Kaktusy

Tučnolist

crassulaVeľkorod Crassula pochádzajúci z Juhoafrickej republiky, západného a východného Kapska a Namíbie zahŕňa viac ako 230 druhov a mnoho odrôd. Crassula po latinsky znamená tučný a slovenský názov rodu je tučnolist.

Tučnolisty rastú v kamenistej a štrkovej pôde na priamom slnku, hoci mnohé druhy nájdeme schované pod sprievodnou vegetáciou. Sú zaujímavé predovšetkým svojím vzrastom. Môžu byť miniatúrne, ale i veľké, zvláštne tvarom i farbou listov. Hodia sa aj pre začiatočníkov, ktorí majú len obmedzený priestor na pestovanie. Rastliny majú obrovskú regeneračnú schopnosť. Nové tučnolisty možno ľahko a rýchlo vypestovať aj z jednotlivých listov alebo úlomkov konárikov. Základnou podmienkou je, aby mali po celý rok, aj v zimnom období, zabezpečený dostatok svetla. V opačnom prípade sa listy nevyfarbia, rastliny sú slabé, neduživé a v konečnom dôsledku podliehajú hubovým ochoreniam.

Rozmnožovať ich môžeme aj zo semien, ktoré sú prachové, zle klíčia a klíčivosť si udržiavajú len niekoľko mesiacov. Z jednej dospelej rastliny možno v priebehu roka dopestovať aj niekoľko desiatok mladých jedincov. V poslednom období sú v móde bonsaje. Mnohé druhy, ako napríklad tučnolist portulakový (Crassula portulacea), ľudovo nazývaná „opičí strom), je priam predurčená na bonsaj. Pri troche trpezlivosti za päť až osem rokov sa táto nenáročná rastlina stane ozdobou každej zbierky. Ďalším z väčších a krásnych druhov je tučnolist kosákovitý (Crassula falcata), ktorý vyniká nielen svojimi kosákovito usporiadanými listami, ale aj samoopeľovacím, svetločerveným kvetom. Fialovo sfarbené listy a mohutnejší vzrast má tučnolist stromčekovitý (Crassula arborescens). Medzi nádherné, hoci miniatúrne rastliny patrí Crassula corallina, pyramidalis, commutata, herrei, arta, grise, deltoide, alstonii, teres a mnoho ďalších.

Milovníci krásy si určite prídu na svoje a rastliny tohto rodu ich budú tešiť svojou nezvyčajnou krásou dlhé roky.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share