Stanovisko
Táto izbová rastlina obľubuje slnečné stanovisko. Ak nemá dostatok svetla, nekvitne tak bohato, často opadajú počas nepriaznivého počasia i puky.
Teplota
Má rada teplo, v lete 20 °C, v zime ju postavte na chladnejšie miesto, nie však menej ako 10 °C, u niektorých citlivých rastlín je lepšie 14 °C. Ak im doprajete teplotu 18 °C a dostatok svetla, môžu kvitnúť celý rok.
Zálievka a hnojenie
Akonáhle začne rastlina na jeseň zhadzovať listy, redukujte zálievku, ale neprestaňte mierne zalievať. Na jar, ak sa ukážu nové výhonky, môžete začať stupňovať dávky vody. V lete zalejte rastlinu výdatne v určitých časových intervaloch ( v ktorých necháte i mierne vyschnúť substrát). Ak rastlinu celoročne pestujete pri izbovej teplote, zalievajte i v zime. Pozor – kmeň rastliny je citlivý na sústavnú vlhkosť. Ak nie ste si istí, či rastlinu poliať alebo nie, zvoľte druhú alternatívu. Nadmerné množstvo vody by mohlo viesť k hnilobe. Najskôr odumierajú korene, potom opadajú listy a puky a nakoniec je celá rastlina „špongiovitá“. Na hnojenie použite hnojivo na kaktusy. Výhodné je hnojivo s nižším obsahom dusíka.
Substrát
Humózny, priepustný substrát (najlepšie zmiešať s pieskom), zabezpečiť odvod nadbytočnej vody (napr. štrk).
Škodcovia, choroby
Vyskytujú sa zriedkavo – hlavne roztoče, ktorým vyhovuje suché a teplé prostredie. Napadnuté časti rastlín sú potiahnuté strieborno-bielym povlakom, niekedy žltým až hnedým. Občas sa objaví i pavučinový povlak. Použiť môžete insekticídy alebo biologickú ochranu.
Chyby pri pestovaní
– opadávanie listov na jeseň a v zime je bežný jav. Ak opadávajú v čase vegetačného obdobia, môže to byť znak nesprávnej zálievky (nadmerná alebo nedostatočná).
– hnedé okraje listov – veľa hnojiva, „nesprávna“ voda.
Rozmnožovanie
Rastlinu môžete rozmnožovať dvoma spôsobmi – generatívne (semienkami), alebo vegetatívne (odrezkami).
Generatívne:
Semienka môžete kúpiť v záhradníctve, alebo, ak ste šikovný záhradník, môžete ich získať sami opelením rastliny. Kvety, z ktorých beriete peľ, rozrežte po dĺžke, štetcom vyberte peľ a naneste na bliznu druhej rastliny. Zrelé plody roztvorte po dĺžke – semienka očistite od prípadných zvyškov organického tkaniva. Skladovať sa nedajú dlho, lebo strácajú klíčivosť. Najlepším obdobím je jar. Semienka vložte do priepustného, minerálneho substrátu (piesok, štrk). Semienko je v počiatočnom období vyživované z rezerv, neskôr je potrebné pridať hnojivo. Semienka sa zakryjú 1 až 1,5 cm hrubou vrstvou substrátu – aby sa ľahšie zakorenili. Zakryte ich plastovým krytom, aby ste im zabezpečili dostatok vlhkosti. Nechajte medzi vrchnou vrstvou substrátu a krytom dosť miesta. Stanovisko by malo byť svetlé a asi 20-25 °C teplé. Teploty nad 30 °C a pod 15 °C zabraňujú klíčeniu. Po niekoľkých dňoch alebo i týždňoch začnú semienka klíčiť. Vrchná vrstva substrátu nesmie vyschnúť. Po vyklíčení prvýkrát vyvetrajte. Po niekoľkých týždňoch môžete dať kryt dolu. Každé 2-4 týždne mierne hnojte. Ak sú rastliny tak veľké, že si navzájom bránia v raste, pikírujte ich – nepoškoďte korene. Pomaly ich môžete dať na priame slnko.