Kvety

Čemerica (Helleborus) 2.

Čemerica je veľmi pekná rastlina, ktorá je vhodná na rez. Konce výhonkov sa narežú a do stoniek môžete vpichnúť drôt, aby rastlina dobre prijímala vodu. V zásade platí – čím dlhšia stonka, tým kratšia životnosť. Kvet čemerice môžete naaranžovať i na hladinu vody v pohári ako lekno.

ODRODY:

Helleborus niger
má krásne biele kvety, ktoré sa objavia od decembra do marca. Odroda „Praecox“ kvitne na jeseň. Uprednostňuje suché stanovište. Kvety vydržia dlhšie, ak ich na jeden deň po zostrihnutí dáte do teplej vody.

Helleborus foetidus
kvitne od marca do apríla a má svetlozelené kvety. Dobré znáša slnečné stanovište a sucho. Po tvorbe semienok odrežte stonky.

Helleborus lividus
dorastá maximálne do výšky 50 cm a kvety sú najčastejšie svetlozelenej farby. Na rastline ich môžete vidieť od marca do apríla. Vysádza sa na slnečné stanovište, chránené pred vetrom.

Helleborus orientalis
je robustný a dobre sa cíti vo vlhkej pôde a presvetlenom tieni. Je schopný pokryť veľké plochy. Kvitne od februára do apríla a kvety majú bielu, ružovo-červenú a slivkovomodrú farbu.

SADENIE:

Pri sadení rastliny dajte pozor na to, aby ste dôkladne prekopali zem a jama bola širšia ako hlbšia. Pôda by mala byť hlinitá a vápenatá. Kvalita sa zlepší pridaním živín a kompostu. Opadané listy na zemi zamedzujú tvorbe buriny. Najlepšie sa čemerica cíti v presvetlenom tieni. V období rastu – od apríla do júla sa pridáva zálievka. Na konci leta sa udržiava zem suchšia, aby sa vytvorili násady kvetov pre ďalší rok. Ak chcete zamedziť vzniku chorôb (fľakatosť listov), odstráňte v zime zvädnuté listy.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share