Kaktusy

Prýštec ohnivý

euphorbia_miliiJe to rastlina, ktorá patrí k mliečnikom. Získala si veľa obdivovateľov nielen preto, že nádherne vyzerá, ale i z dôvodu jej nenáročného pestovania hlavne v zime. Dobre sa jej darí i v izbe, kde je suchý vzduch. Môže stáť celý rok na parapetnej doske. Má biele, žlté, ružové i červené kvety.

Stanovište

Rastlina má rada veľa slnka a tepla, a preto je ideálnym stanovišťom južné okno. Aj počas zimy môže byť vo vykúrenej izbe. V období kvitnutia a rastu sa musí pravidelne, ale nie veľmi polievať. Ak jedenkrát zabudnete, začnú jej opadávať listy. Postavte ju vtedy na chladnejšie miesto a polievajte výdatnejšie. Odroda E.-Lomi–Hybr. kvitne vytrvalejšie a má veľké listy, preto ju treba polievať viac. Od apríla do septembra sa do zálievky pridáva 1x týždenne hnojivo. Mladé rastliny sa presádzajú každý rok, staršie 1x za dva roky. Vysádzajte ich do väčšieho črepníka a substrátu na kaktusy. Aby ste podporili kvitnutie, potrebuje niekoľko týždňov „krátky deň – to znamená, nie viac ako 10 hodín denného svetla.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa na jar odrezkami. Pri ich odoberaní majte rukavice, pretože výhonky vylučujú jedovatú šťavu. Aby ste zabránili jej vytekaniu, ponorte reznú plochu do teplej vody (30 °C). Odrezky sa zasadia do zmesi substrátu a piesku a pri teplote 24 °C zakorenia v priebehu 3 týždňov.

Choroby a škodcovia

Ak sa rastlina nadmerne polieva, predovšetkým v zime, môžu začať hniť jej korene. Niekedy nie je možné ju zachrániť ani presadením a udržiavaním suchšieho substrátu. Ak jej začnú opadávať listy, je to znak nesprávnej starostlivosti. Najčastejšie ide o nedostatok vody. Postavte ju na chladnejšie miesto a pomaly jej pridávajte zálievku. Rastlina neznáša i veľké teplotné rozdiely.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share