Kvety

Brečtan

brectanUž oddávna patria brečtany k veľmi vďačnej zeleni pestovanej nielen v záhrade, ale i v byte. Sú to vždyzelené popínavé rastliny s prieliepavými koreňmi s množstvom druhov a odrôd odlišujúcich sa tvarom, farbou a štruktúrou listov. Na pestovanie v byte sú vhodné predovšetkým malé, slabo rastúce a pestrolisté typy.

Našim domácim druhom je brečtan popínavý (Hedera helix), z ktorého pochádza väčšina dopestovaných odrôd s rozmanitými drobnými listami. Ďalšími druhmi sú brečtan kanársky Hedera canariensis), charakteristický veľkými srdcovitými listami, pochádzajúci z Kanárskych ostrovov, a brečtan kolchický (Hedera colchica), ktorého domovom je východná Európa a Malá Ázia. Existencia brečtanu japonského a írskeho svedčí o mimoriadnej odolnosti a prispôsobivosti týchto nenáročných rastliniek.

Kde ich umiestniť?

Tieto dekoratívne rastliny majú mnohostranné použitie. Môžeme ich umiestniť na vyvýšenú policu, postaviť pred skupinku niekoľkých iných rastlín, nechať rásť ako prevísajúce rastliny v závesných nádobách alebo popínať po oporných konštrukciách. Dobým tipom na dekoráciu je pestovanie brečtanu popínavého v jednej nádobe s inými väčšími rastlinami. Svojím olistením zakryje povrch zeminy v črepníku a vytvorí atraktívny zelený podklad. Veľké exempláre, napríklad brečtany kanárske, sú pekné solitéry a výborne sa hodia na schody, do haly alebo na schodiskové plošinky. Vhodné sú takmer do všetkých častí domu, ale najlepšie sa im darí v chladných miestnostiach.

Mnohí pestovatelia ich považujú za užitočné izbové rastliny, pretože všetky brečtany veľmi dobre čistia ovzdušie, najmä brečtan popínavý, ktorý výborne pohlcuje formaldehyd nachádzajúci sa v tabakovom dyme a lepidlách.

Pestovanie a ošetrovanie

Pre svoj vývin vyžadujú svetlé až polotienisté stanovište. Zelenolistým odrodám priame slnko neprospieva, ale odrodám s panašovanými listami mierne lúče priaznivo pôsobia na ich vyfarbovanie. Nedostatok svetla zapríčiňuje zafarbenie listov do zelena.

Sú pomerne odolné a hoci znášajú aj nízke teploty, udržiavame ich pri teplote nad 10 °C. Ideálnou teplotou na vyfarbenie listov je 12 až 16 °C. Počas jesene a zimy brečtany umiestnené v chladnejších miestnostiach treba polievať menej. V lete, naopak, potrebujú oveľa viac vlahy. Na zálievku používame vodu izbovej teploty, pričom koreňový bal udržujeme rovnomerne vlhký. Brečtanom zimujúcim vo vyhriatej miestnosti neuškodí občasné pokropenie vodou. Časté rosenie má priaznivý vplyv na rast nových výhonkov. Počas rastu však nesmieme zabúdať ani na pravidelné hnojenie a netreba podceňovať ani boj proti roztočom.

V zime brečtanom umiestneným na príliš teplom a suchom vzduchu vyrastajú tenké, slabo olistené zimné výhonky, ktoré môžeme po zime bez obáv zostrihať, rastlina vyženie nové. Na jar, keď je črepník viac prekorenený, ich presádzame do nie veľmi kyslej zeminy.

Rozmnožovanie

Rozmnožujú sa veľmi jednoducho, a to buď koreňovými úponkami, alebo odrezkami z výhonkov. Vrcholové odrezky, dlhé približne desať centimetrov, zrežeme pod listovými uzlami a po tri výhonky vysadíme do črepníka so zeminou. Na dobré zakorenenie vyžadujú správnu vlhkosť zeminy a teplotu 15 °C. Asi za dva týždne zakorenia, a keď sa korene začnú predierať cez otvor na spodnej strane črepníka, presadíme ich. Druhou možnosťou je zakorenenie odrezkov v nádobe s teplou vodou. Nádoba musí byť v izbovej teplote a na dostatočne osvetlenom mieste. Keď korene dosiahnu dĺžku dva a pol centimetra, priesady zasadíme do črepníka s pripravenou zeminou.

Aranžmány

Rezané výhonky brečtanu môžeme použiť aj do voľne naaranžovaných nádob. Mimoriadne vhodné sú panašované odrody brečtanu popínavého do jesenných a zimných aranžmánov, ktorým prepožičia zaujímavú siluetu. Listy vytvárajú pekný kontrast a možno ich kombinovať v rôznych farebných škálach. Pomocou glycerínu sa brečtany dajú aj sušiť.

Brečtan

Brečtan bol už v čase rímskeho cisára Nera modernou zeleňou vo vencoch. V nádobách sa pestoval už štyristo rokov pred Kristom. Novú obľubu a rozšírenie si získal v 19. storočí, keď sa aj v Anglicku osvedčil pri pestovaní v obytných miestnostiach. K väčšiemu rozšíreniu ho predurčil zvláštny rast a veľká variabilita v tvare a farbe listov.

V súčasnosti sa pestuje asi päťsto rôznych odrôd brečtanu. Pochádza z troch odlišných druhov. Z domáceho, divo rastúceho brečtanu popínavého (Hedera helix), z brečtanu kanárskeho (Hedera canariensis), ktorý je doma na Kanárskych ostrovoch, a z brečtanu kolchického (Hedera colchica), ktorý pochádza z perzie. Asi tretina odrôd je odolná proti mrazu. Na pestovanie v miestnosti sú vhodné prakticky všetky, veľkolisté i malolisté, s rôznym tvarom listov alebo bielymi či žltými kresbami. Atraktívne sú odrody s kučeravým okrajom listu.

Vonku dosahujú ročné prírastky až tri metre, v miestnosti v nádobe najviac päťdesiat centimetrov. Rýchlosť rastu závisí aj od odrody. Brečtan neznáša priame slnko, ale pri nedostatku svetla slabšie rastie. Výhonky sa rýchlo šplhajú hore po vhodnej opore, na ktorú sa môžu prichytiť koreňmi, napríklad na valec z pletiva naplnený vlhkým machom, hrubší konár, machom obložená rúra. Z vyššie umiestnených črepníkov môžu cez okraj voľne padať dolu. Vhodný je aj na tvorbu „zelených sôch“. Dá sa viesť a tvarovať na drôtenú kostru.

Obľubu brečtanu v súčasnosti i v minulosti dokazujú aj motívy jeho listov na porceláne a rôznych druhoch keramiky. Porcelánový servis s motívom brečtanového listu sprevádzal už Napoleona do vyhnanstva.

Ľahko sa rozmnožuje

Brečtan má dobrú regeneračnú schopnosť, preto bez problémov zakoreňuje, takže si ľahko dopestujeme mladé rastliny.

Z výhonkov, ktoré prídu do styku s pôdou, vyrastajú z listového uzla korienky, čo je ideálne pri rozmnožovaní odrezkami. Na rozmnožovanie môžeme použiť „odpad“ po reze alebo si pripravíme len vrcholové odrezky. Mali by byť dlhé asi dvanásť centimetrov, odoberané z rastlín, ktoré majú typické znaky požadovanej odrody. Ak chceme mať bohatú, „rozkonárenú“ rastlinu, dáme do črepníka spolu päť až sedem odrezkov, zakryjeme plastovým vrecúškom, ktoré udrží potrebnú vzdušnú vlhkosť. Pri teplote 18-21 °C odrezky pomerne rýchlo zakorenia. Nový mladý výhonok signalizuje, že rastlina už zakorenila a vrecúško môžeme odstrániť. Brečtan vytvorí korene aj v pohári s vodou.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share