KaktusyPoradňa

Sejba, pikírovanie, presádzanie kaktusov

presadzanie_kaktusovVysievanie patrí medzi základné, najrýchlejšie, najefektívnejšie a relatívne najlacnejšie spôsoby rozmnožovania a dopestovania si kaktusov. Pritom však treba dodržiavať určité zásady.

Sejba

Pri sejbe by sme mali pracovať v absolútne čistom prostredí, to znamená všetko, čo sa dostane do styku so semenami, ale aj semená samotné, treba dezinfikovať. Na semená používame špeciálne moridlá Benelate alebo Thiuram, prípadne semienka pred sejbou „vykúpeme“ v dezinfekčnom roztoku. Môžeme použiť manganistan draselný – hypermangán, svetloružový roztok, alebo 3%-ný roztok peroxidu vodíka. Potom semienka vysievame na prepratý a prevarený substrát, zložený z piesku, rašeliny a veľmi jemného štrku v pomere 1:1:1. Substrát zalejeme vodou a varíme asi štyridsať minút. Dávame pozor, aby sa nespiekol. Po skončení varu by mal byť len mierne vlhký.

Vysievame do misiek, najlepšie plastových, hlbokých minimálne tri až štyri centimetre. Vyhovujú nádobky od Veta, Ramy a podobne. Vhodné sú aj malé črepníčky, do ktorých môžeme vysievať každý druh osobitne. Naplníme ich do polovice až do dvoch tretín substrátom, navrch nasypeme semienka. Zeminu neprihŕňame ani nepritláčame. Dbáme na to, aby výsev nebol príliš riedky, ale ani príliš prehustený, vtedy sa ľahšie stane živnou pôdou pre hubové ochorenia. Na centimeter štvorcový treba vysiať asi desať semienok. Misky označíme menovkou a dátumom a zakryjeme sklom. Ak máme viac misiek, je výhodné umiestniť ich do spoločnej veľkej misy a až potom zakryť sklom. Vytvorí sa tak vhodnejšia mikroklíma.

Výsevy umiestňujeme pod žiarovku a striedame svetlo a tmu v 12 hodinových intervaloch. Semienka začínajú klíčiť od dvoch dní (Astrophytum) do dvoch mesiacov (Opuntia); väčšina vyklíči do 14 až 16 dní. Substrát udržujeme sústavne vlhký pomocou mechanického rozprašovača. Ak sa vyskytne pleseň, je to najčastejšie Fusarium sp., striekame ružovým roztokom hypermangánu alebo prípravkom Previcur. Môžeme ich aplikovať aj vo forme zálievky podmokom. Tento prípravok má tú výhodu, že ako systémový fungicíd sa zabudováva do rastlinného tela, čím preventívne predchádzame možnej nákaze.

Pikírovanie

Keď majú rastlinky prvé tŕne, začíname opatrne vetrať. Nečakajme však tŕne, aké sú na dospelých kaktusoch. Budú to priesvitne, malé a krehké, skôr vlásky, ako tŕne. Je to obvykle po štyroch týždňoch. Približne o ďalší mesiac pristúpime k pikírovaniu. Pripravíme si trocha drsnejší substrát s väčším podielom rašeliny i štrku, ale dostatočne priepustný. Pikírujeme opatrne pinzetou a snažíme sa, aby jemné korienky smerovali kolmo dole. Rozsádzame na takú vzdialenosť, aby bola medzi rastlinkami medzera, veľká ako je priemer tela rastlinky. Nezabudnime si kaktusíky správne označiť.

Misku umiestníme do polotieňa. Zavlažíme o dva dni, najlepšie podmokom. Druhýkrát pikírujeme, keď je rastlinkám v miske veľmi tesno. Rozsádzame podobne, ako pri prvom pikírovaní. Takto postupujeme dovtedy, kým rastlinky nedosiahnu veľkosť, keď môžu byť umiestnené v samostatných črepníkoch. Obvykle to býva po dosiahnutí veľkosti tri až štyri centimetre.

Mladé rastlinky relatívne výdatne zavlažujeme. V období pikírovania by mal substrát asi na jeden deň vyschnúť a môžeme opäť zalievať.

Presádzanie

Pri presádzaní rastliniek platia tiež určité zásady. Bolo zvykom presádzať na jar, podľa mňa však kaktusy môžeme presádzať počas celého roka, najlepšie počas ich zimného spánku. Vtedy máme čas ich všetky v pokoji prezrieť, skontrolovať, skrátiť korene o jednu tretinu, prípadne ich ošetriť, doplniť údaje na menovkách a spraviť si evidenciu. Rastlinkám to nijako neprekáža, veď spia. Neporušia sa im ani čakacie korienky, pretože ich ešte nemajú vytvorené.

Presádzam do úplne suchého bežného kaktusového substrátu. Samozrejme, rastlinky po presadení nepolievame. Ak sú kaktusy príliš veľké, dám im nový črepník, taký, aby pri okrajoch ostalo niekoľko centimetrov voľného miesta. Keď toto voľné miesto zmizne, je to signál, že kaktus vyrástol a potrebuje väčšiu nádobu.

Po presadení musíme rátať s tým, že rastlinka asi na týždeň svoj rast zastaví. Pamätajme, že po presadení dospelej rastlinky počas vegetácie nepolievame asi jeden týždeň. Ak tak neurobíme, na sto percent vyhnije. Kedy teda polievať? Vhodným signálom na poliatie je tvorba nových tŕňov, čo býva asi o týždeň. Skúste poliať teraz. Kaktus vám určite začne nádherne rásť a možno ešte aj v tomto roku zakvitne.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share