Kvety

Dracéna

dracenaOpis:

Patrí do čeľade Liliaceae (Ľaliovité). Je to veľmi dekoratívna vzpriamená rastlina so zdrevnateným kmienkom. Jej ozdobou sú listy, ktoré sú v hustej závitnici. Sú úzko kopijovité, 20-30 cm dlhé. Niektoré formy majú listy iba zelené, iné s rôznymi, krémovými alebo žltými pozdĺžnymi pásmi či lemovaním. Korene majú žltooranžové zafarbenie. Nenápadné drobné, biele alebo žltkasté voňaví kvety sú usporiadané v strapcoch. Kvitne v marci až septembri. Používa sa ako solitérna rastlina, prípadne v skupine s inými vhodnými rastlinami.

Pôvod:

Tropická i subtropická Afrika a Ázia.

Pestovanie:

Dracéna vyžaduje teplé a svetlé stanovište, neznáša priame slnko, uspokojí sa však aj s hrošími svetelnými podmienkami. V lete jej najlepšie vyhovuje teplota 20-25 °C. Polievame ju výdatne a pravidelne. Listy často rosíme vodou tak, aby nezostala v pošvách listov. Pri nadmernom polievaní vznikajú na listoch hnedé škvrny. V lete ju prihnojujeme každé 2 týždne roztokom organického hnojiva. Prezimuje pri teplote okolo 18-20 °C, pri nižších teplotách sa jej nedarí a je citlivá na prechladnutie. V zime ju polievame opatrnejšie a listy nerosíme vodou.

Rozmnožovanie:

Rozmnožuje sa na jar vrcholovými a stonkovými odrezkami. Rastliny s holou stonkou zmladíme a rozmnožujeme pozdĺžnym zárezom zdola nahor asi do 2/3 kmeňa priamo na rastline. Priestor medzi reznými ranami a ich okolie vyplníme vlhkým machom, ktorý obviažeme igelitom a udržiavame ho v stálej vlhkosti. O niekoľko týždňov, keď začnú korienky prerastať machový bal, odrežeme celý vrchol a zasadíme do primerane veľkého črepníka. Zvyšnú stonku rozrežeme ostrým nožom asi na 6 cm dlhé kúsky a rezné rany odporúčame zasypať prachovým drevným uhlím, aby sa zamedzilo infekcii. Kúsky stonky položíme vodorovne na vlhký piesok, kde sa zakorenia a vyrastú z nich nové mladé rastlinky, ktoré potom zasadíme do menších črepníkov a neskôr podľa potreby presadíme do väčších.

Presádzanie:

Presádzame každý rok na jar.

Zemina:

Zmes kompostu, rašeliny, listovky a piesku v pomere 2:1:1:1/2.

Dracéna – Dracaena

V závislosti od odrody stojí dracéna na svetlom až polotienistom mieste. Najviac znáša tieň D. marginata, viac vlhkosti ako iné znesie D. sanderiana a D. godseffiana. Táto rastlina neznáša priame slnko a prievan. V lete je zálievka priemerná, v zime sa zníži, aby nevyschol substrát. Od marca do augusta sa do zálievky pridáva každé dva týždne hnojivo na zelené rastliny. Každé dva roky sa od apríla do mája presádza do zmesi substrátu a rašeliny. Črepník musí mať dobrý odvod vody. Najkrajšia je rastlina vtedy, keď sa nestrihá, no ak je už veľká, nemáte inú možnosť. Najvhodnejším obdobím je jar.

Choroby a škodcovia

Ak opadávajú spodné listy a konce listov vädnú, ide pravdepodobne o suchý substrát a nízku vlhkosť vzduchu. Rastlinu viac polejte a postrekujte častejšie vlažnou vodou. Ak stojí rastlina v zime na teplom stanovišti, môžu tiež opadávať listy. Ak listy ovísajú a vyzerajú choré, sú korene tmavé. Určite je substrát nadmerne vlhký. Ak majú listy hnedé fľaky, ide o hubovú chorobu. V prípade, že rastlina pomaly na jar rastie, je to príznak nedostatku výživy. Rastlinu je možné strihať i zvrchu. Zrezať môžete výhonky i časť kmienika.

Rozmnožovanie rastliny

Rozmnožuje sa odrezkami – odrežú sa konce výhonkov, bočné výhonky alebo kmienik. Zasadia sa do zmesi rašeliny a piesku. Črepník sa zakryje plastovým vrecúškom, aby sa zabezpečila teplota 21-24 °C. Časti kmienika musia mať aspoň dva puky a odrezky sa položia vodorovne na substrát. U pestrolistých odrôd sa berú odrezky zo zelených bočných výhonkov a to tak, že kúsok kmeňa visí na výhonku. Týmto spôsobom sa lepšie tvoria korene.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share