Azda neexistuje záhradkár, ktorý by nepoznal túto pôvabnú, mnohými tvarmi a najmä farbami oplývajúcu cibuľovinu. Bez tohto kvetu by sme si možno ani nevedeli predstaviť kvitnúcu záhradu.
Kvety ľalií sú známe už odpradávna a ako súčasť aranžmánov ich často i zvečňovali poprední umelci, čo potvrdzujú maliarske diela starých majstrov. K tým najčastejšie pestovaným, aj keď dnes už pomerne vzácnym, patrí prekrásna, v skorom lete kvitnúca ľalia biela (Lilium candidum). Práve ona je zobrazovanou ľaliou na starých obrazoch a v tých časoch predstavovala symbol čistoty a panenstva. Jej domovinou je Malá Ázia, kde dorastá do výšky až 130 cm a omamne vonia. Zvláštnosťou je, že listy vyrastajú už na jeseň. Mnohí iste poznajú známu ľaliu tigrovanú (Lilium lancifolium, predtým L. tigrinum) pochádzajúcu z Číny a Japonska. Dorastá do výšky až 150 cm a pýši sa kvetmi posiatymi oranžovočervenými bodkami, vo vnútri tmavými. Kvitne koncom júla a v auguste. Ďalším veľmi známym druhom je až 130 cm vysoká ľalia kráľovská (Lilium regale). Táto krásna rastlina má úzke nitkovité listy a veľké trúbkovité biele kvety, ktoré omamne voňajú. Vďaka svojej kráse a jemnosti je veľmi obľúbená i Lilium longiflorum a jej hybridy. Tento druh vyniká dlhými belavými trúbkovitými kvetmi s drobnými žltými peľnicami. Okrem pôvodných botanických druhov sa v záhradkách stále častejšie stretávame s mrazuvzdornými hybridmi, ktoré sa vyznačujú spoľahlivým a bohatým kvitnutím.
Delenie ľalií
Podľa súčasných autorov je veľká rodina ľalií rozdelená do ôsmich základných botanických skupín. Šesť najpoužívanejších skupín sa navzájom líši tvarom kvetov, typom klíčenia semien, členitosťou a počtom cibuľových šupín.
Prvou skupinou sú ázijské odrody. Sú to odolné rastliny s drobnejšími kvetmi v rôznych odtieňoch farieb, vysoké do 60 cm. Hodia sa na pestovanie vo voľnej pôde. Odrody skupiny Longiflorum spoznáme podľa krásnych, väčšinou bielych kvetov. Sú vhodné najmä na rýchlenie a v súčasnosti sú veľmi obľúbené v aranžmánoch do sakrálnych priestorov a do svadobných kytíc. Skupina Longiflorum x ázijský hybrid vznikla krížením odrôd predchádzajúcich dvoch skupín. Vyznačuje sa výnimočnými vlastnosťami oboch rodičov, stopky kvetov sú niekedy jemne chlpaté, kvety veľké a farebné. Orientálne odrody majú kvety rozmanitých tvarov a farebných odtieňov a dosahujú výšku až 180 cm. Sú citlivé na pôdu a klimatické podmienky, preto sú vhodné na skleníkové rýchlenie.
Americké odrody sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšie. Dosahujú výšku často viac ako 200 cm, majú veľké cibule a vysoké nároky na pestovanie. Trúbkovité odrody sú veľmi obľúbené najmä vďaka pestrej farebnosti voňavých kvetov a nenáročnosti na pestovanie.
Pestovanie
Ak dodržíme základné pestovateľské zásady, je pestovanie odolných ľalií v záhradkách pomerne jednoduché. Všetky druhy vyžadujú slnečné stanovište s priepustnou, slabo kyslou pôdou a dostatkom humusu. Pre úspešný rast je potrebná dostatočná zásoba živín, najmä v období počiatočného rastu vyžadujú vyššiu dávku dusíka. Po odkvitnutí hnojíme draselnými a fosforečnými hnojivami, ktoré podporia vyzrievanie cibúľ.
Ľalie vysádzame na jeseň, prípadne v jarnom období. Pri výsadbe sa riadime pravidlom, že vrstva zeminy nad cibuľou by nemala byť väčšia ako je jej dvojnásobná výška. Veľmi často sa stáva, že rastliny sú napadnuté hubovými chorobami či škodcami. Preto nezanedbávame preventívne postreky.
Náročné odrody
Pestovanie krásnych orientálnych hybridov je o čosi náročnejšie. Kúpene cibule vysádzame do plastových prepraviek či väčších črepníkov so záhradníckym substrátom. Výška substrátu nad vysadenými cibuľami by mala byť aspoň 5 cm. Nádoby umiestnime v parenisku alebo záhradnom skleníku. Po vyklíčení a otužení môžeme rastliny pestovať vonku až do jesene. V lete nás prekvapia záplavou krásnych kvetov. Pred príchodom silných mrazov debničky s cibuľami umiestnime do chladnej pivnice a tam ich necháme až do budúcej jari. Takto pestované orientálne hybridy majú oveľa lepší zdravotný stav, ako keby sme ich pestovali vo voľnej pôde. V súčasnosti sú stále obľúbenejšie odrody špeciálne vyšľachtené na pestovanie v črepníkoch. Pestujeme ich rovnako ako ázijské hybridy.
Použitie
Ľalie sa vhodne dopĺňajú s drobnými trávami, trvalkami i mnohými letničkami. Práve nízke trvalky či drobné dreviny im poskytujú dobré podmienky na rast a kvitnutie. Na pôvodných stanovištiach sú ich korene zatienené drobnými drevinami a pôvabné kvety potom rozkvitajú na plnom slnku. Ľalie sú vhodné nielen na záhonové pestovanie, ale vďaka moderným postupom aj na termínované rýchlenie. Uplatňujú sa v darčekovej, svadobnej a príležitostnej väzbe. Obľúbené sú najmä ako súčasť aranžmánov v obchodoch, firemných budovách a cirkevných priestoroch. Obdivuhodné sú najmä niekoľkometrové kvetinové kreácie na každoročných výstavách ľalií v Holandsku.