V suchých panelákových bytoch sa izbové kvetiny pestujú pomerne ťažko. Mali by sme si vyberať také, ktorých domovinou sú oblasti s nedostatkom vody a nízkou vzdušnou vlhkosťou, teda kaktusy a sukulenty. Kaktusy však vyžadujú aj maximum slnka, preto ako najvhodnejšie riešenie prichádzajú do úvahy sukulenty.
Čo sú sukulenty?
Sú to rastliny, ktoré majú schopnosť zadržovať vodu vo svojich pletivách. Rastú všade tam, kde je nedostatok vody, najmä v suchých oblastiach Afriky, Madagaskaru, Strednej a Južnej Ameriky a južných častiach Európy. Sukulentov je mnoho, ale medzi najznámejšie patria odrody botanického druhu kalanchoa Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana).
Rastlinka pochádza z Madagaskaru. Dlhoročným šľachtením vzniklo veľké množstvo odrôd, ktoré sa líšia farbou kvetov, výškou, veľkosťou listov, či hustotou trsov. Do bytov sa najlepšie hodia nízke a „husté“ odrody rôznych farieb kvetov od červenej cez oranžovú až po fialovú.
Ošetrovanie
Kalanchoa je rastlina krátkeho dňa. To znamená, že kvitnúť začína, keď je dĺžka denného svetla pod dvanásť hodín. Je to dôležitý fakt, lebo práve pohraním sa s dĺžkou osvetlenia, aj umelého, môžeme dosiahnuť kvitnutie prakticky hocikedy počas roka. Takéto periódy regulácie osvetlenia by mali trvať štyri týždne a rastliny zakvitnú o tri až štyri mesiace od začatia takéhoto ošetrovania. V prirodzených podmienkach kvitnú od januára do apríla. Vyžadujú dostatok svetla, zatieňujeme len mladé rastliny. Teplota by nemala klesnúť pod 15 °C ani v zime. Optimum pre zakoreňovanie a kvitnutie je 20-25 °C.
Rastliny neznášajú sústavne prevlhčený substrát. Pôdu musíme nechať dostatočne preschnúť, až potom polejeme znova. V zimnom období znížime zálievku ešte o polovicu. Vyžaduje dostatočne priepustný, ale pritom výživný substrát. Môžeme si kúpiť hotový substrát pre kaktusy a sukulenty, alebo si ho pripravíme zmiešaním rašeliny, minerálnej zeminy – kompostu, piesku a štrku v pomere 1:1:1:1. Ak rastlinku presádzame každý druhý rok, nie je potrebné prihnojovanie.
Rozmnožovanie
V bytových podmienkach sa uspokojíme s rozmnožovaním odnožami, respektíve odrezkami. Vrcholové odrezky je možné odoberať prakticky po celý rok, no najlepšie v letných mesiacoch. Majú byť dlhé asi päť centimetrov. Po odrezaní nožom ich umiestnime na dva dni do tieňa, aby ranky zaschli a potom ich môžeme zasadiť priamo do črepníka. Na štvrtý deň ich polejeme. Rastlinky by mali do týždňa zakoreniť. Pre kompaktnejší a hustejší tvar sa odporúča zaštipovanie koncových výhonkov, čím sa dosiahne lepšie rozkonárenie.
Chyby pri pestovaní
Najčastejšou pestovateľskou chybou je nedostatok svetla. Prejavuje sa takzvanou etiolizáciou pletív, čo je v podstate neúmerné vyťahovanie sa koncov výhonkov za svetlom. Prejaví sa svetlozelenými, veľmi slabými výhonkami, na ktorých sú listy od seba neúmerne ďaleko. Rastlina sa vysiľuje, nekvitne, je neestetická a náchylná na choroby. Umiestnime ju preto na najsvetlejšie miesto v byte. Nepekné časti odstránime. Ďalšou chybou pestovateľov je prílišná starostlivosť v podobe častého polievania. Výsledkom je to, že rastlinka odhnije.
Keď si kalanchou kúpite v obchode, môže sa už po niekoľkých mesiacoch stať, že uhynie. Bola totiž vypestovaná v stopercentných podmienkach väčšinou zahraničných skleníkov, zasadená do agresívneho substrátu plného živín a hnojív. Po čase sa však vyčerpá a rastlina neprežije. Preto, ak sa z nej chcete tešiť ešte niekoľko rokov, presaďte ju hneď do vhodnejšej zeminy. Určite sa Vám za Vašu starostlivosť odmení pekným rastom a bohatými kvetmi.
Kalanchoa
Rastlina patrí k sukulentom, k tučnolistým rastlinám. Pestuje sa pre dekoratívny vzhľad a pre unikátny spôsob rozmnožovania. Vyžaduje svetlé a slnečné stanovište, nie však priame slnko na okne obrátenom na juh. Najvhodnejšia teplota je 18 – 20 °C v lete, v zime 10-15 °C. Ak kalanchoa prezimuje v teple, kvitne menej. Zalievajte málo, raz, maximálne dvakrát do týždňa. Musíte dávať pozor, aby rastlina nedostala veľa vody a aby voda nestála v miske pod črepníkom. Počas rastového obdobia raz mesačne prihnojujte. Každé dva – tri roky sa presádza do ľahkej, dobre drenážovanej zeminy. Neprerezáva sa. Pretože je nenáročná na pestovanie, je vhodná pre začiatočníkov. Pri nákupe rastliny dbajte na to, aby mala pekný vzrast. Na listoch musí mať dostatok vivipárií – malých rastliniek na koncoch listov.
Rozmnožovanie
Je naozaj jednoduché. Nové mladé rastliny samovoľne opadávajú, hneď ako sú schopné vegetovať oddelene od materskej rastliny. Stačí ich pozbierať a dať do črepníka na povrch substrátu. Rýchlo získate veľké množstvo malých rastliniek, ktoré môžete rozdávať. Vivipárie pozbierajte hneď, keď opadnú a dajte ich do malých črepníkov so substrátom na kvitnúce rastliny, ktorý zmiešate so štrkom. Zasadiť ich môžete jednotlivo alebo v skupinkách, vtedy rastú pekne husto.
Choroby a škodcovia
Kalanchoa je skromná rastlina, ktorú škodcovia takmer nenapádajú. Môžu však pri pestovaní vzniknúť problémy:
– na listoch sú čierne miesta so svetlými okrajmi. Spôsobuje to múčnatka. Proti tejto nákaze musíte bojovať chemicky. Silno napadnuté listy odrežte a zlikvidujte,
– listy sú malé a zvesené, vivipárie vädnú. Rastlina pravdepodobne trpí nadbytkom vody. Nechajte substrát vyschnúť a následne menej polievajte,
– rastlina prerastá, má bledé listy, nevýrazné panašovanie. Príčinou je veľmi tmavé stanovište.