Kvety

Amarilka

amarylkaVeľmi rozšírená izbová rastlina, ktorej vlasť je Južná Amerika. Má nápadné maximálne 1-2 stonky s 3-4 veľkými kvetmi. Najčastejšou farbou kvetu je šarlátová červená, vidieť ju však môžete i v bielej, ružovej, prípadne dvojfarebnej kombinácii.

Má tri vegetačné fázy: fázu kvitnutia (zima), fázu rastu (jar/leto), fázu oddychu (jeseň). Vzhľadom k týmto fázam je nutné dodržiavať pestovateľské podmienky. V zime kvitne v izbe, na jar a v lete môže zdobiť terasu či záhradu, na jeseň je vhodným miestom tmavá pivnica.

Substrát: sadí sa do priepustného substrátu. Na dno črepníka dajte niekoľkocentimetrovú vrstvu štrku.

Zálievka: pretože ide o cibuľnatú rastlinu, nepotrebuje veľa vody. Pri nadmernej zálievke môže dochádzať k hnilobe cibúľ. Netreba ju polievať dovtedy, kým sa neobjavia prvé výhonky.

Svetlo: počas obdobia kvitnutia (zima) stačí rastline i znížená intenzita svetla, typická pre toto obdobie. V období rastu je dobré dopriať rastline svetlé a slnečné stanovisko. V období oddychu uprednostní tmavé stanovište.

Teplota: pre rast rastliny a kvitnutie je ideálna izbová teplota (15-20 °C). V období oddychu je ideálna teplota 10 °C (môže byť i viac).

Hnojenie: rastlina nie je náročná na živiny. V období rastu (na jar a na jeseň) je potrebné hnojiť 1x týždenne viaczložkovým hnojivom.

Rozmnožovanie: pacibuľkami (rozmnožovacími cibuľkami). V obchode dostanete predovšetkým cibule, zriedkavejšie hotovú rastlinu. Hippeastrum sa radí do malých črepníkov tak, že do substrátu vložíte polovicu cibuľky. Po určitom čase sa objaví 1 až dve stonky a krátke pahýle listov. Polejte ich až vtedy, keď sú stonky dlhé najmenej 20 cm. Po odkvitnutí radikálne odstráňte stonky. Cibule sú „vyčerpané“ a musia „nabrať“ novú energiu. K tomu sa vytvoria dlhé listy, ktoré poskytujú dostatočnú asimilačnú plochu. Teraz je to správne obdobie, aby ste rastline dodali hnojivo, aby mohla cibuľka uskladniť živiny. Od augusta redukujte zálievku a v septembri prestaňte polievať. Listy pomaly zvädnú. Vyschnutý črepník, vrátane cibuľky, uskladnite na suchom, chladnom mieste (pivnica). V decembri zasaďte cibuľky do nového substrátu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share