Kvety

Bobule v črepníku

skimmia-japonica-skimia-japonska

Pestrofarebné plody sú v zimnom období ozdobou niekoľkých izbových rastlín. Na niektorých sa môžete iba kochať pohľadom, iné zase môžete využiť v kuchyni pri príprave jedál, prípadne si pochutiť na čerstvých plodoch.

Izbových rastlín, ktoré sa pestujú pre plody, nie je veľa. Napriek tomu patria hlavne v zimných mesiacoch medzi veľmi obľúbené, lebo do bytu vnesú atmosféru živej prírody. Niektoré sú sezónne a využívajú sa na vytvorenie príjemnej atmosféry v miestnosti. Patria sem okrasné papričky (Capsicum annuum), skimia japonská (Skimmia japonica), gaultéria (Gaultheria procumbens) či aukuba japonská (Aucuba japonica), ktoré sa môžu pestovať aj vonku. Veľmi obľúbené sú aj vyslovene interiérové druhy, ako je nertera granadská (Nertera granadiensis), ľuľok paprikovitý (Solanum pseudocapsicum) i ardízia vrúbkovaná (Ardisia crenata). Zaujímavou rastlinou s bielymi plodmi je aj ripsalka (Rhipsalis), ktorej bobule sa podobajú imelu.

Na zjedenie

Prečo na slnečnom parapete nepestovať také rastliny, ktorých plody sú chutné a možno ich využiť aj pri varení? Na začiatok postačí, ak si zaobstaráte papričky. Pre gurmánov, ktorí zbožňujú pálivé jedlá, je pestovanie čili papričiek ideálne aj v izbových podmienkach.

Pre náročnejších odporúčame do pozornosti citrusy. Mandarínkovník, pomarančovník či citrónovník si nájdu miesto v teplých miestnostiach aj v zimných záhradách. Nedajte sa odradiť náročnejšou starostlivosťou, veď nie je nič lepšie, ako si pochutiť na exotickom ovocí a dodať telu vlastnoručne dopestované vitamíny. To isté platí o kávovníku (Coffea arabica) a rastline príbuznej citrusom – kumkváte japonskom (Fortunella japonica).

Ardízia vrúbkovaná

Vždyzelená ardízia vrúbkovaná sa pestuje predovšetkým ako dekoratívna izbová rastlina pre červené bobule, ktoré ju zdobia v zime. Rastlinu neroste v čase kvitnutia, pretože by to ovplyvnilo tvorbu plodov. Aby ste zachovali ich dekoratívnu hodnotu, po odkvitnutí ju môžete začať rosiť. Plody sú nejedlé.

Nertera granadská

Okrem hustej spleti stoniek a listov zdobia nerteru granadskú nejedlé oranžové bobule, ktoré sa vytvoria iba vtedy, ak počas kvitnutia obmedzíte zálievku. Ako dekorácia sa rastlina uplatní i na kuchynskom stole.

Skimia japonská

Rastliny pestované v črepníku sú menšie a nižšie odrody, ktoré majú efektné hrubé tmavozelené lesklé listy. Vytvárajú voňavé kvety, z ktorých po čase vzniknú červené plody. Tie na rastline vydržia pomerne dlho. V zime majú radšej chladné miestnosti.

Ľuľok paprikovitý

Pestuje sa ako jednoročná rastlina. Vytvára veľké oranžové, žlté, v dospelosti až sýtočervené plody. Slúžia však iba ako ozdoba, pretože sú jedovaté. Na to, aby vytvorili kvety a plody, treba ho pestovať na svetlom a vzdušnom mieste.

Kumkvát japonský

Už počas jesene až do zimy sa objavujú na tejto krovitej rastline jedlé, sladké a aromatické zlatooranžové plody. Na jar rastlinu nezrezávajte, môže sa oneskoriť tvorba plodov. Rastlina je príbuzná citrusom.

Čo robiť, aby sa tvorili plody?

1.) Zabezpečiť vhodné pestovateľské podmienky:
… zvoliť vhodné miesto na pestovanie,
… dostatočnú vlhkosť vzduchu,
… ideálnu teplotu,
… dostatočný prísun vlahy.

2.) Nepodceňovať správnu starostlivosť:
… prihnojovať podľa požiadaviek druhu rastlín a dodržiavať návod na použitie hnojiva,
… presádzať podľa potreby,
… na polievanie používať odstátu vodu,
… používať správny substrát.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share