Koreniny

Tymian – nielen ako korenie

Na výsadbu cestičiek, ale aj bežne zatrávňovaných plôch sú vhodné poliehavé druhy. Tí, čo nemajú záhradu, si môžu vankúšovité druhy vysadiť do črepníkov alebo debničiek a budú ich mať celý rok poruke. Na pestovanie nie sú náročné. Treba im len dopriať veľa slnka a priepustnú pôdu, aby neboli v neustálom vlhku.

Pestovanie

Semienka vysievame koncom marca. Keďže sú veľmi drobné, pre ľahšiu manipuláciu ich zmiešame s pieskom. Po vysiatí ich nezasýpame, len mierne utlačíme, pretože klíčia na svetle. Pri teplote okolo 20 °C vyklíčia za päť až desať dní. Mladé rastlinky polievame veľmi opatrne, najlepšie zboku alebo zospodu, lebo sú náchylné na padanie. Rastú veľmi pomaly, preto najjednoduchšie a najrýchlejšie bude, ak si hotové rastlinky kúpime v záhradnom centre.

Tymian je trvalka, v našich podmienkach však vymŕza, preto ju pred zimou zrežeme a prikryjeme čečinou. Prvýkrát ju striháme v lete, čím podporíme jej rast a výhonky usušíme pri teplote maximálne 35 °C, aby nedochádzalo k úniku voňavých silíc. Rastlinky po troch až štyroch rokoch vymeníme. Tymian kvitne od mája do septembra drobnými kvietkami bielej, ružovej až fialovej farby, v závislosti od odrody. Z tymianu využívame listy a kvitnúce vrcholky čerstvé, sušené, ale i zamrazené. Mäkké vrcholky zberáme na začiatku kvitnutia, lístky na priamu spotrebu môžeme trhať kedykoľvek. Skladujeme v dobre uzatvorenej nádobe.

Liečivé účinky

Tymian vo Francúzsku nazývajú penicilínom chudobných. Je totiž jednou z najsilnejšie antibioticky pôsobiacich bylín. Zberá sa kvitnúca vňať. V ľudovom liečiteľstve patrí medzi najspoľahlivejšie prostriedky pri chorobách horných dýchacích ciest dýchacích, kašli a bronchitíde. Je však účinný aj proti črevným parazitom či na zle sa hojace rany.

Bronchitída

Čaj z tymianu výrazne ovplyvňuje bronchitídu a úporný kašeľ. Pri problémoch sa odporúča vypiť štyri hrnčeky počas dňa s pridaním čajovej lyžičky medu. Inhalovaním odvaru z tymianu pred spaním sa uvoľnia dýchacie cesty, čo zaručí príjemný spánok.

Nachladnutie

Pri začínajúcom nachladnutí takmer zázračne pôsobí kúpeľ, do ktorého sa pridá čerstvo pripravený výluh z tymianu. Potom treba ihneď zaľahnúť do postele a poriadne sa prikryť.

Akné

Tymian dokonale vyčistí pleť, ak ju denne natierame vatovým tampónom namočeným v pleťovej vode s tymianom. Okrem toho musíme piť tymianový čaj. Aj pri vnútornej aplikácii vo forme horúceho nápoja podporuje liečbu kožných zápalov.

Kúpeľ

Do väčšieho hrnca dáme jednu až dve hrste čerstvého alebo sušeného tymianu. Prilejeme 2-3 litre vriacej vody, necháme 15 minút vylúhovať, scedíme a tento koncentrát prilejeme do vane s teplou vodou.

Tymian ako korenie

Väčšinou sa používa čerstvá alebo sušená vňať, konkrétne jej horná polovica alebo len tretina stoniek s listami, pukmi a kvetmi. Uplatní sa v tradičnej aj modernej kuchyni. Vďaka výraznej chuti a vôni, pripomínajúcej gáfor alebo klinček, sa najlepšie hodí na prípravu zveriny, na dochutenie rýb, hydiny aj mletého mäsa. Keďže podporuje trávenie a obmedzuje nadúvanie, pridáva sa aj do strukovinových pokrmov.

Pikantnú príchuť docielime jeho pridaním do omáčok, jedál zo zemiakov, bylinkových masiel, plniek a marinád na grilovanie. V zmesi s oreganom a bazalkou ním môžeme ochutiť pizzu a cestoviny. Zeleninu koreníme tymianom opatrne. Sušené konáriky sú trochu tvrdšie, na čo by sme mali pamätať pri príprave pokrmov. Z našich byliniek je mu najpodobnejšia dúška materina.

POZOR!

Zvýšený podiel éterických olejov môže u citlivých ľudí pri dlhodobom používaní alebo vyšších dávkach spôsobiť žalúdočné problémy. Pred užívaním je vhodné poradiť sa s lekárom. Tehotne ženy sa mu musia vyhýbať.

Tymianový čaj

Jednu plnú lyžicu tymianu vložíme do 0,2 l studenej vody, privedieme do varu a necháme 10 minút vylúhovať. Scedíme a osladíme medom.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share