Vzhľadom na svoju robustnosť nepôsobia tak elegantne ako ostatné sukulenty. Pozornosť však vzbudzujú širokou škálou farieb a tvarov listov, čím si získali srdcia mnohých pestovateľov.
Vďačná rastlina
Populárnou sa stala nielen pre druhovú rôznorodosť, ale aj vďaka svojej nenáročnosti. Obľubujú ju aj začiatočníci a neporiadni pestovatelia, ktorí občas zabúdajú na svojich zelených miláčikov. Dobre znáša suchý a teplý vzduch, preto je ideálnou rastlinou do duchých panelákových bytov.
Rozmanitosť druhov
Najznámejším kvitnúcim druhom tejto skupiny je kalanchoa Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana). Kúpiť ju môžeme v kvetinárstvach, záhradných centrách, ba dokonca aj v hypermarketoch. Drobné kvety vyrastajú v hustých okolíkoch nad tmavozelenými listami. Dlhodobým šľachtením vzniklo množstvo odrôd s pestrými kvetmi v žltej, oranžovej, červenej či ružovej farbe. Širokú škálu tvarov majú aj listy, existujú od celistvookrajových po vrúbkované s červeným lemom. Vybrať si môžeme aj podľa veľkosti. Do bytov sa však hodia najmä nízke, kompaktné odrody. Okrem drobných štvorcípych kvietkov vyrastajúcich smerom dohora existujú aj druhy s prevísajúcimi zvončekovitými kvetmi, ktoré nie sú až také trváce. Vzpriamenejší vzrast majú Kalanchoe porphyrocalyx a Kalanchoe miniata, do závesných nádob je ako stvorená Kalanchoe manginii. Akýsi prechod medzi nimi tvoria hybridy, ktoré sú robustnejšie a v obchodoch ich niekedy predávajú pod názvom Kalanchoe tessa. Z nekvitnúcich druhov spomeňme napríklad Kalanchoe tomentosa. Na prvý pohľad zaujme mäsitými listami pokrytými striebristými, na okraji tehlovočervenými chĺpkami, ktoré pôsobia skôr ako bodky. Je to mimoriadne krásna izbová rastlina, ktorá len zriedkavo kvitne. Menej známou, ale zato vzhľadovo zaujímavou je Kalanchoe daigremontiana s mohutnými dužinatými listami pripomínajúcimi jazyk.
Ako správne nakúpiť
Ak sa rozhodnete kúpiť si kalanchou, musíte vedieť, že pestrofarebné druhy ponúkané v kvetinárstvach boli dovezené zo zahraničia, kde ich pestovali v sterilných skleníkových podmienkach. Aby počas predaja vydržali dlho zakvitnuté, vysadené sú v agresívnych substrátoch bohatých na živiny. Tie rastlinu vyčerpávajú, takže po čase hynie. Náš príbytok bude spestrovať aj niekoľko rokov, ak ju hneď presadíme do vhodnejšej zeminy. Určite krásu tejto rastliny vyzdvihne aj črepník vo farbe kupovanej odrody.
V obchode zamerajte výber na vzrastovo schopnú rastlinu, pričom si všímajte, či má na listoch dostatok malých rastliniek, takzvaných vivipárií. Tie keď opadnú, dáme ich do menších črepníkov so zeminou primiešanou štrkom. Takýmto spôsobom si zadovážime množstvo malých rastliniek. V súčsnosti kvetinárstva ponúkajú kalanchoy naaranžované aj v darčekovom balení.
Čoho sa vyvarovať?
Častou chybou mnohých pestovateľov je, že neodhadnú správne svetelné podmienky. Preto neurobíme chybu, ak doprajeme rastlinám dostatok svetla. Nežiaduce následky by sa prejavili na neestetickom vzhľade celej rastliny. Za svetlom by sa začali vyťahovať nesúmerné, slabé a riedko olistené výhonky svetlozelenej farby. Nesprávny prístup je aj v podobe prehnanej starostlivosti o vlahu. Nadmerné množstvo vody môže ublížiť najmä koreňom, ktoré hnijú. Zeminu v črepníkoch preto necháme trocha preschnúť a až potom zalievame. Za dobrú starostlivosť sa každá rastlina odvďačí dlhým kvitnutím.