Kvety

Lampášik Woodov

Ak chcete, aby lampášik tvoril bohaté previsy, pamätajte na to už pri výsadbe. Do jedného črepníka zasaďte väčší počet zakorenených výhonkov.

Je priam predurčený do panelákových tmavších a suchších bytov, čo mu v plnej miere vyhovuje. Pre svoju nenáročnosť sa stáva obľúbenou a vyhľadávanou interiérovou rastlinou.

Lampášik Woodov (Ceropegia woodii) je sukulentná, veľmi dekoratívna rastlina. Mäsité srdcovité listy na tenučkých previsnutých výhonkoch sú na vrchnej strane modrozelené, s výrazným mramorovaním, spodná strana je ružovopurpurová. Najzaujímavejšie sú dva a pol centimetra dlhé karmínové kvety vyrastajúce z pazúch listov. Tvarom pripomínajú sviečku alebo fajku a pôsobia veľmi exoticky. Na rastline sa objavujú od konca leta do polovice jesene. Výhonky dorastajú do dĺžky 60 až 90 centimetrov a tvoria bohaté previsy.

Lampášiku vyhovuje teplota okolo 20 °C, v zimnom období postačuje 12 – 16 °C. V letných mesiacoch ho môžeme vyložiť na terasu alebo na balkón, musíme ho však chrániť pred priamym slnkom a úpalom. Počas jari a leta ho prihnojujeme viaczložkovým hnojivom. Na vodu je nenáročný, prežije, aj keď ho zabudneme niekoľko týždňov poliať. Zálievka by mala byť výdatná, znova ho polejeme až vtedy, keď je substrát úplne vyschnutý. Rozmnožujeme ho pomocou odrezkov alebo drobnými hľuzkami, ktoré sa tvoria na výhonkoch.

Lampášik pôsobí veľmi dekoratívne svojimi dlhými výhonkami, listami i zvláštnymi kvetmi. Keďže nie je náročný na svetlo, umiestniť ho môžeme do rôznych výklenkov, na poličky alebo do závesných nádob. Hodí sa do skupinky vzpriamene rastúcich sukulentov, spríjemní priestory kuchyne, kde pre výpary môžeme umiestniť len obmedzený počet druhov interiérových kvetín, využijeme ho aj v tmavších chodbách, lebo prítmie znáša veľmi dobre. V kúpeľni bude vďačný za dostatok vzdušnej vlhkosti, v obývacej izbe poskytuje možnosť neobmedzeného využitia. Okenný parapet, závesná nádoba, polička umiestnená v ľubovoľnej časti izby či skriňa sú miesta, z ktorých bude nádherne prevísať.

Viete, že…

… rozmnožiť sa dá veľmi ľahko výhonkami ponorenými vo vode, kde zakorení veľmi rýchlo?
… výhonky lampášika sa dajú využiť do kytíc ako aranžovací materiál?
… v črepníku ho môžeme tvarovať pomocou rôznych drôtených konštrukcií do rozmanitých tvarov – špirály, srdca, kruhu, gule a podobne?

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share