Kvety

Floxy

phlox_dorffreude_3Ich kvety majú krásne jasné farby. Botanický názov je odvodený z gréckeho slova phlox – plameň. Niektoré druhy sú jednoročné, ale väčšinou sú to trvalky. Asi päťdesiat druhov rastie v Severnej Amerike a v severnej a severovýchodnej Ázii.

Z letničiek je najrozšírenejší flox Drummondov. Pôvod má v Mexiku a pestuje sa od roku 1835. Z pôvodne červenokvetého druhu bolo vyšľachtených mnoho nových odrôd s rôznym tvarom kvetov, takmer vo všetkých farebných odtieňoch.

Rozdeľujeme ich podľa veľkosti kvetu a výšky rastliny do troch skupín: Gigantea, Grandiflora a Compacta.

Gigantea
Rastliny tejto skupiny sú vysoké štyridsať až šesťdesiat centimetrov a jednotlivé kvietky sú široké až tri centimetre. Patria sem veľkokveté a tetraploidné odrody. Prisadnuté listy sú drsné, jasnozelené. Kvety majú repicovitú korunku a vrcholík tvorí šesť až osem kvetov.

Grandiflora
Skupina sa vyznačuje rastlinami vysokými tridsať až štyridsať centimetrov, jemnejšími a rozrastenejšími než predchádzajúce, s kvetmi širokými dva a pol centimetra, zoskupenými vo vrcholíku po ôsmich až jedenástich. Pestujú sa v mnohých farebných odtieňoch s dvojfarebnými kvetmi alebo v pestrých zmesiach.

Compacta
Rastlinky sú asi pätnásť až dvadsať centimetrov vysoké, husté, kompaktnej, guľovitej stavby. Kvety sú o niečo menšie, ale v čase plného kvetu úplne prekrývajú list. Sú veľmi chúlostivé a v našich klimatických podmienkach zle nasadzujú semeno. Do tejto skupiny zaraďujeme ešte Phlox drummondii cuspidata hortensis. Nízke rastliny veľmi bohato kvitnú drobnými zubatými kvietkami v najrozličnejších odtieňoch. Niektoré kvety majú výrazne hviezdicovitý stred.

Pestovanie

Pestujeme ich zo semena, ktoré vyklíči v priebehu dvoch týždňov. Semeno sejeme do pareniska. Mladé rastlinky včas otužujeme a koncom apríla ich môžeme vysádzať na stanovište. Slabšie neskoré mrazy ich nepoškodia, naopak, včas vysadené rastlinky lepšie rastú, viac sa rozkonárujú a lepšie kvitnú. Vysoké odrody vysádzame na vzdialenosť tridsať až štyridsať centimetrov a nízke pätnásť až dvadsať centimetrov. Kvitnúť začínajú začiatkom júna a kvitnú celé leto. Vyžadujú výživnú pôdu a teplé slnečné stanovište. Neznášajú vlhké pôdy a dlhotrvajúce daždivé počasie. Veľmi dobre znášajú sucho.

Táto letnička je vhodná na terasy, do debničiek na balkóny, do mís aj na záhony. Dobre sa uplatní aj v záhonoch alebo jednotlivo na skalkách či suchých múrikoch. Vyššie formy používame aj na rezanie. Vo váze vydržia svieže šesť až osem dní, jednotlivé kvietky postupne rozkvitajú. Je veľmi obľúbená v celej Európe pre svoju farebnosť a nenáročnosť.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share