Kvety

Exotika v záhrade – prečo nie?

trachycarpus-fortunei-naini-tal-4Premýšľate nad založením okrasnej záhradky a chceli by ste niečo také, čo nemá každý sused? Mohli by ste si vysadiť napríklad palmy.

Nie, to nie je žart, skutočne existuje niekoľko druhov, ktoré sa dajú pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Ak patríte medzi milovníkov južných krajín a na dovolenky chodíte do letovísk, kde sú popri cestách vysadené aleje týchto pre nás exotických stromov, náš nápad by sa vám mohol páčiť. V lete nájdete pod korunami paliem príjemný tieň a v zime sa budete môcť kochať ich zasneženými listami.

Pre všetky by ste mali pripraviť priepustný substrát, ktorý je dôležitý najmä v zime, aby voda v ňom obsiahnutá nezamŕzala. Počas horúcich dní je dôležitá pravidelná a výdatná zálievka. S klesajúcimi teplotami ju treba obmedziť. Počas sezóny sa odporúča rastliny prihnojovať hnojivom na nekvitnúce rastliny. Ako preventívna ochrana pred prípadnými škodcami je vhodné časté sprchovanie listov z vrchnej aj spodnej strany.

Trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei)

Vyzerá veľmi atraktívne – tmavozelené lesklé vejárovité listy vyrastajú z pevného kmeňa. Dorastá do výšky 7 až 11 metrov. Pochádza z Himalájí, kde bývajú silné mrazy a dlhé obdobia chladu, takže je už od prírody veľmi odolný. Uvádza sa, že bez poškodenia prežije mrazy do -17 °C. Ak náhodou omrznú listy, na jar bez problémov vyženie nové. Na pôdu je nenáročný, najlepšie však rastie v humusovej pôde s prídavkom piesku. Za rok mu pribudne sedem až pätnásť nových listov a kmeň zhrubne o 5 až 10 centimetrov. Dobre vynikne ako samostatná rastlina, ale veľmi dobre pôsobí aj v záhone medzi kvitnúcimi nižšími okrasnými rastlinami.

Sabal minor

Táto rastlina pochádza zo stredovýchodu USA, kde odoláva mrazom okolo -20 °C. Ak ju pred príchodom mrazov prikryjete bielou netkanou textíliou, bez problémov prezimuje. Vytvára maximálne 3 m vysoký kmeň, najčastejšie má však korunu tesne nad zemou. Listy sú veľké, vejárovité a majú zaujímavé modrozelené sfarbenie. Kvety sa objavujú už na veľmi mladých rastlinách, plody sú malé a čierne. Keďže pochádza z močaristých lesných oblastí, v lete vyžaduje častú zálievku – čím je teplejšie, tým viac vody potrebuje. Vyhovuje jej svetlé stanovište bez priameho slnka.

Palmička nízka (Chamaerops humilis)

Je to jediná pôvodná európska palma, ktorá rastie v okolí Stredozemného mora. Dorastá do výšky troch až štyroch metrov a väčšinou vytvára viac kmeňov s rôznou výškou. U nás je skôr známa ako izbová rastlina, ale môže sa pestovaž aj vonku. Znáša teploty do -14 °C, ale nie je veľmi odolná proti zimnému vlhku, „srdiečko“ rastliny môže zahnívať. Nádherné vejárovité listy majú najčastejšie modrozelenú farbu a na spodnej strane sú plstnaté. Listové stopky majú väčšinou ostré okrajové ostne. Spomedzi listových báz vyrastá súkvetie, samčie a samičie kvety sa vytvárajú na odlišných rastlinách. Vyskytujú sa však aj obojpohlavné kvety, alebo aj samčie a samičie kvety na jednej rastline. Plody sú oválne, asi 2 cm dlhé, žlté, červené alebo hnedasté.

Jubéa medová (Jubaea chilensis)

Vo svojej domovine – v Čile – dorastá až do výšky 22 metrov, ale rastie pomerne pomaly. Je zaujímavá nielen svojim vzhľadom, ale aj takzvaným „palmovým medom“, ktorý vylučuje, podľa čoho získala aj svoje meno. Na hladkom kmeni je bohatá koruna dlhých, tvrdých, akoby kožovitých listov. S nimi je spojená aj jej mrazuvzdornosť – bez poškodenia by mala odolať mrazom až -19 °C. Na dospelých stromoch dozrievajú žlté jedlé plody, ktoré sú veľké asi ako naše slivky. Táto rastlina je skôr suchomilná, preto jej vyhovuje priepustná a vzdušná pôda. Znáša aj priame slnko.

Ochrana paliem

– Palma vysadená na slnečnom mieste ľahšie prezimuje.
– Čím viac snehu počas zimy napadne, tým lepšie. Najväčšie nebezpečenstvo palmám hrozí pri holomrazoch a mrazivých vetroch.
– Okolo kmeňov nasypte vrstvu rašeliny, drevených hoblín alebo suchého lístia. Ochránia pred mrazmi korene ležiace tesne pod povrchom pôdy.
– Vegetačné vrcholy chráňte pred vlhkosťou tak, že zo skla, polystyrénu alebo fólie zhotovíte prístrešky.
– kmene mladých exemplárov obaľte vrecovinou alebo iným izolačným materiálom.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share