Kaktusy

Vianočný kaktus

vianocny_kaktusSymbolom najkrajších sviatkov roka je i vianočný kaktus. Jeho biele či červené kvety opticky doladia vianočnú výzdobu interiéru.

Kvitne v zimných mesiacoch a podobne ako veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis) patrí medzi listové a článkové kaktusy. Na rozdiel od ostatných kaktusov obľubuje polotienisté stanovište. Ak je vystavený priamym slnečným lúčom, žltú mu výhonky. Sadí sa do zmesi rašeliny (dva diely) a listového humusu (1 diel), alebo do substrátu, ktorý neobsahuje vápnik. Na dne črepníka musí byť drenážna vrstva.

Rastlina rastie prudko od začiatku jari do konca leta. Potrebujú priemernú zálievku, rozhodne však mäkkú vodu. Použiť môžete vodu dažďovú, alebo zmäkčenú hnojivom Engo na tvrdú vodu. Je možné polievať i vodou, ktorú uvaríte a pridáte do nej niekoľko kvapiek octu. Rozhodne sa musí dať pozor na to, aby substrát nebol nadmerne vlhký a voda nestála v miske pod črepníkom. Od mája do septembra sa odporúča 1 x v mesiaci pridať do zálievky hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Ideálna teplota je medzi 16-18 °C. Ak je vyššia, postavte rastlinu von na mierne tienisté miesto a dajte pozor na to, aby ju nepoškodili slimáky. Môžete sa postarať o zvýšenú vlhkosť vzduchu postrekovaním rastliny – po určitých časových intervaloch. Na jeseň sa kaktus prenesie dnu. Na podporu kvitnutia je dôležitá nie príliš vysoká teplota, ktorá nesmie byť vyššia ako 13 °C. Do konca zimy sa starostlivo polieva, aby bol substrát mierne vlhký. Ak sa ukážu prvé puky, hnojí sa každé dva týždne. V tomto období (november/december) musí stáť rastlina v teplej miestnosti. Aby nezhadzovala puky, postaví sa k svetlu tak, ako bola v chladnej miestnosti. Po odkvitnutí má rastlina obdobie kľudu, v ktorom by mala byť až do konca marca na svetlom, ale chladnom stanovišti (asi 15 °C). Do polovice mája ju postavte opäť na teplé miesto.

V marci a apríli sa rastlina rozmnožuje výhonkami, pričom tieto musia mať aspoň dva články. Rezná plocha musí niekoľko dní schnúť. Až potom sa vložia odrezky do substrátu. Potrebujú iba tieň a teplotu 18-21 °C. Ak sú mladé rastlinky dostatočne veľké, presadia sa do črepníka. Je možné súčasne vložiť k okraju väčšieho črepníka i viac odrezkov.
Kaktus sa presádza každých tri až päť rokov – vtedy, ak korene vyplnili obsah črepníka. Aby vytvoril dostatok pukov, odporúča sa vysadiť ho na jar až do konca leta von do záhrady. Na konci leta ho prenesiete do bytu, aby chladné nočné teploty podporili tvorbu pukov. Rastlina by mala stáť na parapetnej doske a otočená k svetlu tak, ako bola na pôvodnom stanovišti. Zmena by mohla viesť k opadávaniu pukov.

Vianočný kaktus je citlivý na chyby pri zálievke. Škodí mu veľa vody, pri nedostatku začínajú schnúť výhonky. Prievan a nízke teploty zapríčiňujú zaostávanie rastu. Vlnatky je možné odstrániť štetcom, ktorý ste predtým namočili do denaturovaného liehu.

Upozornenie:

Spoľahlivé obdobie kvitnutia počas Vianoc majú iba tie rastliny, ktoré stáli v lete a na jeseň na mieste s teplotou v noci okolo 15 °C. Ak máte túto rastlinu po celý rok v temperovanej izbe, nemusí vytvoriť puky.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share