Je to rastlina, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Čím dlhšie je na jednom mieste, tým viac krásy poskytuje. Optimálny mesiac na sadenie čemerice je august. Vyberte jej polotieň äv tieni domu, na severnej strane veľkých kameňov) a vápenatú, humóznu pôdu. Necíti sa dobre na príliš teplom a slnečnom mieste ani v úplnom tieni. Čemerica sa nesmie sadiť príliš plytko. Postarajte sa o dobrý odvod vody. Helleborus niger kvitne od novembra do apríla, hybridy v marci/apríli. Dosahuje výšku 25 cm. Nemala by sa presádzať a v júli ju treba výdatne polievať. Je pekná v kombinácii s papraďami a drevinami a vhodným partnerom sú i snežienky (Galanthus), pečenovník (Hepatica), ostrica (Carex umbrosa), cyklamén (Cyclamen hederifolium) a cibuľoviny. Kvitne i počas Vianoc. Vybrať by ste jej mali chladnejšie miesto. Pretože je nenáročná na pestovanie, je vhodná i ako výsadba na hroby.

Sadenie

Jama by mala byť dvakrát tak hlboká, ako sú koreňové baly a pri sadení dajte pozor na to, aby rastlina nebola príliš vysoko. Kvalita pôdy sa zlepší pridaním kompostu a piesku, čím sa dosiahne i lepší odvod vody. Ak nemáte alkalickú pôdu, zvýšte hodnotu pH pridaním vápenatého štrku (prípadne rozmrvených škrupín z vajíčok). Po vysadení dbajte na dostatok vody – až kým nedozrejú semienka. V lete znesie rastlina viac tepla a sucho. Počas obdobia rastu pukov (v zime) je prísun vody priemerný. Pôda musí byť prevzdušnená, čo môžu zabezpečiť dážďovky. Aby sa v pôde dobre cítili, nechajte na záhone napadané lístie, alebo položte mulčovaciu nástielku, aby ste podporili ich rozmnožovanie.

Choroby a škodcovia

Čemerica nie je ohrozovaná škodcami. Občas ju môžu ohroziť zelené vošky, ktoré sú na stonkách listov (v období sucha). V chladnom počasí môžu myši poškodiť puky rastliny – príčinou je hlad. Počas daždivého leta môžete spozorovať na listoch vyhryzené miesta od slimákov. Problémom sú i parazitické červy, ktoré sú v pôde, prenikajú do koreňa a zamedzujú preprave vody a živín z koreňa do nadzemnej časti rastliny. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a vytvárajú menej nových výhonkov. Nakoniec odumierajú. Rastlina sa v tomto prípade nedá zachrániť, našťastie je však tento jav zriedkavý.

Ďaleko horšie ako škodcovia sú však hubové choroby. Prvým príznakom sú hnedé fľaky na listoch (vyvoláva ich huba Coniothyrium hellebori. Najskôr sa objavia na okrajoch listov. Odstráňte napadnuté časti, ostatné postriekajte fungicídom – sledujte rastlinu a postrek zopakujte. Táto choroba môže vzniknúť vďaka nesprávnemu stanovišťu, nízkej hodnote pH alebo nadmernému obsahu dusíka v pôde. Na jar sa môže stať, že na pohľad zdravé listy miestami opadávajú, čo je spôsobené hnilobou koreňa alebo stonky. Môže ísť o hubu Pythium alebo Phytophtora, ktorá je vyvolaná nadmernou vlhkosťou. Začína hniť koreň a rastlina vzbudzuje dojem, že trpí nedostatkom vody – vädne. Ďalším problémom pre rastlinu môže byť nepravá múčnatka – listy sú malé, stočené a je na nich biely povlak.

Čemerica (Helleborus)

Je to trvalka, ktorá kvitne i v zime, ale najčarovnejšie kvety má od februára do apríla. Je pekná v kombinácii s drevinami, môže však byť i v črepníku alebo v kontajneri. Jej listy i kvety sú občas podobné orchideám. Po mrazivej noci ležia niekedy listy na zemi a zdá sa, že sú zvädnuté. Akonáhle sa však počas dňa zvýši teplota, listy a stonky sa vzpriamia. Farebný tón kvetov sa počas rastu mení. Rastlina obľubuje tienisté miesta, ale nevadí jej ani slnečné stanovište, pokiaľ chránite oblasť koreňov pred vyschnutím nástielkou (listy alebo iný organický materiál) alebo kameňmi. Ideálna je vlhká, humózna pôda.

Kombinácie:

– skupina rastlín s listnatými drevinami, ktoré zhadzujú listy,
– s okrasnými trávami, papraďami a mliečnikmi,
– s jarnými trvalkami.

Rozmnožovanie

Čemericu je možné rozmnožovať delením i generatívne. Ak sa rozhodnete pre generatívne rozmnožovanie, musíte v júni zobrať zrelé semienka rastliny a vysiať ich do črepníka. Väčšinou vyklíčia v októbri. Ešte potrvá 6-8 týždňov, kým sa objavia prvé semenáčiky, ktoré môžu mať inú farbu než pôvodná rastlina. Rastlinu môžete rozmnožovať i delením a vtedy má farbu kvetov zhodnú s materskou rastlinou. Deliť ju môžete na jeseň alebo na jar. Po rozdelení ju polejte a nejaký čas sledujte, kým sa nevytvoria nové korene. Nová rastlina bude mať v tomto prípade vlastnosti pôvodnej.

Čemerica (Helleborus)

Trvalky sú záhradkármi vyhľadávané, lebo kvitnú postupne od jari prakticky až do zimy, nie sú náročné na pestovanie a patrí k nim veľké množstvo druhov.

Nachádzame medzi nimi nenáročné rastlinky, ale aj chúlostivejšie, najmä na zimné vlhko a teplotu. Mnohé pochádzajú z horského prostredia a často sa ťažko aklimatizujú, preto bolo vyšľachtených veľa druhov vhodných do našich podmienok. Takto sa mnohé stali menej náročnými a pestovanejšími, takže môžu skrášlovať záhrady celý rok. Zimné a predjarné obdobie je v porovnaní s letom chudobnejšie na kvitnúce trvalky. K najskôr kvitnúcim patrí čemerica čierna (Helleborus niger), ľudovo nazývaná snežná alebo vianočná ruža. Je medzi milovníkmi kvetov veľmi obľúbená. Jej snehobiele alebo ružovkasté kvety sú v zimnom a skorom jarnom období nápadne krásne. Ich prednosťou je dlhé obdobie kvitnutia, ale aj efektné olistenie, ktoré krášli trvalkový záhon celý rok.

Čemerice pochádzajú zo strednej a južnej Európy, patria do čeľade iskerníkovitých. Ich rodové meno Helleborus je gréckeho pôvodu, už v staroveku boli známe ich liečivé účinky. Často boli zamieňané s kýchavicou. Prvá rozkvitá čemerica čierna (Helleborus niger „Praecox), niekedy aj koncom novembra, vrcholí v období Vianoc. Najlepšie sa jej darí v tieni listnatých stromov ako podrastu spolu s pľúcnikmi a pečeňovníkmi. Pekná je aj ako solitera. Vyžaduje pôdu s obsahom vápnika a listovky. Je dôležité dopriať jej v lete sucho na tvorbu kvetných pukov. Dobre sa rozmnožuje semenom, ale semeno sa musí vysiať hneď po dozretí, pretože rýchlo stráca klíčivosť. Klíčia s topiacim sa snehom. Rastú dosť pomaly a po presadení sa správajú ako pivonky. To znamená, že niekoľko rokov živoria a trvá im dosť dlho, kým začnú kvitnúť a tvoriť nové listy. V zahraničí dostať v kvetinárstvach rýchlené čemerice rezané a črepníkové, najmä počas vianočného obdobia. Rýchliť ich môžeme aj v domácich podmienkach dobre založené v debničkách alebo črepníkoch a uložené v bezmrazej svetlej miestnosti či v mierne vykurovanom skleníku. Podmienkou pestovania v byte je chladnejšia miestnosť. Veľmi pekné kvety ponúka ďalšia neskôr kvitnúca čemerica ružová (Helleborus purpurescens). Je vysoká asi tridsať centimetrov, mrazuvzdorná, dá sa výborne rýchliť. Jej purpurové kvety sú na jar nádherným spestrením trvalkového záhona alebo skalky.

Pozornosť si zaslúži aj meter vysoká čemerica smradľavá (Helleborus foetidus) s dekoratívnym olistením a zelenými prevísajúcimi kvetmi. Tento druh často splaňuje. Zaujímavá je aj odroda „Wester Flisk“ s nápadnými, do červena sfarbenými kvetnými stopkami. Čemerica východná (Helleborus orientalis) má ružové kvety. Okrem nich sú známe mnohé hybridy.

Čemerice očaria väčšinu milovníkov kvetov. Ak začneme s ich pestovaním, môžeme očakávať príchod jari s nežnými kvetmi týchto prvých poslov jari.