Kvety

Nefrolepka vznešená

Nephrolepis_exaltataOpis:

Patrí do čeľade davaliliovité (Davaliaceae). Je to papraď s podzemkom, z ktorého vyrastajú dlhé poplazy. Listy má jasnozelené, jednoducho alebo dvojito perovito zložené. Dorastajú do dĺžky až 1 m. Na spodnej strane sú kôpky výtrusníc.

Pôvod:

Tropické oblasti Južnej Ameriky.

Pestovanie:

Nefrolepku postavíme v byte do polotieňa, pretože neznáša priame slnko. Takisto neznáša ani prievan. Podobne ako iné paprade, má rada vlhký vzduch. Listy veľmi nestriekame, najmä nie večer, lebo ľahko zahnívajú. V príliš suchom prostredí ju napáda puklica. V lete jej vyhovuje teplota 20-25 °C. Polievame ju pravidelne tak, aby korene boli stále vlhké. Nadbytok, ako aj nedostatok vody škodí. Na polievanie používame vlažnú vodu, najlepšie dažďovú, prípadne inú mäkkú vodu bez obsahu vápnika. V lete ju prihnojujeme každé 2 týždne roztokom organického hnojiva bez obsahu vápnika. Prezimuje pri teplote 15-18 °C. Je pomerne dosť citlivá na prechladnutie. Teplota, ktorá klesne pod 12 °C, môže rastlinu značne poškodiť. Čím je nižšia teplota ovzdušia, tým menej rastlinu polievame.

Rozmnožovanie:

Nefrolepku rozmnožujeme na jar pri presádzaní rastlín delením trsov alebo rastlinkami, ktoré vyrastajú na dlhých poplazoch, ak sa dotknú zeme. Takéto rastlinky nasadíme po 3 kusoch do 8 cm črepníkov, neskôr podľa potreby presadíme do väčších.

Presádzanie:

Mladé rastliny presádzame každý rok, staršie stačí presadiť za 2-3 roky vždy na jar. Pri presádzaní odstránime poškodené a odumreté korene. Nový črepník nesmie byť príliš veľký, iba taký, aby sa doň rastlina vmestila.

Zemina:

Zmes listovky, rašeliny a piesku v pomere 2:1:1/2.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share