Kvety

Begónia

begonia_riegerBegónie kraľujú vo všetkých krajinách severnej pologule na vrchole prvej desiatky najobľúbenejších záhradných kvetín. Pri pohľade na sýtu zeleň ich listov a jasné farby kvetov kvitnúcich od skorej jari až do neskorej jesene nás to ani neprekvapuje.

Celý rod bol pomenovaný na počesť Michaela Begona, ktorý bol v 17. storočí guvernérom v Santo Domingu. Viac ako 400 druhov je rozšírených v tropickej a subtropickej časti Ameriky, Afriky a Ázie. Väčšinou trváce rastliny sú dužinaté, s jemným olistením a najlepšie sa im darí v polotieni.

Súčasná begónia je výsledkom veľmi častého kríženia druhov B. cucullata, ktorá má mohutnejší vzrast, ale menej kvitne, s útlejšou a bohato kvitnúcou B. gracilis. Oba tieto druhy sa preto už v pôvodných formách nevyskytujú.

Vo svojej domovine, v Brazílii, je begónia hľuznatá rastlina, ale pestujeme ju ako letničku. Prvé krížence B. cucullata uviedol na trh v roku 1884 šľachtiteľ Lemoin. Odvtedy sa farebná škála dlho nemenila – kvety boli biele, ružové alebo červené. Až na prelome minulého storočia európski šľachtitelia obohatili farebnú škálu o takmer všetky prechodné odtiene a rozšírili tak farebné spektrum tohto bohatého výberu. V súčasnosti je paleta farieb pestrá – od čisto bielej cez rôzne odtiene ružovej a lososovej až k sýtočervenej. Súčasne odrody sa vyznačujú vyrovnanosťou, bohatosťou kvitnutia a odolnosťou proti vlhku a suchu. Majú jednoduché kvety jednotlivo alebo po dvoch, vzácnejšie sú ak plnokveté. Delíme ich podľa farby listov na zelenolisté a červenolisté – bronzová farba listov.

Pestovanie

Begónie vyžadujú humusovú, mierne kyslú pôdu. Na výsadbu do črepníkov používame zeminu pre balkónové kvetiny. Rastliny umiestňujeme na slnečné, teplé miesta, ktoré môžu byť aj mierne pritienené. Počas vegetácie v suchom období záhony zalievame. Pôdu v debničkách zalievame pravidelne a výdatne, ale vyhýbame sa premokreniu. Veľmi vhodná je drenáž. Pôdu v dvojtýždňových intervaloch kypríme a pravidelne prihnojujeme. Odkvitnuté kvety odštipujeme. Jednoducho kvitnúce odrody rozmnožujeme semenom, odrody s plným kvetom rozmnožujeme vrcholovými bylinnými odrezkami.

Použitie

Všetky súčasné odrody sa vyznačujú extrémne skorým kvitnutím a vysokou toleranciou k horúčavám. Kvitnú dlho a za každého počasia bohatstvom kvetov. Dobre rozkonárené rastliny so sviežozelenými listami majú kompaktný nízky vzrast s výškou pätnásť až dvadsať centimetrov. Tieto vlastnosti im umožňujú široké využitie. Begónia vždykvitnúca je nenahraditeľná pri výsadbách ornamentálnych prvkov zámockých záhrad, parkov, exponovaných priestranstiev, reprezentačných priestorov významných budov a pri sadovníckych úpravách verejných priestranstiev.

Veľmi pekne vyzerajú aj nízke záhony a obruby vysadené begóniami. Vďaka svojmu malému vzrastu a bohatstvu kvetov sa výborne uplatňujú v črepníkoch, okenných debničkách, kameninových a keramických misiach. Umiestňujeme ich na balkóny, terasy, do átriových záhrad alebo pred vchod do domu. Ten zreteľne zvýraznia a farebne oživia. Pekne sa vynímajú aj v trávniku – či už v nádobe alebo vysadené do záhonu. Ich sýte farby vhodne vyniknú na pozadí zelene trávnika. V akejkoľvek podobe nám ešte dlho do jesene budú prinášať radosť.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share