KaktusyPoradňa

Kaktusy a sukulenty v decembri

vianocny kaktusKrátke dni, nízke teploty a nadbytok vlhkosti vo forme dažďa, snehu a hmly, ktoré v tomto období prevládajú, nás nútia k tomu, aby sme naše rastliny pred týmito vplyvmi chránili.

Väčšina kaktusov veľmi dobre znáša nízke teploty v suchých pivniciach, nevykurovaných miestnostiach. Môžeme ich uložiť aj do škatúľ pod posteľ; bez zeminy zabalené do novín. Vôbec im nebude prekážať, že nemajú dostatok svetla, pretože teraz majú takzvaný zimný spánok. V decembri ich nepolievame, nesmú sa dostať do kontaktu s vodou, lebo by čoskoro zahynuli.
Sukulentom, najmä listnatým druhom, však treba substrát občas zvlhčiť aj v tomto období, no voda sa nesmie dostať na listy ani na stonku. V izbe ich umiestnime tak, aby mali čo najviac slnka a teplotu okolo 15 až 18 °C. Najvhodnejšie miesto je čo najbližšie k oknu. Na prezimovávanie sukulentov však nie sú vhodné okná smerujúce na západ a sever.

Nesmieme zabúdať na pravidelnú kontrolu rastlín, aby sme v prípade potreby mohli hneď zasiahnuť. Nemali by sme túto činnosť podceňovať, lebo na jar môžeme zažiť nepríjemné prekvapenie.

Je užitočné, ak si počas roka robíme poznámky o počasí, ako sú teploty, zrážky a podobne. Po niekoľkých rokoch pozorovaní dokážeme pružne reagovať na náhle zmeny klímy. Extrémy a výnimky sa však môžu vyskytnúť aj napriek dlhodobým predpovediam. Vynikajúcim príkladom je napríklad tento rok. Zima sa skončila až v apríli a leto prišlo prakticky zároveň s jarou. Leto bolo mimoriadne teplé, v podstate bez dažďa. Jeseň tiež prišla pomerne neskoro, v polovici septembra boli vysoké, rekordné teploty. Preto sa pri pestovaní kaktusov a sukulentov nemôžeme riadiť len kalendárom.
Úspešný a stopercentný návod na ich pestovanie neexistuje. Napriek tomu mnoho pestovateľov tvrdí, že práve tá ich metóda je dokonalá. Je to možné, ale len v ich konkrétnych podmienkach. Neraz sa rastlinám darí aj vďaka citlivosti a pozornosti pestovateľa. Ak sa rastlinky dostanú do iných podmienok, trvá veľmi dlho, kým sa aklimatizujú a kým začnú opäť vegetovať. Mladé semenáče sa vo väčšine prípadov dokážu prispôsobiť novým podmienkam bez zastavenia rastu. Len občas prestanú rásť na dlhší čas, zdeformujú sa, strácajú koreňový systém a trvá im veľmi dlho, kým sa aklimatizujú. Môžu dokonca uhynúť.
Za roky, čo sa venujem pestovaniu kaktusov a sukulentov, som vyskúšal všetky metódy uvádzané v bežnej literatúre. Nedostatok času a množstvo rastlín, ktoré mám v zbierke, ma prinútili, aby som si vyvinul vlastnú metódu pestovania a rozmnožovania. Používam takzvanú vodovú kultúru, čo znamená, že v letných mesiacoch vodou nešetrím, rastlinky polievam vždy tak, aby mali dostatočne premokrenú zeminu, a ďalšiu zálievku im doprajem až vtedy, keď je substrát dokonale vysušený. Ročné prírastky mám výnimočné, rastlinky bohato kvitnú celé leto, sú vo vynikajúcej kondícii a straty počas zimovania mám minimálne. Používaná metóda bola postupne vyvíjaná počas štyridsiatych rokov, pričom neraz som zažil obrovské straty, preto som v článkoch uvádzal najmenej riskantné metódy pestovania.

Výber rastlín

Počet sukulentných rastlín je obrovský, vyskytujú sa takmer na celej zemeguli, preto si každý môže vybrať ti najodolnejšie druhy, ktoré úspešne vegetujú a krásne kvitnú. Na začiatok by sme si nemali vyberať také druhy, ktoré sú veľmi vzácne, lebo je veľmi pravdepodobné, že v našej zbierke zahynú. Všetky druhy sukulentných rastlín majú spoločnú túžbu po slnku, priamom svetle a teple. Keď im nedokážeme zabezpečiť aspoň niekoľko hodín priame slnečné žiarenie, bude lepšie, ak začneme pestovať iné kvetiny.

Koniec roka je signálom, že svoje rastlinky musíme začať pripravovať na ďalšie vegetačné obdobie. Keď budete dodržiavať pokyny, ktoré som popísal, môžete sa už čoskoro tešiť z rastu vašich rastlín aj v ďalšom roku.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share