Kvety

Orchidey

paphiopedilum-lawrenceanum-marilyn-huntOrchidey – kráľovné medzi exotickými kvetmi. Už iba prosté vyslovenie ich mena vytvára predstavy krehkých kvetov neskutočnej krásy, z ktorých kolibríky sajú sladkú šťavu. Ich pestovanie bolo zo začiatku iba výsadou tých, ktorí mohli vysielať do trópov plných malárie, šeliem, krokodílov, jedovatých hadov a smrtiacej klímy „lovcov orchideí“. Zásluhou vedeckých objavov minulého storočia sa záhradníci naučili pestovať orchidey zo semien a nedávno aj z meristémov. Za orchidey sa teda už neplatí zlatom, ale pre náročnosť ich pestovania a pomalý rast budú ešte dlho výnimočným darom.

Orchidey majú mnoho naj. Sú najpočetnejšou čeľaďou kvitnúcich rastlín s viac ako 20 tisíc druhmi. Najrozsiahlejšie je aj územie ich výskytu, ktoré sa rozkladá od tropických nížinných dažďových lesov na rovníku cez opadavé tropické lesy, savany až po územie za polárnym kruhom. Vystupujú aj vysoko do hôr, v Andách, Himalájach a horách Novej Guiney až nad 400 m n. m. Predmetom pestovateľského záujmu sú však najmä druhy Strednej a Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie, kde má domov najviac atraktívnych druhov s veľkými, často bizarnými kvetmi až neskutočných farieb.

Pestovanie

Orchidey sa nemusia pestovať iba v priestorných skleníkoch, vybavených technickými vymoženosťami. Bohatá škála druhov a ešte oveľa väčší počet jednoduchšie pestovaných hybridov umožňujú tešiť sa z pestovateľských úspechov aj v bytových podmienkach. Prostredia bytov sú však natoľko rozdielne a požiadavky orchideí také špecifické, že sa nedajú určiť všeobecne platné a dostatočne vyčerpávajúce návody. Existujú pestovatelia, ktorí dosahujú obdivuhodné výsledky bez akéhokoľvek zariadenia. Tajomstvo ich úspechu tkvie nielen v dodržiavaní pestovateľských zásad, ale aj vo voľbe rastlín vhodných pre dané prostredie. Orchidey sa dajú pestovať na okennom parapete, ak im upravíme mikroklímu podľa ich nárokov. Niektoré horské druhy možno pestovať dokonca aj na mierne zatienenom mieste vonku. Izbové vitríny a okenné skleníčky poskytujú väčšie možnosti výberu rastlín a umožňujú aj estetické usporiadanie orchideí spolu s rastlinami podobných nárokov – broméliami a papradinami.

Pestovateľské nároky vyplývajú zo spôsobu života orchideí. Epifytické druhy, rastúce vo svojej domovine vysoko v korunách stromov, vyžadujú vzdušný substrát a veľa čerstvého vzduchu. Dusný a stagnujúci druh vyhovuje druhom prízemného poschodia nížinných dažďových lesov. Z takýchto podmienok pochádza rod Phalaenopsis a mnohé terestrické orchidey. Naopak, druhy horských hmlistých lesov, kde teploty často klesajú aj pod 10 °C, neznášajú vysoké letné skleníkové teploty a viac im vyhovujú chladnejšie byty.

Pri pomerne veľkom zjednodušení, od ktorého je mnoho odchýlok, rozdeľujeme orchidey do troch skupín: orchidey s vysokými, strednými a nízkymi nárokmi na teplotu. V odbornej literatúre tomu zodpovedajú pestovateľské oddelenia, nazývané teplé, temperované a studené. Medzi orchidey teplých skleníkov patria Phalaenopsis, niektoré Paphiopedila a Oncidia. Najpočetnejšia je skupina orchideí pestovaných v temperovanom prostredí. Patrí k nim Cattleya s príbuznými rodmi a ich vzájomné krížence, hybridné Cymbidium, väčšina druhov rodu Paphiopedilum a mnohé Dendrobia. V chladnom prostredí pestujeme takmer všetky Odontoglossa, mexické Epidendra, Oncidia a himalájske Paphiopedila. Mnohým orchideám prospievajú väčšie výkyvy medzi dňom a nocou, než aké sa odporúčajú pre jednotlivé oddelenia:

– teplé oddelenie
– cez deň 21-29 °C (aj viac)
– v noci 18-21 °C

– temperované oddelenie
v lete
– cez deň 18-20 °C
– v noci 16-18 °C
v zime
– cez deň 12-17 °C
– v noci 10-15 °C

– studené oddelenie
v lete
– cez deň 13-16 °C
– v noci 10-13 °C
v zime
– cez deň 8-13 °C
– v noci 6-10 °C

Názory na správnu teplotu jednotlivých oddelení a ich celoročný chod sú rozličné. Krížence vzhľadom na väčšiu prispôsobivosť sú vhodnejšie na pestovanie v bytových podmienkach. Svojich rodičov predstihujú aj kvalitou kvetov. Aj názory na množstvo svetla vyplývajú z podmienok prírodných stanovíšť. Dá sa povedať, že na úspešný vývoj potrebujú oveľa viac svetla, ako sa bežne usudzuje. V bytových vitrínach a zväčša aj v okenných skleníkoch vyžadujú vhodné prisvetľovanie. Tie najmenej náročné potrebujú aspoň 2 500 luxov.

Dôležitým faktorom úzko súvisiacim s teplotou, zalievaním a vetraním je vzdušná vlhkosť. Vhodná relatívna vlhkosť vzduchu pre väčšinu druhov sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 85 %, čo sa dá dosiahnuť rosením. Iba málo orchideí znáša vlhkosť prostredia koreňového systému. Pri dostatočnej vlhkosti prostredia je pre korene škodlivejší nadbytok vlhkosti substrátu než jeho dočasné vyschnutie.

Orchidey pestujeme v zmesi dubovej či borovej kôry s veľkosťou lieskových orieškov, penového polystyrénu a postrihaného molitanu. Tieto substráty udržujú stále potrebné množstvo vzduchu, ale neobsahujú takmer žiadne živiny. Tie treba rastlinám dodávať. O prihnojovaní orchideí platí, že roztoky hnojív používame vo veľmi malých koncentráciách, aj to iba v období rastu v intervaloch 1-4 týždne. Pri voľbe pestovateľských metód vychádzame z rozdielneho spôsobu života orchideí. Menej vzrastové epifytické druhy pestujeme na vetvách stromov, na surovej borke (kôra stromu) korkového duba aj na srdcových koreňoch niektorých papradín. Tieto druhy rastú dobre aj na poréznej keramike alebo kusoch penového polystyrénu. Druhý spôsob pestovania v košíkoch, predtým veľmi rozšírený, používame teraz iba pri druhoch, ktorých kvetenstvo prerastá substrátom smerom dolu. K nim patrí rod Stanhopea. Tretím spôsobom je pestovanie v črepníkoch. Aj tu sa dostali do popredia plastické látky, ktorých výhodou je jednoduchá dezinfekcia a to, že udržujú v prostredí trocha vyššiu teplotu než črepníky z poréznej keramiky. Dôležitá je dobrá drenáž a pevné fixovanie rastlín v substráte.

Z pestrej palety orchideí možno do bytov odporúčať najmä rod Phalaenopsis, niektoré druhy rodu Paphiopedilum, Oncidium, Brassavola, Epidendrum, Odontoglossum a do svetelne priaznivejších podmienok hybridy Cattleya a Dendrobium. Podmienkou úspechu je pestovanie rastlín s rovnakými ekologickými nárokmi a voľba rastlín s takými požiadavkami, ktoré im môžeme zaistiť.

Orchidey tvoria obrovské množstvo semien, ktoré patria medzi najmenšie v rastlinnej ríši, ich klíčenie v prírode umožňujú špecifické druhy húb. Množenie semenami je veľmi obťažné a možno ho robiť iba v sterilnom prostredí laboratórií. Takéto vypestovanie rastlín je zdĺhavé a u niektorých rodov trvá až 10, niekedy aj viac rokov. U väčšiny rodov môžeme nové jedince získať delením dospelých rastlín.

Orchidey

Orchidey boli ešte donedávna v Európe niečím zvláštnym. Pochádzali z dažďových lesov, museli vystáť ďalekú cestu loďou, ťažko sa udržiavali a boli extrémne drahé. Dnes je situácia iná. Orchidey nestoja viac ako kytica kvetov. Vo svojej vlasti rastú na stromoch a berú z nich výživu. Aby sa korene orchideí, pestovaných v črepníkoch, udržiavali vo vlhku a mali prístup k vzduchu, sadia sa do špeciálneho substrátu na orchidey. Udržiava dobre vodu a je priepustný. Každé 2-3 roky sa musí orchidea presadiť.

Správna zálievka

Nepriateľ číslo 1 pre orchidey je hniloba, rastliny môže po niekoľkých týždňoch uhynúť. Mnoho orchideí, ktoré pestujete na parapetnej doske, uhynú práve z dôvodu nadmernej zálievky. Polievajte preto opatrne. Orchideám, ktoré sú v črepníku strednej veľkosti, stačí, ak polievate 1x týždenne. V lete sa rastlina polieva 2x týždenne. Ako často je potrebné orchidey polievať, to závisí od veľkosti črepníka. Je jednoduchý trik, ako zistiť, koľko vody rastlina potrebuje. Ak je črepník tak ťažký, ako bežný črepník v tejto veľkosti, môžete sú zálievkou počkať. Substrát musí medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť. Ak potom rastlinu polejete, tak výdatnejšie. Nadbytočná voda sa z črepníka musí vyliať. Ak sa nevzdáte misky pod črepníkom, musí stáť na štrku. Nesmie stáť v žiadnom prípade vo vode, inak začnú hniť korene. Na zálievku používajte výhradne mäkkú vodu.

Výživa

Korene orchideí sú citlivé na soli. Pri vysokých dávkach hnojiva odumierajú. Pre výživu platí jednoduché pravidlo. Ak je na orchidei nový list, mala by sa do zálievky pridať výživa. Väčšina orchideí má od jari do jesene obdobie rastu a v tomto období by sa malo hnojiť každé 2-4 týždne. V každom prípade sa medzi hnojením polejú čistou vodou, aby sa vyplavili zvyšky solí. V zime sa hnojenie redukuje. Použiť môžete buď špeciálne hnojivo na orchidey, alebo viaczložkové hnojivo na izbové rastliny.

Orchidey na okno

Najvhodnejšie pre tieto rastliny je východné alebo západné okno. Má to dve výhody: Večer alebo ráno, keď slnko nesvieti tak prudko, padá svetlo priamo na rastlinu. Počas poludnia sú orchidey na svetlom stanovišti, ale nie sú ohrozené priamym slnečným žiarením, ktoré by mohlo spáliť listy. Ak nemáte žiadne východné alebo západné okno, nemusíte sa orchideí vzdať. Sú i také odrody, ktoré nie sú citlivé na priame slnko – napríklad Cyttleya alebo Vanda. Sú zvlášť „hladné“ na svetlo. Na konci leta (od júla do augusta) ich však postavte do tieňa – napríklad pod veľkú palmu. Aj na severnom okne sa mnohým orchideám darí. Musia mať však dostatok svetla, inak je nutné použiť umelé osvetlenie. Menej svetla potrebujú odrody Phalaenopsis a Paphiopedilum. Neznášajú v žiadnom prípade priame slnko. A ešte jedna požiadavka musí byť splnená. Rastliny musia stáť tak, aby v zime neprúdil teplý vzduch z výhrevného telesa priamo na ich listy. Ľahko vyschnú. Položte ich bližšie ku sklu, aby ste ich oddialili od výhrevného telesa. V let ich opäť premiestnite viac do izby, aby slnko nespálilo listy. Črepník môžete postaviť i na misku s vodou, na ktorú položíte mriežku. Rastlina nestojí vo vode, ale táto sa odparuje a prevlhčí dostatočne vzduch.

Kúpa rastliny

Najlepšie je, keď kupujete rastlinu priamo od pestovateľov. V predajniach je často prievan, čo orchideám veľmi neprospieva. Všimnite si korene a listy, ktoré by nemali byť zlomené. Rastlina by mala mať štítok s návodom na pestovanie. Často sa ponúkajú rastliny bez názvu alebo pod nesprávnym názvom.

Teplota

– rozlišujú sa tri oblasti: teplá, temperovaná a chladná.
Chladná:
– zima – max. 15 °C, min. 8 °C
– leto – max. 18 °C, min. 12 °C

Temperovaná:
– zima – max. 20 °C, min. 14 °C
– leto – max. 21 °C, min. 17 °C

Teplá:
– zima – max. 25 °C, min. 20 °C
– leto – max. 28 °C, min. 20 °C

Obdobie kľudu

Mnohé, (nie všetky) orchidey prežijú počas roka obdobie kľudu, v ktorom nerastú, ani nekvitnú. Toto obdobie končí tvorbou kvetov alebo nových výhonkov. Vtedy by sa mali menej polievať. Teplota musí byť nižšia ako v období rastu. Výživa sa zastaví úplne. Zvyčajne je toto obdobie v zime. Niektoré odrody strácajú listy. Žlté listy sa musia pravidelne odstraňovať.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share