Kvety

Každoročný rez hortenzie

hydrangea hortenziaAk máte v záhrade tieto nádherné kry, dobre viete, že bez pravidelného rezu sa krásnych kvetov nedočkáte. Skôr ako sa začne jar, máte príležitosť s tým niečo urobiť.

Práve v tomto mesiaci (marec) treba hortenzie, ktoré kvitnú v lete, radikálne zrezať. Ide najmä o hortenziu metlinatú (Hydrangea paniculata) a hortenziu stromčekovitú (Hydrangea arborescens). Obe tvoria kvetné púčiky až v priebehu jari na tohtoročných výhonkoch. Bohatosť kvitnutia teda podporíte hlbokým rezom, ktorý naštartuje tvorbu nových výhonkov. Tie minuloročné preto zrežte až po prvý pár púčikov, ale ešte skôr, ako sa začnú otvárať. Ak hortenziu metlinatú na jar nezrežete, ker po niekoľkých rokoch stráca tvar a rýchlo starne. Podobne je na tom aj hortenzia stromčekovitá, ktorá tvorí veľké guľovité súkvetia od konca júla do septembra.

Iné je to pri hortenzii kalinolistej (Hydrangea macrophylla), ktorá síce takisto kvitne v lete, ale kvetné púčiky nasadzuje už v jeseni predchádzajúceho roka. Môžete sa o tom presvedčiť aj sami. Základ tohtoročných kvetov teraz rozoznáte už aj voľným okom. Preto hortenzii kalinolistej v tomto období zvyčajne odstraňujete len odkvitnuté suché súkvetia. Odrežte ich vždy nad prvým zeleným párom púčikov. Vrcholy výhonkov, ktoré odstránite, by však nemali byť dlhšie ako 30 centimetrov.

Ako zmladiť hortenzie

Aby ste podporili dobrú kondíciu kra, zmlaďte ho. Zmladzovací rez je potrebný v pravidelnom, asi štvorročnom cykle pri hortenziách starších ako päť až šesť rokov. Postup je celkom jednoduchý. Tesne pri pôde zrežte výhonky, ktoré sú staršie ako štyri až päť rokov, čím uvoľníte priestor mladým výhonkom. Väčšina neproduktívnych výhonkov po niekoľkých rokoch zdrevnatie a postupne vyhynie. Rezom proces obnovy zefektívnite a urýchlite. Ak je starších konárov viac, vyberte z nich len asi polovicu a odstráňte ich hlavne zo stredu kra. Na budúcu jar postup zopakujte a zrežte zvyšnú časť starších výhonkov. Priebežne však odstraňujte aj choré, vyschnuté či namrznuté časti.

Viete, že…

… odrodu hortenzie kalinolistej ‘Endless Summer’ môžu pestovať i začiatočníci? Ak jej totiž rezom nechtiac odstránite výhonky s kvetnými púčikmi z minulej sezóny, dokáže si ich stratu nahradiť v priebehu jedinej sezóny a ešte aj zakvitne!

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share