Kvety

Aurikuly prvé kvety v záhrade

Nič vám tento názov nehovorí? Sú to hybridné prvosienky, ale nie sú úplná novinka. Vyskytovali sa už v záhradách našich prababičiek, a aj keď sa na ne v priebehu času pozabudlo, dnes sa opäť dostávajú do popredia.

Prvosienky poznajú takmer všetci, málokto však vie, že tento rod zahŕňa 425 druhov a niekoľko tisíc hybridov. Veľmi zaujímavá je aj prvosienka holá (Primula auricula), ktorej domovom sú pohoria Európy. Nájdete ju vo vyšších polohách, kde jej na rast postačia len úzke štrbiny vápencových skál. Šľachtitelia skrížili tento chránený druh s prvosienkou chlpatou (Primula hirsuta), čím vznikla prvosienka páperistá (Primula x pubescens). Ďalším krížením a šľachtením vytvorili veľmi zaujímavú skupinu hybridov nazývaných aurikuly. Keďže v niektorých krajinách záujem o tento druh neutíchol, vzniklo veľké množstvo rozmanitých odrôd. Ich farebná škála je takmer neobmedzená, okrem jednofarebných a dvojfarebných existujú aj fŕkané, plnokveté, pomúčené a rôzne ďalšie. Zaujímavosťou je, že niektoré odrody majú veľké kvetné lôžko tmavej farby, ktoré postupne prechádza do rôznych farieb okvetných lístkov. Od tradičných druhov bežne pestovaných v našich záhradách sa líšia nielen farbou, ale aj tvarom kvetu, ktorý je väčší a plochý.

Pestrá paleta farieb

Aurikuly sú vždyzelené rastliny s pevnými sivými listami a bielym okrajom. Na ich povrchu sa nachádza tenká vosková vrstva alebo jemné chĺpky, ktoré ich chránia pred silným slnečným žiarením.

Aj tieto rastliny sa rozdeľujú do niekoľkých skupín. Alpínske majú farbu lupienkov v ostrom kontraste so stredom kvetu a najlepšie sa im darí v skalkách. Ozdobné, často nazývané aj výstavné, sú akoby posypané bielym práškom, na pestovanie sú však oveľa náročnejšie. Ideálne podmienky na ich rast možno vytvoriť len v alpináriu. Bežne sa nepestujú, ale môžete ich vidieť na výstavách kvetov. Záhonové aurikuly majú mohutnejší vzrast, sú nenáročné a často voňavé. Veľmi pekne vyniknú vo vidieckych záhradách.

Miesto, odkiaľ pochádzajú

Ich domovom sú miesta s drsnými klimatickými podmienkami. Cez zimu majú obdobie odpočinku, počas ktorého sú pred vymrznutím chránené mohutnou vrstvou snehu. Na jar voda z jeho topenia vyvoláva prudký rast, počas krátkeho chladného leta sú rastliny nútené rozmnožiť sa. Na ich rast vplýva ešte jeden veľmi významný faktor – silné slnečné žiarenie. Z takýchto podmienok pochádzajú oba druhy, z ktorých vznikla prvosienka páperistá. Postupným šľachtením sa zmiernili nároky na pestovanie, ich podstata sa však nezmenila.

Nezabudnite!

– Dostatok slnka je to, čo aurikuly potrebujú zo všetkého najviac, preto ich pestujte na slnečnom stanovišti, prípadne v polotieni.
– Pôda obohatená o vápnik je druhým dôležitým faktorom, musí byť bohatá na humus, vlhká, ale dobre priepustná.
– Dostatok vlahy potrebujú najmä na jar, preto ich počas suchých období treba zavlažovať.
– Na jednom mieste vydržia veľmi dlho, aby však prospievali, pravidelne im prisypte čerstvý substrát.
– Najviac sa im darí v skalke, ale môžete ich pestovať aj v črepníku a skrášliť si nimi balkón. Po odkvitnutí ich presaďte do pôdy. Kvitnú od marca do júna.
– Rozmnožujú sa viacerými spôsobmi. Niektoré odrody po odkvitnutí vytvárajú výbežky s mladými rastlinkami, ktoré veľmi rýchlo zakorenia. Iné sa rozmnožujú delením. Po niekoľkých rokoch pestovania vznikne bohatá ružica listov, ktorú môžete po odkvitnutí rozdeliť a presadiť na nové miesto.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share