Majorán záhradný
Patrí medzi najpoužívanejšie koreniny a našu kuchyňu si bez neho nevieme predstaviť.
Obsahuje neobyčajne aromatickú silicu, triesloviny, horčiny a vitamín C. Má osobitú aromatickú vôňu, chutí silne korenisto podobne ako tymián, len jemnejšie a sladšie. Používať ho treba uvážene a v správnom množstve.
Použitie
Bežne sa používa ako korenina, ale aj pri príprave diétnej stravy ako náhrada soli a na posilnenie žalúdka. Vo farmácii sa z majoránu pripravujú čaje a získava sa silica. Pôsobí priaznivo na trávenie, má spazmolytické a dezinfekčné účinky. V ľudovom liečiteľstve sa používa proti nervovej vyčerpanosti, migréne a ako prostriedok proti nachladnutiu. Je to jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky dvadsať až štyridsať centimetrov v závislosti od pestovateľských podmienok. Štvorhranná stonka je husto porastená protistojnými, obrátenovajcovitými listami. Celá rastlina je plstnatá, sivozelenej farby. Kvety sú drobné, bielej alebo jemne ružové a vyrastajú v papraslenoch.
Pestovanie
Majoránu sa najlepšie darí na výhrevných, ľahších hlinitých pôdach s dostatočnou zásobou živín. Nevhodné sú chudobné piesočnaté alebo zamokrené ťažké pôdy. Na slnečných polohách začína rýchlo kvitnúť a poskytuje príjemne aromatickú vňať. Najvhodnejšou predplodinou sú hnojené okopaniny, strukoviny a hnojené zeleniny, po ktorých ostáva v pôde dostatok pohotových živín. Pod majorán nehnojíme maštaľným hnojom priamo, pretože potom oneskorene vytvára súkvetia. Plevy sú zmesou listov, kvetov a v malom množstve i stoniek. Môžeme ho pestovať z priesad alebo z priamej sejby, na malých plochách sa osvedčilo pestovanie z priesad. Semená vysievame už začiatkom marca do pareniska, fóliovníka alebo do debničiek v skleníku. Drobné semeno vysievame na povrch hriadok, ktoré potom opatrne zasypeme tenkou vrstvou jemne preosiatej zeminy. Pri optimálnej vlhkosti a teplote 20-22 °C začínajú semená klíčiť za päť až šesť dní. Zvýšenú pozornosť musíme venovať zalievaniu a vetraniu, pretože vzchádzajúce rastlinky sú veľmi citlivé na vytiahnutie. Predpestované a otužené priesady vysoké 5-8 cm vysádzame do voľnej pôdy od začiatku do polovice mája v spone 25×15 cm po štyroch až šiestich rastlinách.
Zber
Zberať začíname v období, keď väčšina rastlín nakvitá, až do času plného kvetu, keď je jeho kvalita najvyššia. Rastliny zrezávame vo výške päť až osem centimetrov nad zemou v dopoludňajších hodinách po obschnutí rosy. Prvý zber robíme koncom júna až začiatkom júla, druhýkrát koncom augusta a vo veľmi priaznivých rokoch pri dlhej jeseni môžeme zberať ešte tretíkrát. Ošetrovanie rastlín po zbere spočíva v okopávke, zavlažovaní, prípadne v prihnojení rýchlo pôsobiacim hnojivom.
Zostrihanú vňať sušíme na vzdušnom a tienistom mieste pri teplote maximálne do 40 °C. Potom zväzky rastlín pretrieme cez sitá s otvormi päť a tri milimetre. Plevy prepadnú a úlomky stoniek, ktoré sú nežiaduce, ostanú na site. Vňať sa vysuší približne v pomere 4:1, sťahovaním listov a kvetov sa získa asi štyridsať percent pliev.
Odroda
Marcelka – naša pôvodná a zatiaľ jediná povolená odroda. Rastlina je kríčkovitého vzrastu vysoká 20-40 cm, s pevnou, rozkonárenou, nepoliehavou stonkou a hustým olistením zelenosivej farby. Dozrieva jednotne a dáva spoľahlivé úrody aromatickej drogy. Rýchle obrastá a je vhodná do našich pôdnych a klimatických podmienok.