými kvetmi, alebo 60 cm vysoká ‘Roter Reifrock’ s červenkastým zafarbením.

Môžu byť agresívne

– bohaté súkvetia uvedených druhov zvončekov rozkvitajú postupne a rastliny kvitnú výnimočne dlho. Počas rozkvitnutia posledných kvetov sa už na mieste prvých odkvitnutých vytvárajú zrelé plody.
– zvončeky sa rýchlo a nekontrolovane rozširujú najmä vtedy, ak si chceme vychutnať ich krásu až do konca. Vysemeneniu zabránime, ak odkvitajúce stonky odstránime ešte pred dozretím prvých semien.
– vysemeňovaním dochádza aj k znehodnoteniu pôvodných odrôd. Najmä pri krátkovekom zvončeku broskyňovolistom, ktorého pôvodné odrody po niekoľkých rokoch takmer úplne nahradia semenáče.
– V prírodných porastoch môžu byť nádherné bujné skupiny kvitnúcich zvončekov prínosom, ale na záhonoch sú schopné vytlačiť aj konkurenčné mimoriadne silných susedov.
– väčšina druhov sa vyznačuje vytváraním veľkého množstva výhonkov a rýchlym rozrastaním. V priebehu niekoľkých rokov dokážu na vhodnom stanovišti vytvoriť celé kolónie.

Správne miesto medzi dobrými susedmi

Obľúbeným stanovišťom zvončekov sú okraje väčších či menších skupín stromov a krov. Majú tu dostatok priestoru a svetla, sú chránené a privítajú aj čiastočné pritienenie. Podobné miesta nachádzame väčšinou v okrajových častiach záhrad alebo v prírodných výsadbách. Zvončeky sa tu cítia dobre v spoločnosti mnohých divých druhov trvaliek. Z nižších trvaliek sa ponúka celá škála pôdopokryvných druhov vhodných na pritienené stanovištia. Použiť môžeme pakost podzemkatý (Geranium macrorrhizum) alebo bruneru veľkolistú (Brunera macrophylla).

Uplatní sa aj v črepníkoch

Kompaktný rast a nádherné veľké kvety sú charakteristické pre zvonček karpatský (Campanula carpatica). Nájdeme ho takmer v každej skalkovej úprave, ale uplatniť sa môže aj v suchých múrikoch, v kamenných chodníkoch alebo schodoch, kde sa mu dobre darí v každej medzierke. Svoje miesto si obhájil aj ako pôdopokryvná trvalka vhodná i na lemovanie trvalkových záhonov. Vyžaduje však dobre priepustnú pôdu. Ak rastie v ťažkej, mokrej pôde, v zime môže vyhnívať. Preto ho radšej vysádzame na stanovištia so štrkovitým podkladom. V posledných rokoch sa stal stálicou v ponuke sezónnych črepníkových rastlín. Najčastejšie sa stretneme so skorou odrodou ‘Pearl’ alebo staršou odrodou ‘Clips’. Kvitne v júni až v júli a dorastá do výšky 10 až 25 cm, v závislosti od odrody.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share