Kvety

Podslnečník

abutilon_nabobPodslnečníky (Abutilon) sú pekné zdrevnatené vždyzelené rastliny, okrasné listami aj kvetmi. Pochádzajú z Južnej Ameriky. Poznáme asi 150 druhov, niektoré voľne rastúce vyžadujú oporu. V našich podmienkach ich pestujeme v črepníkoch ako izbovú kvetinu. Vzhľadom sa nekvitnúca rastlina podobá známej izbovej lipke. Žije dlho a je vhodná ako dekoratívna rastlina pred okná.

Byľ v dospelom veku drevnatie, na nej vyrastajú plytkolaločnaté, javoru podobné listy, pri niektorých odrodách žltoškvrnité alebo svetlozelené. Kvety sú široko zvonkovité, majú širokú škálu farieb – od krémovej cez oranžovú až po tmavočervenú, tyčinky uprostred kvetu zrastajú v stĺpik. Môže kvitnúť po celý rok a vyvinúť sa na statnú rastlinu vhodnú do veľkých nádob. Za tri roky je vysoká a široká asi 1 m.

V lete ju môžeme bez obáv premiestniť do záhrady a zapustiť aj s črepníkom do zeme alebo do voľnej pôdy. Vyžaduje veľa slnka alebo polotieň. Neznesie úpal a presychanie. Rastliny v kontajneroch potrebujú v období plného rastu hojnú zálievku, neskôr polievanie obmedzíme. Počas vegetačného obdobia sa mladé rastliny zaštipujú asi za každým 3.-4. listom, aby sa podporil ich krovitý vzrast. Kvitne každoročne, najčastejšie od leta až do zimy. Vyžaduje piesočnatú pareniskovú zeminu, v zime chladné, ale svetlé miesto. Pravidelným zalievaním a prihnojovaním tekutým hnojivom od marca do augusta podporíme kvitnutie a udržíme husté olistenie.

Presádzame každú jar. Používame hlinitý substrát. Od priemeru črepníka 24 cm obnovujeme len vrchnú vrstvu zeminy. Nevyhovujúce výhonky na jar zrežeme, čím rastlinu tvarujeme. Nové, bočné výhonky s krátkymi internódiami použijeme na rozmnožovanie.

Bázu každého odrezka ponoríme do práškového stimulátora a pomocou kolíka ich napicháme po niekoľkých kusoch do črepníkov so štandardným rozmnožovacím substrátom. Odrezky môžeme umiestniť tesne k sebe alebo popri okrajoch črepníka tak, aby sa ich listy nedotýkali. Črepníky zakryjeme plastovým vrecúškom, ktoré obmedzuje straty vlhkosti. Odrezkom zabezpečíme teplo a svetlo, nemalo by však na ne dopadať priame slnečné svetlo.

Korene sa vytvoria do 4-6 týždňov. V tomto štádiu, keď môžeme vidieť nové výhonky, odrezky jednotlivo presadíme do črepníkov so substrátom s hlavným podielom rašeliny. Až do úplného zakorenenia ich necháme na teplom a mierne zatienenom mieste.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share