Kvety

Bromélie

Rastú v očarujúcich tvaroch a farbách, navyše sa mimoriadne ľahko pestujú. Skúste to podľa našej rady.

Poradíme vám, ako si tieto často podceňované rastliny v kvetinárstve vybrať a ako ich doma vypestovať.

V predajniach kúpime niekoľko druhov a odrôd bromélií, ktoré začínajú kvitnúť alebo sú už v plnom kvete. Vyzerajú dobre v črepníkoch i závesných košíkoch. Bromélie patria do skupiny tropických rastlín, z ktorej najznámejšou je vďaka zvláštnemu plodu ananás. Sú to prevažne epifitické rastliny, čo znamená, že v krajinách svojho pôvodu žijú na iných rastlinách, pričom ich však neoberajú o živiny. Bromélie zväčša vytvárajú typickú listovú ružicu, ktorá v tropických pralesoch, kde sa prirodzene vyskytujú, slúži na nahromadenie vody. Spravidla rastú vysoko v korunách stromov, kde je málo zrážok a dostatok svetla. Ich korene neabsorbujú veľa vody, ale slúžia najmä na to, aby udržali rastlinu na konároch. K takémuto typu bromélií patrí vrízea, guzmánia, echmea, nidulárium alebo neoregélia, ktoré u nás pestujeme ako izbové rastliny.

 Ako ich pestovať doma

Bromélie pestujeme v črepníkoch so zeminou pre izbové rastliny s vyšším podielom humusu. Hoci tenké plastické listy naznačujú, že vydržia sucho, zeminu nenechávame nikdy extrémne vyschnúť. Rovnako nevhodné je nechať stáť črepník vo vode. Rastlinu zalievame iba po okraji črepníka. Každé dva či tri mesiace bromélie hnojíme tekutým hnojivom, ktoré nakvapkáme do listovej ružice.

Aké podmienky potrebujú?

Na svoju existenciu potrebujú minimálnu teplotu 10 °C, avšak najlepšie sa im darí pri teplote nad 15 °C. Bromélie s tenkými zelenými listami obľubujú vlhkejší vzduch a, naopak, druhy so sivými listami zasa suchší vzduch. Vyššia teplota okolo 25 °C zvýši šance na jej zakvitnutie.

Čo po odkvitnutí

V kvetinárstvach kúpime niekoľko druhov a odrôd bromélií, ktoré začínajú kvitnúť alebo sú už v plnom kvete. Kvety na rastline vydržia pomerne dlho. Po ich odkvitnutí ich odrežeme ostrým nožom. Po čase zboka rastliny vyrastie nová odnož, ktorú po vytvorení vlastných koreňov môžeme oddeliť od materskej rastliny a vysadiť do menšieho črepníka. Takto získame novú rastlinu, ktorá nám opäť zakvitne.

 Ako bromélie dlhodobo udržať

Po odkvitnutí zrežeme okvetnú stonku. Asi po roku sa vytvoria bočné výhonky, ktoré od materskej rastliny oddelíme pri jej presádzaní do väčšieho črepníka. Opatrne ju vyberieme z črepníka, odstránime pôdu z koreňov, oddelíme bočné výhonky z hlavného trsu a rastlinu zasadíme do väčšieho črepníka. Nové výhonky zasadíme do menších črepníkov s hrubým kompostom, polejeme a prihnojíme.

 Extra tipy
  • rastliny nezalievame do listovej ružice, lebo prach a nečistoty môžu spôsobiť hnilobu.
  • nezabudnime rastlinu rosiť a udržovať vyššiu vlhkosť.
  • aby sme zabezpečili tvorbu kvetov, všetky druhy musíme prezimovať vo veľmi svetlej miestnosti.
  • kvitnutie môžeme trocha urýchliť, ak broméliu zabalíme na niekoľko hodín do priesvitnej plastovej fólie spolu s niekoľkými zrelými jablkami. Tie vylučujú látku, ktorá podporuje tvorbu kvetov.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share