Kvety

Gazánie, kráľovné slnka

gazania_bedaSú takmer dokonalé, až na malú zvláštnosť. Ako skutočné kráľovné ukazujú žiarivé kvety jasných farieb na obdiv len počas slnečných dní. Akoby si zaumienili neplytvať svojou krásou za podmračného počasia. Vtedy totiž zostávajú ich kvety povýšenecky zatvorené.

Kto už však gazánie raz pestoval, tento malý kráľovský rozmar im rád odpustí. Zakvitnuté trsy totiž potešia každého znalca krásy, lebo veľké kvety v jasných žltých a oranžových farbách na záhone skutočne žiaria. Ich farebná škála je však oveľa širšia – existujú odrody biele, červené, ružové, často aj dvojfarebné a pozdĺžne pásikované. Gazánie pochádzajú z južnej Afriky.

Zo šestnástich známych druhov sa najčastejšie pestuje gazánia lesklá (Gazania rigens) a jej kríženci. Hoci v pôvodnej domovine je to trvalka, lebo vyžaduje pomerne vysoké teploty a je citlivá na mráz, u nás ju pestujeme ako letničku.

Rastlina tvorí prízemnú ružicu kopijovitých listov. Zaujímavý jav je rôznolistosť, čo znamená, že listy na jednej rastline môžu byť štíhle kopijovité, laločnaté, ale aj hlboko laločnaté. Často sú na rube striebristo plstnaté, čím sa rastlina chráni pred prílišným odparovaním vody. Skupina odrôd „Talent“ sa vyznačuje listami výrazne striebristými aj na povrchu.

Kvet gazánie je typicky astrovitý, pripomínajúci gerberu. Z čisto botanického hľadiska ide o súkvetie, zložené z neplodných jazykovitých kvetov na obvode a s plodnými rúrkovitými kvetmi v strede plochého kvetného lôžka. Jazykovité kvety majú často na báze tmavú škvrnu, tvoriacu kruh okolo stredového terča súkvetia. Kvety sa zatvárajú nielen za zlého počasia, ale i večer. Rovnako reagujú aj po odrezaní a prenesení do vázy, na rezanie sa preto nehodia.

– Gazánie si môžeme dopestovať z marcovej sejby v skleníku. Optimálna teplota na klíčenie je 21-24 °C, po pikírovaní ju znížime na 18 °C počas dňa a na 12 – 16 °C v noci.
– Rastliny vysádzame von, až keď prejde nebezpečenstvo posledných jarných mrazíkov, radšej až koncom mája. Podmienkou na ich úspešné pestovanie je slnečné stanovište s ľahšou, dobre priepustnou pôdou.
– Keďže dorastajú do výšky 20 až 25 cm, vysádzame ich na okraje zmiešaných záhonov. Najlepšie však vyniknú vo väčších skupinách.
– Výborne sa uplatňujú aj v zmiešanej výsadbe debničiek na balkóny a terasy. Dobre sa kombinujú s nízkym modrým agerátom či previsnuto rastúcou sanvitáliou.
– Milujú plné slnko a pomerne dobre znášajú aj mierne preschnutie substrátu. Polievame ich vždy ráno tak, aby listy cez deň obschli – zabránime tak šíreniu hubových chorôb.

Výber zaujímavých odrôd:

‘Talent Orange’ – veľké, sýtooranžové kvety výrazne kontrastujú so striebristo zafarbenými, jemne plstnatými listami. Strieborná farba listov v popredí záhona vynikne oproti zeleni ostatných letničiek a trvaliek aj vtedy, keď sú kvety gazánií za podmračného počasia zatvorené.
‘Talent Yellow’ – sestra predchádzajúcej odrody, kvety sú veľké a jasnožlté.
‘Daybreak Red Stripe F1’ – pozdĺžne pásikované obvodové jazykovité kvety poskytujú výrazný kontrast červenej a žltej farby. Táto hybridná odroda si právom vyslúžila prestížne ocenenie európskych šľachtiteľov Fleuroselect Gold Metal.
‘Daybreak Rose Stripe F1’ – bielo-ružová kombinácia pásikov v kvete pôsobí výrazne a súčasne čisto. Hybridný efekt sa prejavuje v bohatej násade kvetov a vo vitalite rastlín.
‘Daybreak Garden Sun F1’ – tmavožltá farba stredu kvetov prechádza smerom k okraju súkvetia do jasnožltej a tvorí zaujímavý „slniečkový“ efekt. Nie náhodou má tento hybrid slnko aj v názve.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share