Kvety

Begónia

Begónie sa pestujú už veľmi dávno. Obľubu si získali kvitnúce druhy, druhy s okrasnými listami pestované v interiéroch, ale aj druhy na balkóny alebo záhony.

Rod obsahuje viac ako tisíc druhov, v ktorom sú zastúpené byliny či polokry so vzpriameným, previsnutým alebo popínavým vzrastom. Rastú v trópoch a subtrópoch takmer na celej zemeguli. Pestované druhy vznikli mnohonásobným krížením pôvodných druhov, čím získali nielen odlišný vzhľad, ale predovšetkým väčšie súkvetia.

Kvitnúce druhy

Begonia elatior je najpestovanejší bytový druh, ktorý na trhu nachádzame po celý rok. Vo viacerých farbách rozkvitajúce súkvetie dobre znáša podmienky rozličných interiérov, kvitne dva až tri mesiace. Hoci je rastlinou krátkeho dňa, v pestovateľských skleníkových podmienkach vhodným prisvetľovaním kvitne v priebehu celého roka. Vyžaduje veľa vody, neznáša preschnutie, ale na druhej strane ani nadbytok vlahy. Zeminu volíme výživnú, ľahšiu, s vyšším obsahom rašeliny, pH okolo 5. Všetky druhy begónií neznášajú priame slnko.

Rozmnožujeme ich listovými alebo vrcholovými odrezkami. Begonia hybrida Gloire de Lorraine hort. Vznikla umelým krížením. Má kompaktný kríčkovitý vzrast s okrúhlymi až srdcovitými listami, súkvetie je rozložité. Pestuje sa viac odrôd vo farbe bielej, ružovej, červenej. Na trh prichádzajú stále nové odrody. Begonia scadens je previsnuto rastúci druh s oválnymi, mierne zvlnenými listami, s bielymi alebo červenými kvetmi. Pestuje sa predovšetkým v interiéroch, kde vysadená v nádobe vytvorí krásne previsnutý tvar. Ak je umiestnená na polotienistej strane, kvitne pomerne dlho, dekoruje napríklad presklené interiéry, zimné záhrady, ale aj lodžie alebo im podobné priestory, ktoré nie sú vystavené príliš silnému slnečnému úpalu.

Druhy okrasné listom

Begonia rex a Begonia diadema sa vyznačujú výraznou kresbou na rozlične vyfarbených listoch. Farebnosť je závislá od svetelných podmienok, v ktorých sa rastliny pestujú. Na tienistých miestach je kresba menej výrazná. Samozrejme, je to aj odrodová vlastnosť. Obidva druhy rozmnožujeme vrcholovými odrezkami alebo samostatnými listami. Môžeme dokonca použiť len segment listu. Tento spôsob sa využíva pri vzácnejších odrodách, kde nemáme dostatok materiálu na rozmnožovanie.

Begónie okrasné listom patria medzi druhy s dlhou pestovateľskou tradíciou, ale aj dlhou životnosťou. Ich nároky na pestovanie sú podobné ako pri predchádzajúcich druhoch. Begonia albo-picta s bielo škvrnitými, úzkymi listami, s belavými a červenými kvetmi, Begonia fuchsioides s drobnými zelenými listami a ružovými súkvetiami sú vhodné do inetriérov, v lete ich môžeme vyložiť do záhrady, ale na chránené miesto bez slnečného úpalu. Letnenie je pre ne veľmi prospešné.

Záhradné druhy

Begonia cucullata vznikla krížením pôvodných druhov. Je zastúpená veľkým počtom odrôd, ktoré podľa farby listov delíme na zelenolisté a červenolisté. Rozmnožujeme ich semenom, ktoré je veľmi drobné. Patria medzi teplomilné druhy, pri dopestovávaní mladých rastlín by nemala teplota klesnúť pod 20 °C. Pretože sú citlivé na mráz, na stanovište ich vysádzame až v druhej polovici mája, keď už nehrozí nebezpečenstvo jarných mrazov. Sú vhodné na výsadbu do nízkych záhonov, ornamentov, okenných debničiek a podobne. Vyžadujú humóznu, vlhkú pôdu, zásobenú živinami. Kvety môžu byť v odtieňoch bielej, ružovej, červenej farby. Begonia x tuberhybrida, hľuznatá begónia sa od predchádzajúceho druhu líši podstatne väčšími listami i kvetmi. Pochádza z vlhkých, tienistých pralesov Južnej Ameriky. Rastliny vytvárajú hľuzy, ktoré sú pomerne citlivé, nesmú preschnúť. Používame ich na výsadbu do debničiek alebo von na záhony. Rozdeľujeme ich do štyroch základných skupín.

Veľkokveté begónie
– Begonia x tuberhybrida gigantea plena, majú kvety s priemerom 10-16 cm. Hodia sa na pestovanie v črepníkoch.

Stredne veľký kvet
– má begónia x tuberhybrida grandiflora compacta, Begonia x tuberhybrida multiflora maxima a Begonia x tuberhybrida floribunda.

Drobnokveté begónie
– Begonia x tuberhybrida multiflora sa vyznačujú drobnými kvetmi, nižším vzrastom, hodia sa na pestovanie na záhonoch, dobre znášajú aj priame slnko.

Previsnuté begónie
– Begonia x tuberhybrida flore pleno pendula sa hodia na výsadby do nádob na balkóny a podobne. V priebehu pestovania sú náročné na vodu a živiny. Kvitnú takmer celé leto, preto sú veľmi obľúbené.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share