Nie je to tak dávno, čo sa u nás objavil nový druh izbovej kvetiny pod názvom kufea. Ide o druh Cuphea hyssopifolia – kufea yzopolistá, ktorý pochádza z Guatemaly a Mexika. Je to malý (asi 30 cm vysoký), drevnatý a bohato rozkonárený kríček s hustými čiarkovitými listami a drobnými purpurovofialovými kvetmi vyrastajúcimi v pazuchách listov. Kvitne takmer po celý rok, iba cez zimu trocha slabšie. Preto je veľmi obľúbený a vyhľadávaný.
Nároky na prostredie
Na pestovanie nie je táto rastlina náročná. Keď má dostatok svetla a vlahy v byte spoľahlivo rastie a kvitne. V zimnom období jej vyhovuje miesto pri okne a teplota asi 15-18 °C. Krátky čas znesie aj nižšiu teplotu 5-10 °C, ale potom menej kvitne. Nevhodné je tmavé, veľmi teplé a suché prostredie, v ktorom zasychajú konáriky a opadávajú listy. Cez leto môžeme kufeu pestovať na okne, ale nesmie byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu alebo ju umiestnime v záhrade do polotieňa. Je bohato olistená, preto vyžaduje častejšie zalievanie. Počas vegetácie a za teplého suchého počasia ju výdatne zalievame a rosíme, aby sa zvýšila vzdušná vlhkosť. Keby substrát preschol, rastlinu aj s črepníkom dáme na krátky čas do nádoby s vodou, aby celý koreňový bal nasiakol. Každých 10-14 dní prihnojujeme roztokom hnojiva (Floran, Vegaflor, Harmavit a i.).
Rozmnožovanie
Kufeu rozmnožujeme vegetatívne na jar a v lete polovyzretými odrezkami. Zakorenené rastlinky sadíme do črepníkov buď jednotlivo, ak chceme vypestovať miniatúrne stromčeky, alebo po troch kusoch, ak budeme pestovať husté kríčky. Vysádzame ich do ľahšej zeminy s dostatkom humusu a živín.
Rez a tvarovanie
Kufeu môžeme tvarovať ako malý stromček s krátkym kmienikom, na ktorom vyštipujeme všetky spodné a bočné výhonky do výšky budúcej korunky. Kríčkovitým tvarom odstraňujeme výhonky smerujúce dovnútra, na ktorých sa nevytvárajú kvety. Viacročné rastlinky musíme zmladiť hlbším rezom a konáriky bez listov vyrezať. Tento rez robíme na jar a z odrezaných výhonkov si rozmnožíme mladé rastliny. Rezom podporíme aj kvitnutie. Z mnohých druhov kufeí (asi 200) sa u nás pestuje aj kufea cigaretová (C. Ignea) s rúrkovitými, jasnočervenými kvetmi a kopijovitými listami. Bujnejšie rastie.
V lete sme boli v Salzburgu a oi. sme sa boli prejsť na starom cintoríne pri kláštore s. Petra. Tam na hroboch mali vysadenú KUFEU a bola veľmi pekne rozrastená. Vyzeralo to , akoby bola vysadená viac rokov. Dnes som sa dočítala, že kufea nie je dlhodobejšia rastlinka, po dvoch -troch rokoch ju treba vysadiť znova. Máte s ňou skúsenosť – môžete mi poradiť?
dnes som si kufeu kúpila a bolo mi povedané že je to vonkajšia rastlina a tu že izbová, ako to teda je, ked ju dám von prezimuje ak ju zakrijem chvojkou cez zimu či radšej nie a nechat v nútry?