Choisya ternataChoisya ternata je ker pekného guľovitého tvaru s atraktívnymi lesklými listami, ktoré na rastline ostávajú počas celého roka. Určite stojí za to, aby ste sa pokúsili ju pestovať.

U nás je táto rastlina stále málo známa, no v Anglicku sa pestuje pomerne bežne, najčastejšie v živých plotoch. Bola pomenovaná po švajčiarskom botanikovi J. D. Choisovi a druhový názov ternata poukazuj na to, že listy sú zoskupené po troch.

Kam ju zasadiť?

Ak bývate v teplejších oblastiach, môžete ju zasadiť do voľnej pôdy. Odporúča sa nájsť jej miesto chránené pred studenými vetrami, najlepšie pri múre domu. Hoci sa uvádza, že znáša aj mrazy do -17 °C, vo veľmi chladných oblastiach si ju radšej zasaďte do nádoby a na zimu preneste do miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 5 do 10 °C.

Prospievať bude na plnom slnku, prípadne v polotieni, v mierne kyslej, priepustnej pôde s vysokým obsahom humusu. Neznáša premokrenie a nemá vysoké nároky na hnojenie. Stačí, ak ju prihnojíte na začiatku vegetácie. Ker dorastá do výšky necelých dvoch metrov a má prirodzene úhľadný guľovitý habitus, takže v podstate nevyžaduje rez. Na jar však môžete odrezať mrazom poškodené konáre, prípadne križujúce sa výhonky.

Vizitka rastliny

Choisya je rod ôsmich druhov vždyzelených krov, patriacich do čeľade rutovitých, kam sa radia aj citrusy, ktoré vzhľadom tieto rastliny trochu pripomínajú. Ich kvety sú voňavé a voňajú aj ostatné časti rastliny, najmä listy, keď ich pomrvíte medzi prstami. Všetky druhy pochádzajú z Mexika a medzi najodolnejšie patrí práve Choisya ternata.

Listy sú zložené z troch bezstopkatých vajcovitých lístkov dlhých 4-8 centimetrov. Hviezdovité biele kvety majú priemer 2,5 až 3 centimetre a sú usporiadané po troch až šiestich o chocholíkov, ktoré vyrastajú z pazúch listov alebo na koncoch výhonkov. Obyčajne kvitnú dvakrát za rok, prvýkrát v máji až júni a druhýkrát koncom leta až v jeseni. Svojou vôňou prilákajú do záhrady množstvo motýľov. Rastlinu si môžete rozmnožiť odrezkami dlhými asi 8 centimetrov, ktoré odoberiete v lete a uložíte do studeného pareniska.

Odrody

‘Aztec Pearl’ – jej biele kvety sú väčšie ako pri pôvodnom druhu a ich púčiky majú ružovú farbu.
‘Sundance’ – má krásne žltozelené listy, ktorých farba ostáva počas celého roka rovnaká.