bougainvilleaOpis

Sú to čiastočne tŕnisté kríky s jednoduchými, oválnymi a zašpicatenými listami. Nenápadné zelenkavé alebo belavé kvety s rúrkovitou korunou sú v kvetenstvách po jednom alebo po troch. Kvetenstvá sú podopreté veľkými, srdcovitými a červenofialovo sfarbenými listeňmi. Pestujú sa odrody „Alexandra“ so svietivo purpurovofialovými listami, „Sanderiana“ slabšieho vzrastu s výrazne fialovými listeňmi. Táto odroda je vhodná na pestovanie v črepníkoch. Odroda „Orange King“ má žltooranžové listene, „Variegata“ bielopestré listy. Mimo uvedených druhov sa pestuje B. spectabilis, ktorý sa vyznačuje bujnejším rastom a červenými listeňmi.

Pôvod

Pralesy Brazílie a Venezuely a inde v subtropickej a tropickej Amerike.

Pestovanie

Rastlina je veľmi tolerantná na osvetlenie. Kvitne však iba pri plnom letnom oslnení. Počas vegetácie je optimálna teplota okolo 20 °C, v zime 8-10 °C, pre B. spectabilis asi o 4 °C viac. V príliš teplej a nevetranej miestnosti, ako aj pri príliš suchom vzduchu, kvetenstvo opadáva. Počas rastu výdatne a pravidelne zalievame, v zime treba aspoň na dva mesiace zalievanie veľmi obmedziť. V tomto období rastliny zhadzujú listy. Od začatia rastu až do septembra každý týždeň hnojíme plným hnojivom s vyšším podielom fosforu a draslíka. Mladé rastliny v júni skrátime, aby sa rozkošateli. Zrežeme tiež odkvitnuté rastliny. Odroda „Sanderiana“ kvitne na krátkych vetvičkách, preto výhonky až do júla odštipujeme. B. spectabilis skracujeme a odštipujeme menej. Dorastajúce výhonky vyväzujeme oblúkovito k oporám. Rastlinám veľmi prospieva letný pobyt na výslní, vtedy výhonky úplne dozrejú. Črepníky zasadíme do zeme. Menšie rastliny pestujeme medzi oknami alebo na kvetinových stolčekoch, väčšie vo vykurovaných verandách, alebo nimi popíname steny zimných záhrad.

Rozmnožovanie

V januári a vo februári zdrevnatenými odrezkami, v júni polovyzretými. Zakoreňujú pri teplote okolo 30 °C.

Presádzanie

Mladé rastliny presádzame každoročne po odkvitnutí do trocha väčších nádob, staré rastliny každé 2-4 roky. V tom roku, keď nepresádzame, vymeníme hornú vrstvu zeminy. Nádoby musia mať dobrú drenáž.

Zemina

Zmes listovky a rašeliny s pieskom. Starším rastlinám pridávame do zmesi vyzretú pareniskovú zeminu alebo kompost.

Spomienka na slnečný juh

Tropická bugénvilea na balkóne alebo na terase pripomína slnečnú dovolenku pri mori, kde ju väčšina z nás prvý raz videla.

Množstvo kvetov v rôznych odtieňoch ružovej, fialovej, oranžovej, tehlovej alebo krvavočervenej farby v lete krášli a tieni balkóny a terasy domov pri Stredozemnom mori. Farby sa niekedy navzájom miešajú, tvoria spontánne mutácie. Niekedy zdravé a svieže rastliny voľne rastú pri cestách. Ich domovom je Brazílska vysočina, kde ich objavil francúzsky admirál Luis de Bougainville.

Môžeme ju však úspešne pestovať v nádobe aj u nás, ak ju správne ošetrujeme. Čo potrebuje? Čo najviac slnka a tepla. Počas letného rastu vyžaduje bohatú závlahu a až do augusta prihnojenie každý týždeň. Prezimuje v priestoroch bez mrazu ako iné v nádobe pestované rastliny. Pri teplotách 8-10 °C jej opadne lístie a vtedy ju prestaneme polievať. Ak neprekoná obdobie úplného sucha, v nasledujúcom vegetačnom období nekvitne. Vo vlhkej pôde môžu zahnívať korene. Potrebuje kyslú pôdu, preto na pestovanie používame rovnaký substrát ako na azalky.

Farebné vodopády, ktoré obdivujeme, netvoria vlastné kvety, ale listene tesne pod kvetom. Svietivými farbami upozorňujú na celkom malý smotanovobiely kvet v ich strede. Tieto pergamenovité listy sú najčastejšie sýtoružové alebo fialové. Poznáme stovky odrôd tohto druhu. Aj v nádobe môžu dorásť až do výšky troch metrov.

V horúcom lete je veľmi smädná a nestačí jej jedna dávka vody za deň, ale nesmieme ju ani premokriť. Rastliny treba chrániť pred vetrom a potrebujú trvalú pevnú oporu a pravidelný rez. Presádzame ju každé dva až štyri roky, príliš dlhé výhonky skracujeme.

Bugénvilea holá – Bougainvillea glabra

Ak sa o rastlinu dobre staráte, vytvorí rýchlo až meter dlhé výhonky, ktoré potrebujú podperu. Nie je odolná voči mrazu. Farebné horné listene sú citlivé na silný dážď a iné mechanické poškodenie. Ak stojí vonku, vyberte jej slnečné miesto (južná stena), ktoré je chránené pred dažďom. Má rada nielen svetlo, ale i teplo. Južná stena sa počas dňa zohreje a odovzdáva rastline teplo počas chladnejších nocí. Bougainvillea znesie však i krátkodobé nočné mrazy. Nemôže stáť v záhrade počas celej zimy, pretože nie je natoľko odolná voči mrazu. Táto rastlina nepotrebuje veľa vody. Ak chcete mať dostatok kvetov, snažte sa, aby boli koreňové baly mierne vlhké. Ak sú dlhšie nadmieru vlhké, môžu začať hniť korene. Ak má však rastlina nedostatok vody, hlavne v zime, opadávajú jej listy. Lepšie je však, menej vody ako viac, pretože i zdanlivo odumretá rastlina sa po pridaní zálievky „spamätá“. Stáva sa to hlavne v období dovoleniek. V zime pri chladnom prezimovávaní opadávajú rastline listy. Počas tohto obdobia sa substrát udržiava mierne vlhký. Polievať stačí 1x za štyri týždne – je to samozrejme závislé od teploty a veľkosti črepníka. Ak je črepník väčší a teploty vyššie, môže sa polievať i častejšie. Do zálievky sa pridáva 1x za týždeň viaczložkové hnojivo na podporu kvitnutia. Rozmnožuje sa odrezkami, ktoré však zakoreňujú ťažšie, preto nemusí byť hneď prvý pokus úspešný. Odrežte asi 30 cm dlhý výhonok (nie drevnatý) a vložte ho do substrátu, ktorý by mal mať vyššiu teplotu (asi 25 °C). Použite zakoreňovací hormón. Zakoreňovanie trvá bežne 1 mesiac.

Rastlinu pred prvými mrazmi preneste do miestnosti a prezimovať by mala pri teplote medzi 5 až 15 °C. Nižšia teplota pozitívne ovplyvňuje tvorbu kvetov na jar. Ak rastline opadajú na začiatku zimy listy, nevzniká žiadna asimilácia a môže preto prezimovať na tmavom mieste.