Korenie z rastlín dodá nielen chuť vášmu jedlu, ale prospieva i vášmu zdraviu a kráse. Prečo si ich nevypestovať už v zime na parapetnej doske a mať ich v prípade potreby poruke?
Nie je žiadnym prekvapením, že talianske omáčky sú najlepšie, keď sa pripravujú z korenín čerstvo zozbieraných v záhradke. Ak máte pozemok za domom, to znamená v tieni, ste odkázaný na balené koreniny. Suché koreniny sú chuťovo často tvrdé – dokonca aj keď ich rozmrvíte tak, ako je to uvedené v návode, alebo môžu stratiť svoju arómu povaľovaním na polici. Balíčky korenín v policiach potravinárskych predajní často voňajú a chutia, akoby boli napadnuté plesňou. (a sú aj mnohokrát drahé!). Preto vám ponúkame riešenie.
Nájdite malú plôšku na vašom dvore alebo balkóne, ktorá je vystavená slnečným lúčom aspoň 6 hodín denne. Potom na to miesto položte záhradný kontajner so zasadenými koreninami. Aj keď je na vašom dvore dostatok svetla, je množstvo iných dôvodov, prečo pestovať koreniny v kontajneroch:
– záhradné kontajnery sú prenosné. Môžete ich teda premiestňovať za slnkom a schovať ich, keď budú vyzerať strapaté – neupravené,
– pestovanie korenín v kontajneroch premení dvory, prístrešky a balkón na záhradu,
– koreniny máte vždy poruke,
– kontajnery s koreninami sú naozaj pekné,
– ich údržba je nenáročná, v podstate sa „ošetrujú sami“.
Nie všetky bylinky je možné pestovať na parapetnej doske. Z najbežnejších sú to: saturejka (Satureja), Anethum graveolens, Anthriscus cerefolium, Majorana hortensis, Petroselinum chripsum, Allium schoenoprasum, tymián (Thymus vulgaris) a bazalka (Basilicum ocinum).
Výsev
Vysievať ich môžete i v zimných mesiacoch na parapetnej doske. Občas sa stane, že semienka nevyklíčia a vaša snaha vyjde nazmar. Čo býva najčastejšou príčinou neúspechu?
1. Príliš hlboký výsev
Semienka majú dostatok energie na to, aby sa „prepracovali“ na povrch substrátu. Ak ich vložíte hlboko, spotrebujú energiu skôr, ako dosiahnu povrch. Vysievajte preto radšej mierne pod povrch.
2. Zálievka
Semienko potrebuje na klíčenie vlhko a vzduch.Ak je substrát príliš vlhký, dostávajú semienka málo vzduchu a hnijú, alebo pri nedostatku vody vysychajú. Tu pomôže fólia, ktorá sa upne nad nádobu a zabráni vyschnutiu substrátu, pričom sa postará aj o dostatočnú vlhkosť vzduchu. Zavlažovanie nádoby s veľmi malými semienkami by malo byť zospodu, až kým sa voda neukáže na povrchu (leskne sa).
Väčšina rastlín klíči v rozpätí určitých teplôt. Ak je teplota nízka, semienko prijíma vodu, nemôže však klíčiť a hnije. Ak je teplota vysoká, zabraňuje to rastu vo vnútri semienka. Našťastie má väčšina semienok veľké rozpätie teplôt, ale je lepšie dodržiavať odporúčané údaje.
Sadenie
Ak sa vám podarilo vypestovať si na parapetnej doske mladé rastlinky, môžete ich vysadiť.
Pôda
Pre koreniny zvoľte ľahkú, dobre vysušenú pôdu. Mala by byť bohatá na živiny, s obsahom humusu a perlitu. Zasaďte ich tak, aby korienky boli rovno a povrch substrátu zarovnajte asi 5 cm pod povrchom črepníka. Substrát po sadení navlhčite.
Zálievka
Slabá zálievka je zárukou ich „konca“. Vyvarujte sa hlinených črepníkov, sú pórovité a vysychajú rýchlejšie ako bežné plastové črepníky. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby rastliny boli prepolievané, alebo mali nedostatok vody.
Vzdialenosti
Jednotlivé rastlinky môžete do nádob sadiť bližšie k sebe, ako by ste to robili pri sadení do záhonov.