Koreniny

Bazalka pravá

bazalkaBazalka pravá (Ocimum basalicum) pochádza z oblasti Indie. V našich podmienkach je jednoročnou rastlinou s výškou kvitnúceho porastu asi štyridsať centimetrov.

Rastliny majú kríčkovitý rast, zelené až tmavozelené protistojné listy. Drobné biele, žltobiele až ružovkasté kvety sú umiestnené v hustých klasoch. Po odkvitnutí sa vytvorí plod (tvrdka) s oválnymi semenami tmavohnedej farby. Pre bohatosť kvitnutia je veľmi cenenou včelárskou rastlinou. Vysádzame ju aj do okrasných záhonov.

Bazalku pestujeme po hnojených okopaninách alebo zeleninách, pričom záhon by mal byť čo najmenej zaburinený. Fosforečné a draselné hnojivá aplikujeme v priebehu jesennej prípravy pôdy. Osivo vysievame do vhodných priestorov (skleník, fóliovník, parenisko) od druhej dekády marca. Priesady vysádzame v druhej polovici mája do sponu 40-50x25x30 cm po dvoch až troch rastlinách do hniezda. Podľa potreby zavlažujeme. V priebehu vegetácie okopávame.

Zdravé porasty majú sviežu farbu listov. Zberáme ich priebežne podľa vzrastu od jari až do jesene. Aby vňať nezostala čierna, zberáme ju za suchého počasia a ráno po vyparení rosy.

Usušená droga má názov Herba basalici. Čerstvé alebo usušené listy v zmesi s inými bylinkami pôsobia upokojujúco, proti kašľu, nadúvaniu zvyšujú vylučovanie moču. Listy a jemná časť byle podporujú chuť, preto sa používajú pri príprave mäsitých jedál na vytvorenie správnej alebo želanej chuti pokrmu. Extrahovaná silica z rastliny má antimikrobiálny účinok. Vonia ako zmes ruží a klinčekov.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share