Koreniny

Koriander siaty

coriandrumSemená koriandra siateho (Coriandrum sativum) spolu s bedrovníkom anízovým (Pimpinella anisum) a feniklom obyčajným (Foeniculum vulgare) patria do skupiny korenín s veľmi charakteristickou vôňou a chuťou.

Koriander pochádza zo Stredomoria a Blízkeho východu, no v súčasnosti sa pestuje na celom svete. Na Slovensku má tiež niekoľko väčších producentov a pestuje sa aj v zeleninových záhradkách. Je to jednoročná bylina dorastajúca do výšky 40-70 cm. Atypická je spodnými listami, ktoré sú jednoduché až perovito strihané, s vajcovitými, úzkymi a končistými časťami. Kvety sú drobné, bielej alebo ružovej farby, zložené do plochých okolíkov. Plodom je visiaca, nerozpadavá, guľovitá dvojnažka s typickou vôňou. Rastlina kvitne začiatkom leta.

Nároky na pestovanie a zber

Je náročnou plodinou vzhľadom na požiadavku zásoby živín, dostatku vápnika a vyrovnaný vodný režim. Citlivý je na prehnojenie dusíkom. Vysádzame ho na slnečné miesta s dobrou, kvalitnou štruktúrou pôdy. Osivo vysievame v druhej polovici marca. Pomerne dlho vzchádza, asi 25 dní. Od vzchádzania po vytvorenie listovej ružice a v období objavenia sa bočných výhonkov po začiatok kvitnutia vyžaduje najviac vlahy, v období kvitnutia a dozrievania plodov zase suché a teplé počasie. Celé vegetačné obdobie trvá osemdesiat až stodvadsať dní. Vhodnými predplodinami sú skoré zemiaky, obilniny a strukoviny. Následnou plodinou môžu byť všetky kultúry. Koriander nie je vhodné pestovať v ovocnom sade, pretože koreňmi vylučuje látky spôsobujúce odumieranie stromov.

Zber sa začína, keď väčšina listov na stonke je suchá. Odrezávame celé okolíky alebo ich režeme za rosy, aby sme zabránili prasknutiu dvojnažiek. Po usušení semená rozdrvíme a preosejeme.

Všetky nadzemné časti rastliny za čerstva nepríjemne páchnu, sušením sa však tento pach stráca a nastupuje príjemná korenistá aróma. Koreninu skladujeme v dobre uzavretých nádobách na tmavom a suchom mieste.

Využitie

Vzhľadom na zaujímavú vôňu a neopakovateľnú chuť jemných lístkov sa používa ako dochucovadlo do omáčok a zeleninových šalátov, pri príprave rôznych pokrmov a pri grilovaní mäsových výrobkov. Často sa uvádza, že koriander používame všade tam, kde aj rascu, a to v potravinárstve ako korenie do údenín, pri konzervovaní uhoriek, kapusty a ďalšej zeleniny, v cukrovinárstve, pri výrobe vína a v likérnictve pri príprave likérov. Pomleté semená sú súčasťou známeho korenia karí. Zo semien sa vylúhovaním získava koriandrový éterický olej – silica, ktorý sa využíva v kozmetickom priemysle a pri výrobe voňaviek. Z lekárskeho hľadiska majú silice, ako sú lianol a pinén, fytoncídne účinky, ktoré ničia choroboplodné zárodky, povzbudzujú činnosť žalúdka a uľahčujú odkašliavanie. Je súčasťou mastí používaných pri reumatizme a kĺbových ochoreniach.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share