Kvety

Iskrivé farby iskerníkov

Spolu s teplými jarnými lúčmi sa v záhrade objavili aj pestré kvety iskerníka. Po pochmúrnych dňoch sú príjemným osviežením a potešením.

Iskerník ázijský prirodzene rastie v malej Ázii a v severovýchodnej Európe, kde sú letá suché a horúce, ale jar je chladná a vlhká. Tento druh sa stal základom na vyšľachtenie mnohých hybridov a odrôd. V Anglicku sa stali veľmi populárnymi už v sedemnástom storočí. Klimatické podmienky tejto oblasti neumožňovali ich pestovanie bežne v záhradách, ale iba v špeciálne upravených skleníkoch. Postupným krížením a šľachtením vznikli dnešné odrody. Väčšina záhradných rastlín má kvety iba jednej farby v rôznych odtieňoch. Iskerník je v tomto smere výnimočný, môžete si z neho vysadiť záhon vo všetkých farbách dúhy.

Osamelo alebo v spoločnosti

Väčšina odrôd iskerníka nemá presné pomenovanie. Predávajú sa podľa farieb, napríklad oranžová (orange), žltá (yellow) alebo červená (red). Rovnako existujú dvojfarebné orody (bicolor) alebo fŕkané (streaked). Vďaka farebnej rozmanitosti nepotrebujú na záhone spoločnosť iných rastlín, jednoducho si vystačia samy. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre spoločnú výsadbu, môžete staviť na neskoro kvitnúce odrody tulipánov, veterníc alebo sirôtok. Veľmi pekný kontrast vytvára kombinácia iskerníkov červenej farby s modrými nezábudkami a modricou. Iskerníkom sa veľmi dobre darí aj v nádobách. Ak chcete, aby spestrili balkón či terasu, môžete si kúpiť odrody šľachtené špeciálne na takéto pestovanie.

Kým vyrastú do krásy

Hľuzy vysádzajte do voľnej pôdy ešte v apríli, do hĺbky päť centimetrov. Ak ste to nestihli, nemusíte zúfať. V záhradných centrách predávajú mladé rastlinky rôznych odrôd a farieb. Na niektorých sa už dokonca objavujú prvé kvetné puky, takže si môžete vybrať farbu, ktorá vám najviac vyhovuje. Čo najskôr ich vysaďte na slnečné miesto, prípadne do polotieňa. V tieni rastú aj zakvitnú, ale neprejavia sa v plnej kráse, ich kvety sú malé a je ich omnoho menej, preto výber stanovišťa nepodceňujte.

Rovnako ako na slnko sú náročné aj na pôdu. Mala by byť výživná a dobre priepustná, trvalejšie zamokrenie spôsobuje odumieranie hľúz, a teda aj celej rastliny. Počas sezóny záhon s iskerníkmi pravidelne zalievajte a nezabudnite ani na hnojivú zálievku. Aby sa rastliny nevysilili tvorbou semien, pravidelne odstraňujte odkvitajúce kvety. Zabezpečíte si tým dlhšie obdobie kvitnutia a aj záhon bude vyzerať lepšie.

Zimný odpočinok

V druhej polovici leta už neprihnojujte, rastliny si postupne začnú ukladať zásobné látky do podzemných orgánov a pripravovať sa na odpočinok. Hľuzy nie sú úplne mrazuvzdorné, znesú najviac 10 °C pod bodom mrazu, preto len v teplejších oblastiach ich môžete cez zimu ponechať v pôde. Prikryte ich však hrubou vrstvou nástielky alebo textíliou. Dôležitá je aj drenáž, aby hľuzy netrpeli nadbytkom vlhkosti. V chladnejších oblastiach ich pred príchodom mrazov vyberte z pôdy a uskladnite v rašeline v miestnosti bez mrazu.

Na jar ich môžete rozmnožiť rozdelením koreňových hľúz. Keďže väčšinou ide o hybridy, pestovanie z vlastnej úrody semien sa neodporúča.

Nezabudnite

– Potrebujú slnečné stanovište, v tieni kvitnú oveľa menej.
– Neznášajú premokrenú pôdu, mala by byť vlhká a dobre priepustná.
– Hľuzy pred vysadením namočte do vlažnej vody. Podporíte tým rýchlejší rast. Vysádzajte ich
koncom marca alebo v apríli do nádob alebo priamo na záhon.
– Rastliny nie sú úplne odolné proti mrazu, preto hľuzy vyberte z pôdy a uskladnite ich v rašeline
v miestnosti bez mrazu.
– Na jar a začiatkom leta ich každé dva týždne hnojte hnojivom určeným na kvitnúce rastliny.

Vizitka rastliny

Názov: Iskerník ázijský (Ranunculus asiaticus)
Vzhľad: Je to hľuznatá trvalka s dlhostopkatými listami. Na jar vytvára jednoduché alebo plné
červené, ružové, biele, oranžové alebo žlté kvety. Dorastá do výšky 45 až 55 cm a šírky 10 cm.
Kvety: Rozkvitajú v máji až v júni.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share