AnthuriumVlasťou tejto izbovej rastliny je tropická Amerika, preto jej vyhovuje teplo a vlhkosť.

Stanovisko

Svetlé, nie priame slnko – najlepšie ďalej od okna. Rastlina má rada vlhký vzduch. Z času na čas jej treba potrieť listy vlhkou handričkou. Nestriekajte ich, mohli by vzniknúť tmavé fľaky.

Starostlivosť v zime

Keďže ide o dieťa trópov, neznáša teplotu pod 15 °C. Ponechajte rastliny po celý rok na tom istom mieste v plne temperovanej izbe.

Zálievka

V zime redukujte zálievku a koreňové baly udržiavajte vlhké.

Hnojenie

V zime rastlinu nehnojte!

Ďalšie pestovateľské opatrenia

Aby ste dosiahli potrebnú vlhkosť vzduchu, 2xdenne (ráno a večer) ju postriekajte. Snažte sa, aby ste nestriekali na listy, aby nevznikli hnedé fľaky. Ďalšia možnosť je postaviť rastlinu do misky s vlhkým pieskom. Odparená voda zvýši vlhkosť vzduchu v priamom okolí a listy môžu nasať vlhkosť kedykoľvek počas dňa. Pretože kvety sú pomerne ťažké, je dobré im urobiť oporu, napríklad z bambusu. Relatívne veľké listy sú ideálne „lapače“ prachu. Aby sa dýchacie orgány rastliny neupchali, je dobré ich občas utrieť vlhkou handričkou.

Strihanie

Odumreté listy alebo kvety priebežne odstraňujte, pretože môžu byť živnou pôdou pre hubové ochorenia.

Presádzanie

Mladšie rastliny sa presádzajú každú jar do bežného substrátu. Väčším exemplárom (črepník 25 cm) vymeňte každý rok vrchnú vrstvu substrátu za nový.

Rozmnožovanie

Rozmnožujú sa delením. Pri presádzaní na jar využite príležitosť a rozdeľte koreňové baly na časti (každá časť by mala mať aspoň jeden list a dostatočnú koreňovú časť). Tieto časti sa zasadia do zeme a postavia na svetlé miesto. Zabezpečte im teplo a vlhkosť. Ak vzniknú nové listy, je to znamenie, že rastlina sa ujala.

Druhá možnosť je rozmnožovanie semenami. Na jar ich vysejte a držte ich pri teplote 24 °C v uzavretom a zatienenom boxe, pričom sa musíte starať i o závlahu. Po niekoľkých týždňoch semienka vyklíčia. Ak je rastlina asi 5 cm veľká, otvorte kryt boxu, aby si zvykla na vzduch v okolí. Po ďalších dvoch či troch týždňoch sa mladé rastlinky presadia do črepníkov.

Škodcovia

Antúrie reagujú veľmi citlivo na nesprávne pestovanie. Hlavné nedostatky sú: chladné stanovisko a nesprávne množstvo zálievky (zamedziť nadmernému prevlhčeniu). Ak rastlina nechce kvitnúť, môže byť príčinou opäť stanovisko alebo nedostatok hnojiva (hnojivo na kvitnutie – Engo 15-11-29). Z škodcov je najčastejším „návštevníkom“ vlnatka. Proti nej je najjednoduchší prípravok ten, ktorý poznali už starí rodičia – potrite listy handričkou, navlhčenou v alkohole. Ten rozpúšťa ich ochranný štít a vysušuje ich.

Varovanie

Antúrie obsahujú látku, ktorá dráždi pokožku. Zaobchádzajte s nimi preto opatrne.