Kvety

Tilandsie – žijú zo vzduchu

TilandsiaNepotrebujú zeminu. Len trochu lásky a čerstvej vody. Pestovať ich je nenáročné, vydržia naozaj mnoho.

Tilandsie patria do čeľade broméliovitých, z ktorých pravdepodobne každý pozná a obdivuje najdekoratívnejšiu rastlinu ananás. Prirodzene rastú v hustých tropických lesoch, na miestach s nápadne rozbujneným rastlinstvom. Preniknú do dutín stromov a na svoju výživu využívajú len korene hostiteľských rastlín. Niekedy žijú na skalách.

Žiadna zem

Len niektoré odrody so zelenými listami uprednostňujú zakorenenie v nádobe. Najznámejšia z nich, Tillandsia cyanea, dobre prosperuje aj v našich interiéroch. Väčšina odrôd je schopná prežiť jednoducho upevnená na kúsku kôry alebo korku. Pripútajú sa k nim niekoľkými korienkami a sajú vlhkosť pomocou dobre fungujúceho systému. Listy sú v skutočnosti dobre nasiakavé šupiny, schopné zachytávať drobné kvapôčky vody zo vzduchu vo svojom prostredí. Ľahko ich spoznáme podľa trsov jemných zelených alebo strieborných listov. Postupne nadobúdajú prevísajúci vzrast, vďaka ktorému sa staršie rastliny začínajú podobať na kolónie morských sasaniek. Ich kvety zasa pripomínajú ozajstný ohňostroj živých farieb – fialovej, ružovej a šarlátovej, ktorý dosť kontrastuje s nenápadnou skromnosťou ich jednoduchých listov. Listy Tillandsia brachycaulos obkolesujúce puk kvetu sa v čase, keď sa puk vytvorí, sfarbujú do červena. V prírode niektoré druhy, napríklad Tillandsia albertiana, môžu kvitnúť aj viackrát do roka, v bytoch je to však veľmi zriedkavé.

Stačí voda

V trópoch, kde je vlhký vzduch, im stačí rozvinúť listy, aby mohli získať životodárne kvapky vody. V našich bytoch je situácia iná. Vzduch je skôr suchý, najmä v zime. Preto sa im dobre darí napríklad v kúpeľni, v ktorej je vyššia vlhkosť vzduchu a okno orientované na vyhovujúcu stranu. Býva často vykachličkovaná, čo uľahčuje opakované rosenie. Nevyhovujúce prostredie na pestovanie tilandsií je v kuchyni, kde sa tvoria mastné výpary. Na listoch by sa vytvorila lepkavá vrstva, ktorá by nadlho zabraňovala absorpcii vody. Majú rady dostatok svetla, ktoré zabezpečuje ich rast po celý rok, nie však priame slnko, najmä odrody so sivými listami. Ocenia stabilné, mierne teplé prostredie s teplotou okolo 20 °C počas celého roka. Opatrní musíme byť aj pri vetraní, rastliny sú citlivé na prievan. Umiestniť ich treba za krídla okien a dávame pozor, aby sme sa v miestnosti, kde ich pestujeme, vyhli prudkým zmenám teploty. V lete ich prenesieme na čerstvý vzduch. Zavesíme ich v tieni stromu, ktorý ma redšie olistenie. V septembri ich zasa prenesieme dovnútra, lebo noci začnú byť chladnejšie.

Úspech závisí od opory

Vďaka svojej mimoriadnej schopnosti žiť z lásky a vody, poskytujú nám mnoho možností umiestnenia. Tradične sa pestujú na kuse kôry alebo korku, ale najmenšie druhy môžeme pestovať aj bez nich. Ich dekoratívny vzhľad vyžaduje zvýraznenie na prírodných a rustikálnych podkladoch. Najvhodnejšie je drevo, môžeme použiť to, čo máme radi, napríklad olúpané polená prederavené červotočom, konár brezy s odlúpnutou, pokrútenou kôrou, časť koreňa alebo uzlovitý konár viniča. Vhodná je aj časť tyče z veľkého bambusu. Druhom tilandsia bradovitá (Tillandsia usneoides) a Tillandsia albertiana budú efektne prevísať jemné konáriky. V kúpeľni budú dobrým dojmom pôsobiť umiestnené napríklad v zbierke exotických mušieľ. Sú to teda veľmi zvláštne rastliny, pritom nie sú náročné na pestovanie, ale treba im zabezpečiť prostredie, ktoré im vyhovuje.

Veľmi jednoduchá údržba

Stačí pravidelné rosenie, čím zabezpečíme závlahu aj výživu rastlín. V žiadnom prípade nepoužívame vápenitú vodu. Ideálna je dažďová alebo minerálna voda. V lete denne rosíme priamo na listy. Každé tri až štyri týždne prihnojujeme na list špeciálnym hnojivom na orchidey, ktoré pridávame do vody na rosenie. Nikdy nehnojíme rastlinu, ktorá nie je vlhká. V zime rosenie zredukujeme na dvakrát do týždňa a prestaneme prihnojovať. V plnej sezóne ich raz do týždňa na niekoľko minút ponoríme do mäkkej vody.

Starostlivo ich upevníme

Vyhovuje im akákoľvek opora schopná udržať vlhkosť. Upevniť ich však musíme sami, lebo koreňmi sa o oporu neprichytia. Môžeme použiť napríklad nenápadný nylon telovej farby, lebo je elastický a prepúšťa vodu. Vhodné je aj prírodné lyko, ktoré treba navlhčiť, potom sa ľahšie uviaže.

Tilandsia

Tilandsie pochádzajú zo Severnej Ameriky a sú podobné kaktusom a orchideám. Umiestňujú sa na slnečnom mieste. Ak majú dostatok vlhkosti, svetla a vysokej teploty, rastú skutočne do krásy. Ak stoja v tieni, nemajú tak pekné sfarbenie a nekvitnú. V lete ich však môžete umiestniť von – najlepšie pod stromy. Pokiaľ je to možné, neumiestňujte ich do blízkosti výhrevných telies. V zimnom období je v izbe vzduch suchší, preto je potrebné rastlinu častejšie rosiť – minimálne 2x týždenne mäkkou vodou. Kvalita vody je najdôležitejším prvkom pri pestovaní týchto rastlín. Ak teda máte tvrdú vodu, najideálnejšie je použiť hnojivo na jej zmäkčenie. Vaša rastlina má tak všetko potrebné pre zdravý rast a krásu. Zimné obdobie sa vyznačuje i tým, že intenzita svetla je nižšia a nižšie sú i teploty. Tak môže vaše rastliny ohroziť hniloba. Výživa sa pridáva do zálievky 1x mesačne.

Pěstování

Když epifyty správně pěstujete, skutečně se vám odmění několikrát

Voda
– jsou-li rostliny v květináčích, zalévají se, když svrchní vrstva substrátu vyschne. Rostliny v dřevených nádobách se každé dva týdny ponoří do vody, protože denním postřikem dostanou potřebnou dávku vláhy. Orchideje a bromélie na stromech se rosí denně a v růžici je stále voda.

Výživa
– rostliny v květináčích se hnojí jednou týdně, epifyty dva až třikrát týdně (v postřiku).

Světlo
– epifyty mají rády světlo, ne však slunce. Když stojí v temnějším koutě pokoje, musí se dodatečně přidat umělé světlo.

Vzduch a teplota
– aby teplota v horkých dnech nebyla vysoká, můžete otevřít okno nebo použít ventilátor (při 20 °C). Vlhkost vzduchu zvyšuje rosení rostlin. V zimě se doporučuje denní teplota 21 °C, noční 18 °C.

Choroby a škůdci

Nejčastějšími chybami je nesprávná výživa, nedostatečné větrání, nízké teploty, málo světla, častá zálivka nebo rosení. Oslabené rostliny jsou snadněji ohroženy chorobami. Když není růžice bromélií nebo voda na zálivku čistá, může dojít k hnití. Zamezíte mu tak, že vodu z ní vylijete a vyměníte. Používejte výhradně měkkou a vlažnou vodu. Hnojte, ale ne nadměrně. Když začínají hnít kořeny, jedná se o chybu při zálivce. Jednou sucho, jindy nadměrné vlhko vede k odumření kořenů. Na počátku podpoří růst kořenů mírná zálivka, výživu nedodáváme. Bíle tilandsie mohou začít rychle hnít, když se často rosí. Ze škúdcu napadají tyto rostliny nejčastěji štítenky (když se rostlina málo zavlažuje), mšice/vošky, které ohrožují zejména bromélie.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share