Kvety

Fakľa

Slovenský názov fakľa vystihuje jej neobyčajnú výšku, dosahujúcu až tri metre.

Kvety sú malé, na dlhých stopkách, usporiadané v bohatom a dlhom súkvetí – strapci, na hrubom, dužinatom stvole. Ružica širokých, dlhých listov na zimu zasychá.

Tieto trváce, mohutné a dekoratívne rastliny pochádzajú z ázijských stepí, kde rastie asi dvadsať druhov. Vytvárajú hviezdicovito usporiadané, hľuznaté, takmer horizontálne uložené korene, ktoré sú citlivé na mokro. Kvety sú svetloružové alebo žlté. Rozkvitajú postupne, väčšinou koncom mája alebo v júni.

Fakľa vyžaduje teplé a slnečné polohy. Najlepšie sa jej darí v dobrej, hlbokej, hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom živín. Krehké korene treba na zimu chrániť proti silnejším mrazom a nadmernej vlhkosti zakrytím čečinou. V nepriaznivých podmienkach sa odporúča po skončení vegetácie ešte pred príchodom mrazov a za suchého počasia korene opatrne vybrať z pôdy a uložiť v suchej miestnosti bez mrazu. Na jar ich potom vysadíme na záhon. V období rastu a pred rozkvitnutím vyžaduje fakľa dostatok vlahy a živín, preto je vhodná zálievka, prípadne aj prihnojenie. Koncom leta však rastliny uprednostňujú sucho.

Na vhodné stanovište vysádzame mladé rastliny v auguste až septembri do hĺbky dvadsať centimetrov. Korene musia byť vodorovne rozložené a dobre zakryté pôdou. Nesadíme ich veľmi hlboko. Staršie rastliny ťažko znášajú presádzanie. Rozmnožujeme ich delením trsov po odkvitnutí alebo semenami.

Semeno vysievame na jar do priepustnej pôdy. V prvom roku pestujeme semenáčiky v nádobách, a keď zosilnejú, vysádzame ich do voľnej pôdy. Rastliny začínajú kvitnúť obyčajne po troch až piatich rokoch.

K najčastejšie pestovaným druhom patrí fakľa stepná (Eremurus robustus) pôvodom z Turkestanu. Vysoká je dva a pol metra, kvitne v júni ružovými kvetmi. Odroda Superbus so svetloružovými kvetmi dorastá až do výšky tri metre. Známa je aj fakľa úhľadná (Eremurus spectabilis) z Kaukazu. Vysoká je jeden a pol až dva metre a má žltkasté kvety.

Veľmi dekoratívna je fakľa Bungeova (Eremurus bungei), vysoká jeden a pol metra, s kvetmi kanárikovožltými a oranžovými tyčinkami. Kvitne v júni až júli. Eremurus elwesianus je mohutnejšia ako fakľa stepná, rastie až do výšky tri metre a má ružové kvety. Z ďalších sa vyskytuje Eremurus himalaicus, pôvodom z Himalájí, ktorá je vysoká jeden a pol metra, kvitne bielymi kvetmi už v máji a júni.

Fakľu ako jednu z najmohutnejších druhov trvaliek vysádzame samostatne do trávnikov ako solitér. Okolie rastliny neokopávame. Vhodná je aj do skupín, najmä do pozadia veľkých záhonov a na zakrytie nevhodných prvkov v záhrade.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share