Netýkavka (Impatiens Neu-Guinea) je slabo, stredne i intenzívne rastúca rastlina, mierne rozvrstvená, s lesklým, podľa odrody svetlým alebo tmavým listom. Patrí k najobľúbenejším črepníkovým izbovým rastlinám.
Stanovisko
Ak ju dostatočne polievate a hnojíte, je úplne jedno, ktorým smerom je izba orientovaná. Hotové rastliny sú náročné na živiny, preto sa musia pravidelne hnojiť. Staršie odrody boli vhodné do izby, prípadne na chránenú terasu. Väčšina dnešných odrôd je vhodná i na výsadbu do záhonov, pestovateľských nádob i do záhrady. Najmenej problematické v záhrade je polotienisté miesto. V tieni je omnoho nižšia tvorba kvetov. Ak sú na stanovisku, kde je priame slnko a rastlina nie je otužená, môžu sa jej spáliť listy. Neskôr, ak sa už aklimatizovala, znáša pri dobrej zálievke i tieto podmienky. Ak sú nižšie teploty, rastlina trpí, preto by sa nemala dávať von pred začiatkom júna.
Rozmnožovanie
Rastlina sa rozmnožuje vrcholovými odrezkami v piesčito-rašelinovej pôde.
Choroby
V zime, keď rastlina môže trpieť zníženou intenzitou svetla a častejšie sa postrekuje, môže dôjsť k hnitiu kvetov a listov. Ak je v spodnom tanieriku veľa vody, korene nie sú dostatočne zásobené kyslíkom – hnijú. Tiež nadmerné hnojenie môže, zvlášť v období menšieho prísunu svetla, oslabiť rastlinu natoľko, že ju napadnú pôdne huby a poškodia ju.
Škodcovia
Predovšetkým pri prievane a suchom vzduchu sa môže vyskytnúť „červený pavúčik“ – listy sú bledozelené a sú na nich bodky, ktoré sú prevažne na spodnej strane listov. Pri silnom napadnutí sú listy a výhonky potiahnuté povlakom. Z ďalších škodcov sú to listové vošky, molica skleníková a strapky, ktoré prenášajú ďalšie vírusové ochorenia. Rozhodne je potrebné zničiť napadnuté časti rastliny.
Ak uspokojíte nároky netýkavky na teplo v dome či záhrade, budete mať určite radosť z toho, ako sa jej darí.