Zanoväť (Cytisus) je ker neodolateľný pre záplavu kvietkov, ktoré úplne zakrývajú konáriky s drobnými lístkami. Podľa druhu a odrody kvitnú od mája do júna žltými, purpurovými alebo bielymi kvetmi.

Ako nakupovať a kedy sadiť

Ak ju chceme zasadiť ihneď, odporúčame kupovať rastliny s koreňovým balom alebo vypestované v črepníku či kontajneri. Pri niektorých druhoch je totiž podmienka dobrého ujatia v neznámom prostredí. Rastliny kupované ako voľnokorenené sadíme až v druhej polovici mája. Najlepšie sa jej darí na suchých, južne orientovaných svahoch s chudobnými pôdami, prežije aj čiastočné zanedbávanie. Kým sa však neujme, v suchom počasí potrebuje závlahu. Keď ju podopreme kolíkom, ujme sa aj na veternom mieste. Extrémne podmienky môže vo výsadbe zdolávať spolu s podslnečníkom, jukou alebo rozmarínom. Zanoväť vysádzame aj do skaliek, vresovísk, trvalkových záhonov a pred ihličnany. Mnohé z nich, ako napríklad Cytisus x beanii, pestujeme aj v nádobách ako črepníkové kvetiny.

Vyžaduje rez

Pri zanoväti treba pamätať na jej každoročný rez po odkvitnutí, pretože mnohé druhy majú tendenciu stratiť tvar. V kompaktnom tvare rastie iba Cytisus x praecox. Aby rástla ešte kompaktnejšie, stačí, ak ju po odkvitnutí zvrchu trocha zostrihneme. Pri všetkých zanovätiach platí zásada, že staré drevo nevyháňa nové výhonky. Keď je ker prerastený, mali by sme ho nahradiť novým.

Prehľad niektorých druhov

– Cytisus scoparius

‘Boskoop Ruby’ – tmavočervené kvety, vzpriamený rast
– Cytisus x praecox
‘Albus’ – biele kvety, vzpriamený rast
– Cytisus purpureus – fialovkasté kvety, plazivý rast

– Cytisus decumbens – žlté kvety, plazivý rast

– Cytisus x praecox
‘Allgold’ – zlatožlté kvety, vzpriamený rast

Ako dosiahnuť stromčekovitý tvar

Dosiahneme ho navrúbľovaním niektorej odrody na štedrec v požadovanej výške. Ako najvhodnejší druh na vrúbľovanie je zanoväť purpurová a jej odrody. V prvých rokoch rastlinu tvarujeme do žiadaného tvaru aj počas vegetácie. Staršie jedince režeme hneď po odkvitnutí. Na jar odstraňujeme iba suché a poškodené konáriky.