SmithianthaJe to nádherná izbová rastlina, ktorá má zamatové listy. Pôsobia atraktívne i vtedy, keď rastlina nekvitne. Zvončekovité kvety sa objavia od júla do septembra. V septembri odkvitnú, ale rastlina nehynie. Pochádza z trópov Mexika, preto obľubuje slnečné miesto, nie však priame poludňajšie slnko. Môžete ju postaviť i do polotieňa. Ideálne teploty sú 20-25 °C v lete, 12 °C v zime. Nižšie teploty sa neodporúčajú. Snažte sa zvýšiť vlhkosť vzduchu v jej okolí – napríklad postrekovaním rastliny. Črepník môže stáť na vlhkom štrku alebo na obrátenom tanieri, ktorý je položený na miske s vodou. Substrát sa polieva vlažnou vodou do takej miery, aby bol vlhký. V zime udržiavajte substrát suchý. Rastlinu začnite polievať opäť na jar. Črepník s koreňom potrebuje teplotu 22 °C, preto je dobré ho postaviť do blízkosti výhrevného telesa. Ak má výhonok dĺžku niekoľko centimetrov, začnite s hnojením.

Rozmnožovanie

Smithiantha sa rozmnožuje delením, semenami a listovými odrezkami.

– listové odrezky – je to najjednoduchší spôsob rozmnožovania tejto rastliny. Ak ich pripravíte v júni, s troškou šťastia môžete mať ešte v tom roku novú rastlinu. Rastú najlepšie, ak odrežete stonky. List vložte do vlhkého substrátu, na ktorom je vrstva štrku alebo piesku. Odrezok potrebuje teplo i zospodu.

– delenie – ak je rastlina uvädnutá, môžete si pripraviť ďalšiu pomocou pakoreňa. Najvhodnejším obdobím na jeho odrezanie je jar. Reznú plochu poprášte sírou, aby sa nevytvorila hubová infekcia. Jednotlivé časti sa vložia do zmesi substrátu a rašelinovej drviny, pričom na spodok črepníka sa vloží štrk. Najskôr stojí rastlina na teplom mieste, pri teplote 22-25 °C so spodným vyhrievaním. Ak sa ukáže výhonok, postavte ju na svetlé až polotienisté miesto v izbe a začnite s hnojením.

– výsev – najlepším obdobím na výsev je december. Semienka sú malé, vysievajú sa do vlhkej rašelinovej drviny. Dôležité je dodržať teplotu 20-25 °C. Rašelinovú drvinu udržiavajte vlhkú. Semienka klíčia v tme asi dva týždne. Ak sú dostatočne veľké, vysadia sa v rozpätí jedného mesiaca.

Choroby a škodcovia

Ak má vaša rastlina žlté listy, je spálená od poludňajšieho slnka. Ak jej hnijú listy a kvety, trpí nadbytkom vody. Postavte ju na misku s vodou, aby mala dostatok vlhka. Ak jej začínajú ovísať listy a má mäkké stonky, trpí nedostatkom vody. Príčinou môže byť i nízka vlhkosť vzduchu alebo prievan. Ak vaša rastlina zaostáva v raste, zistite, či na spodnej strane nie je škodca – molica skleníková.