Koreniny

Bylinky v kuchyni netradične

HerbsSušenie je najstarší spôsob konzervovania. Využívame ho najmä pri uchovávaní byliniek – liečivých i korenia. Dobre usušené bylinky si svoju typickú arómu zachovávajú niekoľko mesiacov.

Najvhodnejší čas zberu je pred obedom, keď obschne rosa. Urobíme malé viazaničky, ktoré sušíme zavesené na tienistom, vzdušnom a teplom mieste. Jednotlivé kvety alebo listy sušíme v debničkách od ovocia alebo v sušiarni. Sušenie však nesmie trvať dlhšie ako dva dni a teplota by nemala byť vyššia ako 35 °C, lebo strácajú arómu. Sušiť môžeme majorán, mätu priepornú, ligurček, tymian, rozmarín, levanduľu, šalviu. Menej vhodné je sušenie pažítky, kôpru a vňate fenikle.

Korenie do zásoby

Arómu byliniek môžeme uchovať aj v octe alebo oleji. Príprava je jednoduchá. Natrháme čerstvé listy alebo výhonky byliniek, dobre ich umyjeme a usušíme a sú pripravené na spracovanie. Množstvo, prípadne kombinácia závisí od chuti každého. Kým nájdete tú správnu vlastnú mieru, je lepšie používať menšie množstvo byliniek.

Bylinkový olej

Na aromatizovanie oleja sú vhodné takmer všetky bylinky, podobne ako do octu. Umyté a osušené ich vložíme do čistej fľaše. Zalejeme kvalitným olejom, napríklad slnečnicovým, a zatvoríme. Na svetlom mieste necháme 2-3 týždne vylúhovať. Aromatizovaný olej precedíme a naplníme do čistých, suchých fliaš.

Bylinkový ocot

Ocot sa bylinkami ľahko aromatizuje. Základom je vínny ocot s obsahom najmenej päť percentnej kyseliny. Do octu sú vhodné bazalka, saturejka, kôpor, estragon, mäta, trebuľka, oregano, rozmarín, šalvia, tymian, kvety kapucínky, čiernej bazy, levandule, fialky a iné. Umyté bylinky jednotlivo alebo v zmesi dáme do uzatvárateľnej fľaše. Potom zalejeme octom. Asi o dva týždne získa ocot správnu arómu. Dovtedy ho pravidelne premiešavame. Akonáhle ocot získa správnu chuť, prefiltrujeme ho cez plátno a naplníme do suchej, čistej fľaše.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share