Koreniny

Kurkuma

hJe veľmi stará kultúrna rastlina, pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Západná civilizácia ju zatiaľ pozná len ako koreninu, no pre svoj exotický vzhľad a dlhú trvanlivosť kvetu si v Európe získava stále viac priaznivcov.

Kurkuma je vytrvalá rastlina z čeľade ďumbierovitých. Má robustný vzrast a dorastá do výšky jedného metra. Obľubuje horúce, vlhké podnebie a dá sa rozmnožovať odrezkami podzemku. Koreň je jedným z najpoužívanejších korení v Indii, v krajine, ktorá je jej najväčším producentom. Po celej južnej Ázii sa používa pre jej pižmovú chuť a zlatistú farbu. V mnohých juhoázijských pokrmoch je dôležitým ochucovadlom. Je mierne aromatická, vonia korenisto a sviežo s náznakom pomarančov a ďumbiera. Chutí štipľavo, horko a pižmovo. Je nepostrádateľná v práškovom karí. Často je súčasťou horčicových zmesí. Kurkuma je aj tradičné farbivo na textílie. Vo forme pasty sa v Indii používa ako kozmetická maska. Má liečivé účinky. V Ázii sa užíva ako tonikum a je prostriedkom proti poruchám pečene. Používa sa aj na liečenie kožných chorôb, na zníženie bolesti, pri dýchacích problémoch a proti žltačke.

Jej užitočné vlastnosti v medicíne a potravinárstve využíva východná civilizácia už odpradávna. Jej krásu a exotický vzhľad západná civilizácia teraz objavuje.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share